Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Muzealne Aktualności z Krakowa 27 maja – 2 czerwca 2019r.

PODWIECZOREK W MUZEUM: NOWA HUTA WOBEC TRANSFORMACJI USTROJOWEJ
28 maja (wtorek) godz. 17.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Lata 80. w Polsce to okres burzliwych zamieszek, których areną była również Nowa Huta. Doprowadziły one między innymi do rozmów przy Okrągłym Stole. Zasiedli do nich przedstawiciele obozu władzy PRL, a także „Solidarności”. Wydarzenie to rozpoczęło proces przebudowy państwa, który doprowadził do upadku komunizmu. To z kolei pociągnęło za sobą likwidację symboli obowiązującego od 1944 roku reżimu – już w grudniu 1989 roku z nowohuckiej Alei Róż usunięto pomnik Lenina, a dzielnica zaczęła się zmieniać.
Podczas spotkania porozmawiamy o tym, co działo się w Nowej Hucie, kiedy doszło do tych fundamentalnych przemian oraz jak poradziła sobie z nimi najmłodsza część Krakowa.
Wstęp wolny

KRAKOWSKIE KOLOKWIUM: PŁYNIE WISŁA PŁYNIE – CZY KRAKÓW LEŻY NAD WISŁĄ?
28 maja (wtorek), godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Mieszkańcy Krakowa od wieków czerpali korzyści z bliskości Wisły, ale również ponosili z tego powodu dotkliwe straty. Rzeka dała impuls do zlokalizowania na tych ziemiach grodu, który szybko wyrósł na znaczący ośrodek handlu i rzemiosła. Przez wieki sukces ekonomiczny i kulturowy Krakowa był kształtowany przez rzekę. Za sukces ten jednak wielokrotnie w historii miastu przyszło słono zapłacić. Liczne powodzie nawiedzające miasto skutkowały ogromnymi stratami materialnymi i pochłonęły wiele ofiar. Współcześnie symbioza między rzeką a miastem nabiera nowego wymiaru. Zagrożenie wystąpienia powodzi jest skutecznie zmniejszane. Podczas gdy zabezpieczenia techniczne chronią mieszkańców Krakowa przed skutkami powodzi, a transport wodny – za wyjątkiem przewozów turystycznych – praktycznie nie istnieje, pojawia się niezwykle istotne pytanie o przyszłość rzeki, o jej rolę i znaczenie dla miasta i jego mieszkańców. Pomysłów na wykorzystanie atutów wynikających z sąsiedztwa rzeki jest wiele. Należy jednak pamiętać, że symbioza polega na wzajemnych korzyściach. Stale wzrasta przekonanie o tym, że Wisła jest dla Krakowa szansą dalszego, dynamicznego rozwoju. Paneliści spróbują odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy Kraków wykorzystuje wszystkie możliwości, jakie stwarza rzeka Wisła.
Dyskutować o tym będą dr inż. Marcin Włodarczyk (Stowarzyszenia Architektów Polskich), Konrad Myślik (Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa) i Robert Piaskowski (Krakowskie Biuro Festiwalowe). Debatę poprowadzi dyrektor Muzeum Krakowa – Michał Niezabitowski.
Udział bezpłatny

SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ: „PRZEMIESZCZANIE”
29 maja (środa), godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy Państwa na promocję wydawnictwa towarzyszącego jubileuszowym wystawom z serii „PrzeMieszczanie”. W rozmowie wezmą udział:
dr hab. Paweł Kubicki (UJ)
Michał Hankus (MK)
Wstęp bezpłatny

KRAKOWIANIE W BARBAKANIE
31 maja – 4 czerwca (piątek – wtorek)
Barbakan, ul. Basztowa 30

Nawiązując do lustra – motywu przewodniego jubileuszu 120-lecia Muzeum Krakowa – chcemy, żeby Barbakan stał się swoistą soczewką Krakowa, dlatego na kilka dni oddajemy go w ręce jego mieszkańców! Na wszystkich, którzy w dniach 31 maja – 4 czerwca zajrzą do Barbakanu, czekają atrakcje: fotobudka (każdy będzie mógł stać się jedną z twarzy Krakowa, współtworząc kolaż wizerunków dawnych i obecnych krakowian), strefa relaksu z wydawnictwami muzealnymi oraz pamiątkowa księga życzeń.
31.05 (piątek), godz. 18.00-22.00 
Krakowianie w Barbakanie – urodziny Muzeum Krakowa
W programie:
– koncert Krakow Street Band 
– wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego Jestem Kraków
– silent disco – SŁUCHAMY MIASTA – impreza taneczna do muzyki inspirowanej wątkami krakowskimi i odgłosami miasta
– słodki poczęstunek urodzinowy
1.06 (sobota), godz. 11.00-13.00
Mali krakowianie w Barbakanie – warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzenie Dominika Bogulska (graficzka, ilustratorka), limit miejsc: 30 osób, rezerwacja COZ, e-mail:info@muzeumkrakowa.pl
2.06 (niedziela), godz. 10.30
Gdzie odbija się Kraków? – spacer w poszukiwaniu motywu lustra w obrębie centrum Krakowa (zbiórka w Barbakanie), prowadzenie: Katarzyna Winiarczyk, limit miejsc: 30 osób, rezerwacja COZ, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Szczegółowy program wydarzeń znajdą Państwo na naszej stronie: http://bit.ly/KrakowianieWBarbakanie 

XX TYDZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „KOCHAM KRAKÓW Z WZAJEMNOŚCIĄ”
31 maja – 6 czerwca (piątek – czwartek)
Thesaurus Cracoviensis, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Celestat, Rynek Podziemny, Muzeum Podgórza, Cyberteka

31 maja zapraszamy na Rynek Główny na inaugurację XX Tygodnia Osób Niepełnosprawnych “Kocham Kraków z wzajemnością” organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Urząd Miasta Krakowa. Wydarzeniu patronują Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa.
Muzeum  Krakowa po raz kolejny włącza się do tej inicjatywy i zaprasza  do swoich oddziałów na zwiedzanie wystaw oraz warsztaty. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://bit.ly/KochamKrakow
Ilość miejsc ograniczona. Na wszystkie zajęcia obowiązuje rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających: 12 426 50 60 lub info@mhk.pl

SALON POD FAETONEM: OD ZAMKNIĘCIA PO KOSOPOLITYZM –  MIGRACJA KULTUROWA I ŚWIATOPOGLĄDOWA SPOŁECZNOŚCI ŻYDOWSKIEJ W XIX I XX WIEKU
2 czerwca (niedziela) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na wykład dr hab. Łukasz Tomasz Sroka, prof. UP, w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem.
W XIX i XX wieku Żydzi krakowscy znaleźli się na szlaku migracyjnym. Pierwszą jego odsłoną była droga, którą pokonali opuszczając Kazimierz i zmierzając ku ścisłemu centrum miasta. Mówiono o tak zwanej migracji na Rynek. Nie mniej ważne są drogi migracyjne Żydów krakowskich wiodące na Zachód i Bliski Wschód – do Erec Israel. Te podróże w przestrzeni nie byłyby możliwe bez współgrających z nimi migracji kulturowych i światopoglądowych, bez haskali, bez syjonizmu, bez otwarcia się na świat zewnętrzny, który oczywiście też podlegał dynamicznym zmianom. W ten sposób możemy skreślić portret społeczności różnorodnej, w której ścierały się ze sobą postawy otwartości na zmiany i zachowawczości. Niewątpliwie mówimy o społeczności, która znalazła się na drodze przemian cywilizacyjnych.
Udział bezpłatny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

STRAŻNICY ZACZAROWANEJ KSIĘGI
28 maja (wtorek) godz. 9.30 i 11.15
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Strażnicy zaczarowanej księgi  to dynamiczny i pełen humoru spektakl, który przeniesie widzów w świat krakowskich legend i tajemnic ukrytych w podziemiach Pałacu Krzysztofory. Tu historia spotyka się z legendą, wartka akcja z fantazją, a wszystko przyprawione jest dobrym żartem. Znakomity scenariusz, brawurowa gra aktorów i bajkowa scenografia to gwarancja dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Bohaterowie przedstawienia – Krzysztoforek i Dorotka – za sprawą tajemniczej księgi przeniosą się do średniowiecznego Krakowa i wspólnie z dziećmi przeżyją wspaniałą przygodę.
Koszt biletu to 10 złotych od osoby, dla opiekunów wstęp jest bezpłatny (1 opiekun na 10 uczniów).
Rezerwacja miejsc: 12 426 50 60, info@mhk.pl

DZIEŃ DZIECKA Z KRZYSZTOFORKIEM I DOROTKĄ
1-2 czerwca (sobota – niedziela)

W dniach 1-2 czerwca zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach „Dnia Dziecka z Krzysztoforkiem i Dorotką”! W tych dniach dzieciom i młodzieży do 18 roku życia przysługuje BEZPŁATNY WSTĘP do wszystkich oddziałów Muzeum Krakowa. W oddziałach Rynek Podziemny i Fabryka Emalia Oskara Schindlera konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc: http://www.mhk.pl/rezerwacja-biletow
Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Dnia Dziecka jest bezpłatny.
Pierwszeństwo dla osób z wcześniej dokonaną rezerwacją.
Szczegółowy program znajdą Państwo na naszej stronie: 
http://bit.ly/DzienDzieckaMuzeumKrakowa

ZOSTAŃ MAŁYM KRÓLEM KURKOWYM!
1 czerwca (sobota) godz. 10.00
Celestat, ul. Lubicz 16

Zapraszamy na finał konkursu „Zostań Małym Królem Kurkowym”, który odbędzie się w Celestacie!W trakcie zawodów finalistów będą zagrzewać do walki wszyscy uczestnicy konkursu oraz uczniowie krakowskich szkół. Gościem specjalnym będzie mistrz Polski w łucznictwie i olimpijczyk – Krzysztof Włosik, który każdego śmiałka nauczy jak po mistrzowsku strzelać z łuku. W finale wyłoniony zostanie zwycięzca Mały Król Kurkowy, którego intronizacja odbędzie się 2 czerwca 2019 r. o godz. 11.00 na estradzie na krakowskim Rynku Głównym.
To już ostatnie dni, żeby wziąć udział w naszym konkursie!
Zaśpiewaj swoją ulubioną piosenkę o Krakowie!
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu w języku polskim, w dowolnej aranżacji, piosenki (utworu słowno-muzycznego) o tematyce związanej z Krakowem. Długość utworu nie może przekroczyć 3 min. 30 sek.
Nagrany utwór Uczestnik przesyła e-mailem, w formacie mp3 lub wav w wymiarze maksymalnym 30 MB wraz ze zgłoszeniem w formie skanu na adres Organizatora:konkursy@mhk.pl w terminie do dnia 30.06.2019 r.  do godziny 24:00.
Więcej informacji na stronie: http://bit.ly/WyspiewajMiKrakow

MUZEALNE OPOWIEŚCI

Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O tym czym są wilkomy opowiada dr Katarzyna Moskal, pracownik Muzeum Krakowa.
http://bit.ly/MuzealneOpowiesci65
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 9 czerwca 2019
Stara Synagoga
https://www.youtube.com/watch?v=fVh9IOKU2MA 

 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M

  
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top