Paderewski między słowami – Promocja wydania korespondencji mistrza

paderewski miedzy slowami plakat 212x300 - Paderewski między słowami - Promocja wydania korespondencji mistrzaSpotkanie z cyklu CZAS NA TANIEC! 18 marca 2019, godz. 19, Klub Aktora SPATiF, Kraków Rynek Główny 41

„Pal te listy Helenko” – pisał Ignacy Jan Paderewski do swojej przyszłej żony Heleny Górskiej. Nie zrobiła tego jednak i korespondencja przetrwała do naszych czasów. Po ponad stu latach blisko 300 listów mistrza fortepianu, staraniem krakowskiej muzykolog Małgorzaty Perkowskiej-Waszek przyjechało z USA do Polski. Listy  zostały podarowane przez córkę Sylwina Strakacza, sekretarza kompozytora, Instytutowi Muzykologii UJ i zdeponowane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej. Naukowo opracowane przez Małgorzatę Perkowską-Waszek, a po jej śmierci przez Justynę Szombarę i Małgorzatę Sułek, po 18 latach od przekazania zostały właśnie wydane nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w publikacji zatytułowanej Ignacy Jan Paderewski. Listy do Ojca i Heleny Górskiej (1872–1924).

Balet Cracovia Danza zaprasza na promocję tej książki w ramach spotkania CZAS NA TANIEC!, które odbędzie się 18 marca 2019 roku o godz. 19 w SPATiF-ie, Rynek Główny 41. Spotkanie zatytułowane Paderewski między słowami będzie jednocześnie zapowiedzią spektaklu Baletu Cracovia Danza Paderewski. Fantazja i legenda, który pokazany zostanie dzień później, 19 marca o godz. 19 w Teatrze Variete. Przypomnijmy, że inspiracją do stworzenia tego przedstawienia stała się dla Romany Agnel wspomniana korespondencja.

Promocja książki zaplanowana została jako dyskusja o Paderewskim, w której udział wezmą: Romana Agnel, choreograf, dyrektor Baletu Cracovia Danza prof. Tomasz Gąsowski, historyk; dr hab. Aleksandra Patalas, dyrektor Instytutu Muzykologii UJ; Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz redaktorki książki: dr Małgorzata Sułek i Justyna Szombara. Będzie m.in. o historii listów, o portrecie Paderewskiego, który się rysuje w tej korespondencji, i o pracy nad jej wydaniem. Będzie też o tym jak można Paderewskiego opowiedzieć tańcem. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Dzień później,  czyli we wtorek 19 marca o godz. 12 w Instytucie Muzykologii UJ (ul. Westerplatte 10) odbędzie się wykład  Paderewski – portret wielokrotny także połączony z promocją tej książki. Po wykładzie będzie można zwiedzić Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Organizator: Balet Cracovia Danza

Partnerzy: Klub Aktora SPATiF, Instytut Muzykologii UJ, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!