Connect with us
celluloid shot0001 - Kopernikaria w Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kultura

Kopernikaria w Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego

W ramach Festiwalu im. Mikołaja Kopernika, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego stało się areną fascynujących wydarzeń, łączących naukę z kulturą. Kopernikaria rozpoczęły się o godzinie 16:00, kiedy to grupa entuzjastów astronomii miała okazję na wyjątkowe oprowadzanie po obserwatorium z przewodnikiem. Wędrując po jego gterenie, uczestnicy wsłuchiwali się w opowieści o prace radioteleskopów, przenosząc się w świat kosmicznych odkryć.

sdc6882 s - Kopernikaria w Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

O 18:00 rozpoczeły się pokazy wahadła Foucaulta. Zgromadzeni goście z obserwowali, jak wahadło, z każdym swym ruchem, dowodziło rotacji Ziemi. To fascynujące zjawisko stało się pretekstem do dyskusji o fizyce i historii nauki.

 

sdc6893 s - Kopernikaria w Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego

Następnie, o 18:30, atmosfera naukowego zaciekawienia ustąpiła miejsca muzycznym doznaniam. Koncert, który odbył się w tle kopuły teleskopu, był prawdziwą ucztą dla ducha. Melodie i harmonijnie łączyły się z magicznym otoczeniem obserwatorium, tworząc niezapomniane wrażenia.

To wydarzenie w Obserwatorium nie tylko podkreśliło dziedzictwo Mikołaja Kopernika, ale także pokazało, jak nauka i sztuka mogą się wzajemnie przenikać, tworząc wyjątkowe i inspirujące doświadczenia.

Nagranie z koncertu można usłyszeć na stronie Studia Muzyki Elektronicznej Akademii Muzycznej w Krakowie (zapis od 29 października 2023) : https://sme.amuz.krakow.pl/

Oprowadzenie po Obserwatorium: Tomasz Kundera.

Pokazy wahadła Foucaulta: Jacek Gaj.

Koncert: GrupLab – Plejrek 381 (Lorenzo Airagwi, Marek Chołoniewski, Leszek Hefi Wiśniowski, Yuliia Kryshtopa, Piotr Madej, Tomek Przetacznik, Arcadioo Violin); Live Impro (Arcadioo Violin, Andrei).

 

celluloid shot0002 - Kopernikaria w Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

maj 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top