Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Paderewski między słowami – Promocja wydania korespondencji mistrza

paderewski miedzy slowami plakat 212x300 - Paderewski między słowami - Promocja wydania korespondencji mistrzaSpotkanie z cyklu CZAS NA TANIEC! 18 marca 2019, godz. 19, Klub Aktora SPATiF, Kraków Rynek Główny 41

„Pal te listy Helenko” – pisał Ignacy Jan Paderewski do swojej przyszłej żony Heleny Górskiej. Nie zrobiła tego jednak i korespondencja przetrwała do naszych czasów. Po ponad stu latach blisko 300 listów mistrza fortepianu, staraniem krakowskiej muzykolog Małgorzaty Perkowskiej-Waszek przyjechało z USA do Polski. Listy  zostały podarowane przez córkę Sylwina Strakacza, sekretarza kompozytora, Instytutowi Muzykologii UJ i zdeponowane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej. Naukowo opracowane przez Małgorzatę Perkowską-Waszek, a po jej śmierci przez Justynę Szombarę i Małgorzatę Sułek, po 18 latach od przekazania zostały właśnie wydane nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w publikacji zatytułowanej Ignacy Jan Paderewski. Listy do Ojca i Heleny Górskiej (1872–1924).

Balet Cracovia Danza zaprasza na promocję tej książki w ramach spotkania CZAS NA TANIEC!, które odbędzie się 18 marca 2019 roku o godz. 19 w SPATiF-ie, Rynek Główny 41. Spotkanie zatytułowane Paderewski między słowami będzie jednocześnie zapowiedzią spektaklu Baletu Cracovia Danza Paderewski. Fantazja i legenda, który pokazany zostanie dzień później, 19 marca o godz. 19 w Teatrze Variete. Przypomnijmy, że inspiracją do stworzenia tego przedstawienia stała się dla Romany Agnel wspomniana korespondencja.

Promocja książki zaplanowana została jako dyskusja o Paderewskim, w której udział wezmą: Romana Agnel, choreograf, dyrektor Baletu Cracovia Danza prof. Tomasz Gąsowski, historyk; dr hab. Aleksandra Patalas, dyrektor Instytutu Muzykologii UJ; Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz redaktorki książki: dr Małgorzata Sułek i Justyna Szombara. Będzie m.in. o historii listów, o portrecie Paderewskiego, który się rysuje w tej korespondencji, i o pracy nad jej wydaniem. Będzie też o tym jak można Paderewskiego opowiedzieć tańcem. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Dzień później,  czyli we wtorek 19 marca o godz. 12 w Instytucie Muzykologii UJ (ul. Westerplatte 10) odbędzie się wykład  Paderewski – portret wielokrotny także połączony z promocją tej książki. Po wykładzie będzie można zwiedzić Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Organizator: Balet Cracovia Danza

Partnerzy: Klub Aktora SPATiF, Instytut Muzykologii UJ, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

maj 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top