„18. znaczy Nowa Huta” – czyli reporterzy łączcie się!

by admin
0 comment

krakow miasto literatury 300x169 - „18. znaczy Nowa Huta” - czyli reporterzy łączcie się!Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Huty! 29 maja spotkaniem „Co mówi miasto?” otworzymy projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta”, którego celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców XVIII dzielnicy Krakowa – Nowej Huty. Widzimy się na rozmowie Beaty Chomątowskiej z Renatą Radłowską!

Co się o niej mówi? Dla jednych nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze.

Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia.

Szara i smutna – lub fascynująca i pełna życia.

To odrębne „miasto w mieście”, tu, jeśli chcesz zobaczyć Rynek Główny, mówisz: jadę do Krakowa.

O potencjale Nowej Huty, o związanych z nią mitach i uprzedzeniach oraz o tym, gdzie leży reporterska prawda o mieście, porozmawiają Renata Radłowska (dziennikarka „Gazety Wyborczej”, autorka książki reporterskiej Nowohucka telenowela) i Beata Chomątowska (dziennikarka, prezeska stowarzyszenia Stacja Muranów, autorka kilku książek, w tym najnowszej Betonii). Co im mówi miasto? Dowiemy się tego 29 maja o godz. 18.00 w Księgarni NOWA na os. Zgody 7.

A co Tobie mówi miasto? Na spotkaniu zostanie ogłoszony nabór na teksty o Nowej Hucie. W 70. rocznicę ułożenia pierwszej cegły pod jej budowę zwrócimy się do Was z prośbą o spojrzenie na 18. dzielnicę Krakowa reporterskim okiem. Dziesięć najlepszych tekstów ukaże się w październiku w publikacji pod redakcją Daniela Lisa, której premiera odbędzie się podczas Festiwalu Conrada. Więcej szczegółów zdradzimy już 29 maja!

Do zobaczenia „na Hucie”!

BEATA CHOMĄTOWSKA – pisarka, dziennikarka, prezeska stowarzyszenia Stacja Muranów. Autorka kilku książek, m.in. najnowszej BetoniiStacji MuranówPrawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie. Oprowadza po Warszawie szlakiem architektonicznym. Pochodzi z krakowskiej Krowodrzy, mieszka w Warszawie.

RENATA RADŁOWSKA – od 1996 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Urodziła się w Nowym Targu, dorastała na krakowskim Kazimierzu, tym przedturystycznym – brudnym, zaniedbanym, pierwszym w najwstydliwszych statystykach. Od dziesięciu lat nowohucianka, mieszka w najstarszej części Nowej Huty (już zabytkowej) i pisze o niej. Przede wszystkim o mieszkańcach – ich radościach i smutkach, problemach, pomysłach, kompleksach, ekscentryczności. Większość jej Nowohuckich telenowel ukazała się w „Lodołamaczu” – miesięczniku nowohuckiego teatru Łaźnia Nowa – w latach 2004–2008.

***

Projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta” organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO pod patronatem programu Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Wydarzenie wpisuje się w obchody 70-lecia Nowej Huty.

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej