PADEREWSKI. FANTAZJA I LEGENDA. Widowisko Baletu Cracovia Danza z udziałem Adama Wodnickiego

krakow cracovia danza 300x188 - PADEREWSKI. FANTAZJA I LEGENDA. Widowisko Baletu Cracovia Danza z udziałem Adama Wodnickiego
Paderewski. Fantazja i legenda fot Ilja Van de Pavert

Balet Cracovia Danza / premiera: 12 listopada 2018, godz. 20, Centrum Kongresowe ICE

Balet Cracovia Danza specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotował spektakl Paderewski. Fantazja i legenda będący opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim, nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawienie, które pokazuje różne etapy życia gwiazdy największych scen i estrad, bożyszcza publiczności, zostało oparte na niepublikowanych listach Ignacego Jana Paderewskiego do Heleny Górskiej, jego drugiej żony. „Pal te listy Helenko” – pisał Paderewski. Na szczęście Helenka nie spaliła. Listy, które były w posiadaniu mieszkającej w USA rodziny sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego, zostały podarowane Instytutowi Muzykologii UJ i są przechowywane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej.
Historia opowiedziana tańcem pokaże najważniejsze momenty z życia artysty. Będzie i dziecięca radość, młodzieńcza tęsknota, euforia gwiazdora i… Polska, o której niepodległość postanowił zawalczyć Paderewski na salonach świata. A wszystko to w towarzystwie kobiet, pięknych, ponętnych i mądrych, które odegrały w życiu kompozytora dużą rolę.
Wielkim atutem tego spektaklu jest muzyka Paderewskiego, prezentowana na żywo, w doskonałej interpretacji pianisty, uznanego za najlepszego interpretatora muzyki tego kompozytora – Adama Wodnickiego. To właśnie utwory Paderewskiego nadają odpowiedni rytm i nastrój tej opowieści. Jednocześnie wspólna praca polskiego baletu z pianistą, który od lat 80. mieszka w USA, staje się symbolicznym zwróceniem uwagi na dwa kraje, w których Paderewski żył i działał.
Premiera spektaklu odbędzie się 12 listopada, o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (sala teatralna). Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) do nabycia w punktach InfoKraków oraz na www.kupbilecik.pl. Dzień wcześniej, 11 listopada przedstawienie zostanie zaprezentowane przedpremierowo w ramach Przemyskiej Jesieni Muzycznej.
Tydzień wcześniej natomiast, 5 listopada nadarzy się wyjątkowa okazja zobaczenia autografu jednego z listów Paderewskiego do Heleny Górskiej (1889). Wydarzenie Słowem, Paderewski, organizowane przez Balet Cracovia Danza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Biblioteką Jagiellońską, rozpocznie się o godzinie 10.00 wystawieniem listu w holu głównym biblioteki. Następnie odbędzie się wykład mgr Justyny Szombary z Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. I.J. Paderewskiego, działającego przy Instytutu Muzykologii UJ, jednego z redaktorów wydania listów mistrzów przygotowywanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Premiera spektaklu została wpisana w oficjalne krakowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach programu Wyzwolona 1918.

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!