Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Moniuszko u stóp Wawelu. We wtorek 25 czerwca zatańczymy tuż pod Wawelem.

Zapraszamy na kolejny odcinek happeningu z cyklu Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja Moniuszko 2019.  Zatańczymy we wtorek 25 czerwca, pod Wawelem (ul. Powiśle 11),  pokazując jak wielkie znaczenie dla kompozytora miało wzgórze wawelskie wraz z katedrą i grobami królewskimi. Zaczynamy o godz. 13. Zapraszamy! Wierzymy, że deszcz nie pokrzyżuje nam planów.

„(…) pośpieszyłem na Wawel. O wrażeniu jakiegom doświadczył opisywać nie usiłuję. Serce moje nie biło, ale trzęść się zaczęło. A widok pamiątek i grobów całych dziejów naszych poważnym dreszczem mnie przejął” – pisał do żony Stanisław Moniuszko, 8 maja 1858 roku w Krakowie. I dalej: „…mur co biodra opasywał Wawelskiego Zamku niby jak poszarpana szata, wygląda dziś odnowiony jak aksamitna kołdra na pękatym brzuchu rozesłana – a siedm wież jego, co to niby siedm boleści za dziećmi, co bez wieści przepadły, wypucowane jak cacki na szachownicy cztery rogi”. (pisownia oryginalna)

Tegoroczna edycja happeningów ma na celu pokazanie związków Stanisława Moniuszki z Krakowem. Warto przypomnieć, że kompozytor odwiedził Kraków dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii naszego kraju.  Po raz pierwszy Moniuszko zatrzymał się w dawnej stolicy Polski w 1858 roku jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża. Spędził tu kilka dni, podczas których poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i oglądał groby królewskie, a także pobyt na Skałce zaowocowały pracą nad operą Rokiczana, opowiadającą o królu Kazimierzu Wielkim, do libretta Józefa Korzeniowskiego.

Za drugim razem Moniuszko był w Krakowie przez miesiąc, na przełomie lat 1866 i 1867, co związane było z prezentacją jego muzyki. W tym czasie siedem razy w Krakowie została wystawiona jego najsłynniejsza opera Halka, zaś 18 stycznia 1867 roku krakowska publiczność mogła zobaczyć operę Verbum Nobile. Także w styczniu 1867 roku, trzy razy został powtórzony koncert utworów Moniuszki. Pod batutą kompozytora zabrzmiała wówczas kantata Widma i uwertura koncertowa Bajka.

We wtorek 25 czerwca 2019 roku Cracovia Danza zatańczy u stóp Wawelu przedstawiając choreografie przygotowane przez Romanę Agnel i Leszka Rembowskiego do muzyki Moniuszki. Zabrzmi fortepianowa Polka C-dur oraz Polonez i Kotyljon z opery Hrabina.

Cykl happeningów Baletu Cracovia Danza, poświęcony w tym roku Stanisławowi Moniuszce, został zainaugurowany 26 marca w Bibliotece Jagiellońskiej. Happeningowi towarzyszył wówczas pokaz autografów kompozytora. Zaprezentowana została aria z opery Verbum Nobile oraz jedna z najsłynniejszych pieśni – Prząśniczka. Ponad miesiąc później, 7 maja, drugim happeningiem Cracovia Danza obchodziła 200. urodziny Moniuszki tańcząc na Rynku, pod kamienicą nr 47, w której znajdował się dawniej hotel Drezdeński, gdzie kompozytor się zatrzymywał.

Zapraszamy!

(opracowanie Agnieszka Malatyńska)

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top