Connect with us
banner obchody 2024 - Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza wszystkich na obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego ONZ.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 20 kwietnia w godz. 10:00-13:00 w sali 3.04 w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie.

Program obchodów:

10:00 – Otwarcie wydarzenia przez Dyrektor Ośrodka “Instytut Konfucjusza w Krakowie”, prof. Yang Huiling.

10:10 – Pokaz gry na tradycyjnym instrumencie guzheng – Pani Yu Mingjie.

10:50 – Przemówienie Pana Bartosza Turczyńskiego, laureata konkursu „Most do Języka Chińskiego” dla licealistów.

11:00 – Wykład i pokaz „Piękno chińskich znaków i kaligrafii” – mgr Jan Chmielowski i Yu Wenting.

12:00 – Wykład i pokaz „Kultura parzenia chińskiej herbaty” – mgr Jan Chmielowski, Yu Mingjie i Yu Wenting.

 

Otwarcie obchodów

 

Prof. Huiling Yang jest Dyrektorem ze strony chińskiej Ośrodka „Instytut Konfucjusza w Krakowie”. Pani prof. jest też pracownikiem naukowym w Międzynarodowym Instytucie Studiów Chińskich i zastępcą redaktora naczelnego CSSCI Journal International Sinology na Pekińskim Uniwersytecie Studiów Zagranicznych (BFSU). Prof. Yang specjalizuje się w badaniach interdyscyplinarnych z zakresu historii kultury chińsko-europejskiej, historii leksykografii dwujęzycznej oraz historii chrześcijaństwa w Chinach. Obecnie pracuje nad fotolitograficznym wydaniem faksymiliowym rękopisu „Dwujęzyczne słowniki chińskie w Bibliotece Watykańskiej”.

 

Pokaz gry na tradycyjnym instrumencie guzheng

 

W ramach wydarzenia przedstawiona zostanie historia i budowa guzheng, zasady gry oraz charakterystyka utworów.

Zaprezentowane zostaną też cztery utwory:

 

  1. Znana kompozycja《渔舟唱晚》- w stylu północnym.
  2. Kompozycja ze szkoły Hakka (Kejia)《蕉窗夜雨》- w stylu południowym.
  3. Współczesna kompozycja 《战台风》- imitująca dźwięki.
  4. Kompozycja 《云舞》- autorstwa Pani Yu Mingjie.

Pani Mingjie Yu (于明洁) – badaczka sztuki chińskiego narodowego instrumentu muzycznego guzheng, gracz guzheng, wychowawczyni i pedagog, kompozytorka, wykładowca Uniwersytetu Normalnego w Hebei, dziekan Wydziału Muzyki Instrumentalnej Konserwatorium Muzycznego Uniwersytetu Normalnego w Hebei. Obecnie jest studentką Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Akademia Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, jej promotorem jest prof. Maria Pomianowska.

 

Przemówienie Bartosza Turczyńskiego

 

Bartosz Turczyński (托晨恩) reprezentował Polskę w XVI finale konkursu j. chińskiego dla licealistów “Most do Języka Chińskiego. Kursant Ośrodka “Instytut Konfucjusza w Krakowie” przez dwa tygodnie konkurował ze 110 uczniami z całego świata. Ostatecznie  zdobył certyfikat, wyróżnienie i semestralne stypendium w Chinach.

 

Piękno chińskich znaków i kaligrafii – wykład i pokaz

 

Prezentacja stanowi wprowadzenie do klasycznego języka chińskiego (文言文) oraz jego wpływu na współczesny język chiński. Przeanalizowane zostaną charakterystyczne cechy składni, słownictwa i gramatyki klasycznego języka chińskiego w oparciu o teksty konfucjańskie, taoistyczne i legistyczne, dzięki którym odbiorcy poznają mechanizmy słowotwórcze zarówno w obrębie potocznych wyrażeń jak i warstwy idiomatycznej współczesnego języka chińskiego. Uzupełnienie stanowi pokaz kaligrafii.

Wykład poprowadzi mgr Jan Chmielowski z pokazem Yu Wenting.

 

Kultura parzenia chińskiej herbaty – wykład i pokaz

 

Wykład Jana Chmielowskiego poświęcony będzie chińskiej kulturze herbacianej. Uzupełnieniem wykładu będzie pokaz parzenia herbaty w wykonaniu Yu Mingjie i Yu Wenting.

 

Jan Chmielowski – magister sinologii UJ, absolwent Shanghai International Studies University,

założyciel Sinolink, agencji zajmującej się zacieśnianiem relacji biznesowych w Sinosferze. Wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzielił się z ponad 50 firmami różnych sektorów i wielkości, a także w świecie akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Śląskim, Uczelni Łazarskiego i SWPS. Przez ponad 3 lata zajmował się chińskim marketingiem, promując polskie i zagraniczne produkty cyfrowe na rynkach chińskojęzycznych. Dział również jako tłumacz, asystując językowo podczas instalacji ciągów produkcyjnych w największych polskich zakładach przemysłowych oraz w trakcie wielu konferencji o charakterze akademickim i biznesowym. W wolnych chwilach grywa na chińskich skrzypcach erhu, popija oolongi i zaczytuje się w traktatach filozoficznych.

 

Czas 20 kwietnia (sobota) godz. 10:00-13:00.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A sala 3.04.

 

Wstęp wolny!

 

Więcej informacji na stronie Facebook Ośrodka „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

To Top