Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Przed nami cuda i widy, czyli Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie

fldd fot. kamila zarebska szatan 300x200 - Przed nami cuda i widy, czyli Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie

FLDD fot. Kamila Zarębska-Szatan

Kraków, jedyne polskie Miasto Literatury UNESCO, to centrum literackiego życia festiwalowego. Za nami jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Conrada goszczącego wiele ważnych nazwisk światowej sceny literackiej. Przed nami kolejne atrakcje, tym razem skierowane do młodszego grona czytelników. 20 listopada rozpoczyna się Festiwal Literatury dla Dzieci!

Nadchodząca, piąta edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie  realizowana jest pod hasłem Cuda i widy. Na najmłodszych czekają inspirujące spotkania, ciekawe warsztaty, kreatywne zabawy z literaturą. Festiwal organizowany jest przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO we współpracy z Fundacją Burza Mózgów.

Warsztaty, spotkania, czytanki, filmy, spacer, konferencja

Festiwal zostanie zainaugurowany 20 listopada spektaklem Cejco z życzeniami, który jest próbą odtworzenia świata bajki ludowej w wymiarze plastycznym, językowym i teatralnym. Podczas sześciu festiwalowych dni na najmłodszych czekają spotkania i warsztaty poświęcone bohaterom ulubionych opowieści, takim jak Petronela (Petronela z jabłoniowego sadu – spotkanie z Sabine Städing), Felix, Net, Nika, Amelia i Kuba (spotkanie z Rafałem Kosikiem) czy Leo (Leo i czerwony automat – spotkanie z Marcinem Szczygielskim). Zastanowimy się także, czy wyżły chodzą na łyżwy – podczas warsztatów wokół książki Zwierzyniec prowadzonych przez Angelikę Madurę i Karolinę Grabarczyk-Chochołek – a podczas spotkania z pisarzem i podróżnikiem Mikołajem Golachowskim dowiemy się… ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny. O warszawiakach w Krakowie porozmawiamy podczas spotkania z Małgorzatą Ruszkowską, jedną z autorek Warszawiaków – zbioru minibiografii słynnych mieszkańców stolicy, takich jak Julian Tuwim, Janusz Stanny i Fryderyk Chopin.

Opowiemy sobie także o odpoczywaniu, leniuchowaniu i leżeniu brzuchem do góry – podczas warsztatów z Urszulą Palusińską, a warsztaty Strachy na lachy prowadzone przez Ninę Kulik dadzą odpowiedź na pytania, czy straszne rzeczy mogą być jednocześnie śmieszne, czego boimy się najbardziej i jak wygląda strach oglądany pod lupą. Zapraszamy też na warsztaty z Joanną Rusinek inspirowane zbiorem wierszy Kefir w Kairze, warsztaty Łopianowe pole połączone ze spotkaniem z Katarzyną Ryrych, warsztaty Podróże do Nibylandii z Niną Kulik oraz spotkanie zorganizowane pod hasłem Best Seler, czyli kryminał dla dzieci w sosie warzywnym – interaktywny wykład Mikołaja Marceli, autora książki Best Seler i zagadka znikających warzyw.

O tym, że Sztuka jest wszędzie! – przekonamy się podczas warsztatów z Martą Altes, popularną w Hiszpanii artystką i ilustratorką, autorką m.in. trzech książek wydanych w Polsce (Król kot, Dzielna Małpka i Jestem artystą). Nie zabraknie także akcentu związanego z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – zapraszamy na spotkanie z Michałem Rusinkiem poświęcone książce Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości.

W cyklu Czytanki po zachodzie słońca będziemy koncentrować się na tym, czym jest kultura, czytać Drzewołazki Cecylii Malik, a także Niesamowitą przygodę psa Dżimusia autorstwa Joanny

fldd fot. katarzyna kukielka 300x200 - Przed nami cuda i widy, czyli Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie

FLDD fot. Katarzyna Kukiełka

Gellner i Bożeny Sobuckiej. Z kolei o drzewach porozmawiamy podczas spaceru po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, po którym oprowadzi Wojciech Grajkowski – biolog oraz współautor książek dla dzieci, który zna się na drzewach jak mało kto i w dodatku potrafi o nich fascynująco opowiadać.

Zapraszamy także na dwudniowe warsztaty wymyślania i opowiadania historii. Podczas zajęć z Mają Starakiewicz będziemy za pomocą tekstu i obrazu tworzyć własne opowieści. Wykreujemy postaci, umieścimy je w fantastycznych światach oraz niezwykłych, niesamowitych sytuacjach i zdarzeniach.

W paśmie filmowym obejrzymy Świat według T.S. Spiveta, którego reżyserem jest Jean-Pierre Jeunet, Przyjaciela wesołego diabła – ekranizację prozy Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Jerzego Łukaszewicza, a także Akademię Pana Kleksa – dzieło Jana Brzechwy, które na język filmu przełożył reżyser Krzysztof Gradowski. Zapraszamy również na wystawę Poczet królowych polskich Anny Kaszuby-Dębskiej, która w swojej książce postanowiła przybliżyć postacie 25 polskich królowych i przypominamy, że festiwal to także okazja do spotkań i konferencji przygotowanych dla bibliotekarzy i nauczycieli, poświęconych najważniejszym tematom związanym z literaturą dla dzieci i młodzieży.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego

Finałem festiwalu będzie gala w Centrum Kongresowym ICE Kraków, podczas której zostanie wręczona nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego w konkursie na Najlepszą Polską Książkę roku 2017. Jury, obradując w składzie: Barbara Gawryluk, Tomasz Z. Majkowski, Joanna Olech, Agnieszka Karp-Szymańska, Szymon Kloska i Łukasz Dębski wyłoniło finałową siódemkę, w której znalazły się następujące książki:

  • A niech to gęś kopnie, tekst Marta Guśniowska, ilustracje Robert Romanowicz, wydawnictwo Tashka;
  • Bajka na końcu świata, tekst i ilustracje Marcin Podolec, wydawnictwo Kultura Gniewu;
  • Lolek, tekst Adam Wajrak, ilustracje Mariusz Andryszczyk, wydawnictwo Agora;
  • Nieumarły las, tekst Adam Wajrak, ilustracje Tomasz Samojlik, wydawnictwo Agora;
  • To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą), tekst Bogusław Janiszewski, ilustracje Max Skorwider, wydawnictwo Publicat;
  • Reformator Marcin Luter, tekst Michał Rzecznik, ilustracje Piotr Nowacki, wydawnictwo Widnokrąg;
  • Ten i tamten las, tekst Magdalena Tulli, ilustracje Alec Rose, wydawnictwo Wilk&Król.

Laureata, który otrzyma statuetkę Ferdynanda Wspaniałego oraz 20 000 zł, poznamy 25 listopada podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Galę uświetni koncert Księżyc w misce w wykonaniu Grzegorza Turnaua z zespołem. Usłyszymy przygotowany dla najmłodszych słuchaczy wybór piosenek – zarówno tych wesołych, jak i smutnych, nowych i starych, skocznych i rozmarzonych, które zostały skomponowane do literackich perełek – czekają nas Andersen, Milne, Barańczak, Cygan, Hoffman i przede wszystkim Joanna Kulmowa w nowych interpretacjach znakomitych muzyków.

Szczegółowy program festiwalu oraz zapisy: http://fldd.pl/2018/program/id,693-wydarzenia_festiwalowe_krakowie.html 

Bezpłatne wejściówki na galę można pobrać ze strony: https://fldd2018.evenea.pl/

Organizatorzy: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO we współpracy z Fundacją Burza Mózgów

Kraków Miasto Literatury UNESCO: http://miastoliteratury.pl/ 

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top