Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

POKAZ LISTU Paderewskiego (5.11, Biblioteka Jagiellońska) oraz HAPPENING (6.11, Pomnik Grunwaldzki)

cracovia danza krakow 300x200 - POKAZ LISTU Paderewskiego (5.11, Biblioteka Jagiellońska) oraz HAPPENING (6.11, Pomnik Grunwaldzki)W najbliższy poniedziałek (5.11) i wtorek (6.11) odbędą się 2 wydarzenia będące kulminacją całorocznych działań Baletu Cracovia Danza przypominających sylwetkę i twórczość Ignacego Jana Paderewskiego.

– 5.11, godz. 10, Biblioteka Jagiellońska: Słowem Paderewski – pokaz autografu listu I.J. Paderewskiego oraz wykład na temat niepublikowanej korespondencji Mistrza

– 6.11, godz. 12.30, przy Pomniku Grunwaldzkim: ostatni w tym roku happening Cracovia Danza: balet w mieście, Edycja 2018: Paderewski

Jednocześnie oba te wydarzenia będą zapowiedzią wielkiego finału – premiery spektaklu Paderewski. Fantazja i legenda, która odbędzie się 12 listopada o godz. 20 w Centrum Kongresowym ICE

Słowem PADEREWSKI – Pokaz listu I. J. Paderewskiego oraz wykład na temat jego niepublikowanej korespondencji
5 listopada 2018, godz. 10.00, Biblioteka Jagiellońska

Wydarzenie Słowem Paderewski, organizowane przez Balet Cracovia Danza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Biblioteką Jagiellońską jest swego rodzaju preludium do premiery widowiska Paderewski. Fantazja i legenda, która odbędzie się tydzień później, 12 listopada w Centrum Kongresowym ICE. Spektakl oparty jest na niepublikowanych dotąd listach Ignacego Jana Paderewskiego.

Jeden z tych listów, przechowywanych na co dzień w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej, będzie można oglądać tylko tego jednego dnia w holu głównym biblioteki. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10, wystawieniem listu. Następnie odbędzie się wykład mgr Justyny Szombary z Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. I.J. Paderewskiego, działającego przy Instytucie Muzykologii UJ, jednego z redaktorów wydania listów mistrzów przygotowywanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W dniu 10 kwietnia 2001 r. w gabinecie dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej Krzysztofa Zamorskiego miało miejsce uroczyste przekazanie do zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego listów Ignacego Jana Paderewskiego skierowanych do rodziny. Anne Strakacz Appelton, córka Sylwina Strakacza (1892-1973) sekretarza I.J. Paderewskiego, przekazała na ręce Małgorzaty Perkowskiej-Waszek  dla Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w obecności pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych prof. Wojciecha Kowalskiego i dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej K. Zamorskiego listy Paderewskiego. Przekazany zbiór to ponad 300 listów  I.J. Paderewskiego do ojca Jana i Heleny Górskiej, późniejszej żony mistrza fortepianu. Listy te z uwagi na ich wartość źródłową zostały przez ówczesne władze Instytutu Muzykologii przekazane w wieczysty depozyt do przechowywania i udostępniania w Biblioteki Jagiellońskiej i otrzymały sygnatury Przyb. 123-128/01. W Bibliotece Jagiellońskiej listy I.J. Paderewskiego są przechowywane i chronione z wielką pieczołowitością w odpowiednich warunkach klimatycznych. Według woli Pani A. Strakacz Appleton dysponentem udostępniania listów I.J. Paderewskiego była M. Perkowska-Waszek (zm. 2011), a obecnie Instytut Muzykologii UJ.

prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk
Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej

Happening Cracovia Danza: balet w mieście   –   Edycja 2018     –   Paderewski – polityk
6.11.2018, godz. 12.30, Plac Jana Matejki, przy Pomniku Grunwaldzkim

Balet Cracovia Danza zaprasza na wielki finał tegorocznego cyklu happeningów poświęconych Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Tym razem zespół zatańczy przed Pomnikiem Grunwaldzkim. Miejsce to zostało wybrane na finał nieprzypadkowo. Ignacy Jan Paderewski był fundatorem tego monumentu i na jego zlecenie w 1908 roku rzeźbiarz Antoni Wiwulski wykonał pomnik upamiętniający zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Grunwaldem. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w 1910 roku w Krakowie, w obecności ponad 150 tys. osób. Paderewski wygłosił wówczas przemówienie o charakterze niepodległościowym. Mówił m.in.: „Dzieło, na które patrzymy, nie powstało z nienawiści. Zrodziła je miłość głęboka Ojczyzny nie tylko w jej minionej wielkości i dzisiejszej niemocy, lecz i w jej jasnej silnej przyszłości, zrodziła je miłość i wdzięczność dla tych przodków naszych, co nie po łup, nie po zdobycz szli na walki pola, ale w obronie słusznej, dobrej sprawy zwycięsko dobyli oręża”.

Tym happeningiem, który odbędzie się we wtorek, 6 listopada o godz. 12.30 zespół zwraca uwagę na Ignacego Jana Paderewskiego, męża stanu. Ten słynny pianista i kompozytor był człowiekiem myśli demokratycznej oraz orientacji prozachodniej. Całą swoją działalnością promował interes Polski na świecie, stając się jej nieformalnym ambasadorem. To między innymi jemu zawdzięczamy niepodległość.

Finał  tegorocznego cyklu, zatytułowany Mąż stanu, przedstawi świat Paderewskiego, w którym królować będzie muzyka jego czasów. Nie zabraknie tak lubianego wówczas i popularnego kadryla, a także niezwykle przejmującego Poloneza H-dur Ignacego Paderewskiego.

Balet Cracovia Danza rozpoczął wiosną cykl happeningów Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja 2018: Paderewski. Tegoroczna akcja została poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a dokładnie związkom z Krakowem tego niezwykłego artysty, polityka i męża stanu. Zespół zaplanował wiele wystąpień w miejscach, które powinny się z Paderewskim powszechnie kojarzyć.

Zespół tańczył już na Plantach przed szkołą muzyczną im. Paderewskiego, zwracając uwagę na Paderewskiego muzyka; przed Collegium Paderevianum UJ, akcentując Paderewskiego darczyńcę w miejscu, które powstało dzięki przekazaniu Uniwersytetowi Jagiellońskiemu przez artystę części spadku; przed Teatrem im. Juliusza Słowackiego, pokazując Paderewskiego kompozytora, bo właśnie na tej scenie była prezentowana jego opera Manru, przed Teatrem Starym, na scenie którego słynny pianista często koncertował, występując także z Heleną Modrzejewską, dziś patronką Starego Teatru, przed restauracją Hawełka, gdzie często bywał i prowadził rozmowy polityczne, a także przed Instytutem Muzykologii UJ, gdzie znajduje pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, a w Instytucie działa Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. I. J. Paderewskiego.

Zapraszamy!

 

PADEREWSKI. FANTAZJA I LEGENDA – widowisko Baletu Cracovia Danza z udziałem Adama Wodnickiego
premiera: 12 listopada 2018, godz. 20, Centrum Kongresowe ICE

Balet Cracovia Danza specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotował spektakl Paderewski. Fantazja i legenda będący opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim, nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawienie, które pokazuje różne etapy życia gwiazdy największych scen i estrad, bożyszcza publiczności, zostało oparte na niepublikowanych listach Ignacego Jana Paderewskiego do Heleny Górskiej, jego drugiej żony. „Pal te listy Helenko” – pisał Paderewski. Na szczęście Helenka nie spaliła. Listy, które były w posiadaniu mieszkającej w USA rodziny sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego, zostały podarowane Instytutowi Muzykologii UJ i są przechowywane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej.

Historia opowiedziana tańcem pokaże najważniejsze momenty z życia artysty. Będzie i dziecięca radość, młodzieńcza tęsknota, euforia gwiazdora i… Polska, o której niepodległość postanowił zawalczyć Paderewski na salonach świata. A wszystko to w towarzystwie kobiet, pięknych, ponętnych i mądrych, które odegrały w życiu kompozytora dużą rolę.

Wielkim atutem tego spektaklu jest muzyka Paderewskiego, prezentowana na żywo, w doskonałej interpretacji pianisty, uznanego za najlepszego interpretatora muzyki tego kompozytora – Adama Wodnickiego. To właśnie utwory Paderewskiego nadają odpowiedni rytm i nastrój tej opowieści. Jednocześnie wspólna praca polskiego baletu z pianistą, który od lat 80. mieszka w USA, staje się symbolicznym zwróceniem uwagi na dwa kraje, w których Paderewski żył i działał.

Premiera spektaklu odbędzie się 12 listopada, o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (sala teatralna). Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) do nabycia w punktach InfoKraków oraz na www.kupbilecik.pl. Dzień wcześniej, 11 listopada przedstawienie zostanie zaprezentowane przedpremierowo w ramach Przemyskiej Jesieni Muzycznej.

Tydzień wcześniej natomiast, 5 listopada nadarzy się wyjątkowa okazja zobaczenia autografu jednego z listów Paderewskiego do Heleny Górskiej (1889). Wydarzenie Słowem Paderewski, organizowane przez Balet Cracovia Danza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Biblioteką Jagiellońską, rozpocznie się o godzinie 10.00 wystawieniem listu w holu głównym biblioteki. Następnie odbędzie się wykład mgr Justyny Szombary z Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. I.J. Paderewskiego, działającego przy Instytucie Muzykologii UJ, jednego z redaktorów wydania listów mistrzów przygotowywanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Autograf listu będzie można oglądać do godz. 20. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Inscenizacja: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka (scena III)

Kostiumy: Bożena Pędziwiatr

Konsultacja muzyczna: Adam Wodnicki

 

Występują:

Adam Wodnicki – fortepian,

tancerze Baletu Cracovia Danza:

Marta Baranowska – Anna, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka

Nikoleta Giankaki – ciotka, mieszczka, Helena, Amerykanka, dama

Małgorzata Nabrzeska – Antosia, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka

Dominika Malaga – Amerykanka, dama

Krzysztof Antkowiak – ojciec, berlińczyk, Amerykanin, elegant

Jan Fečko – Babiński, berlińczyk, Amerykanin, salonowiec

Michał Kępka – Ignaś, berlińczyk, Amerykanin, szlachcic

Łukasz Szkiłądź – Ignacy, szlachcic

Premiera spektaklu została wpisana w oficjalne krakowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach programu Wyzwolona 1918.


Szczegółowe informacje – http://cracoviadanza.pl/

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top