Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Weekend Księgarń Kameralnych – ogłaszamy program dla Krakowa!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Niezależne księgarnie od lat nie tylko kształtują naszą wyobraźnię czytelniczą, ale też stanowią niezwykle aktywne centra kultury. W dniach 25-28 kwietnia w całej Polsce po raz kolejny odbędzie się Weekend Księgarń Kameralnych – niezależna inicjatywa środowiska księgarskiego, rozpoczęta w ramach ruchu Książki Kupuję Kameralnie. Przez cztery dni kilkadziesiąt księgarń włączy się we wspólne działanie, organizując u siebie wydarzenia: spotkania autorskie, spacery, koncerty, warsztaty, głośne czytania, kluby książkowe i animacje dla dzieci.

W krakowskiej edycji weekendu wezmą udział m.in. księgarnie i antykwariaty: 9wrota (ul. Paulińska 14), American Bookstore (ul. Sławkowska 24a), Bonobo (Mały Rynek 4), De Revolutionibus (ul. Bracka 14), Karakter (ul. Tarłowska 12), NOWA (os. Zgody 7), PiBook (ul. Batorego 5), Pod Globusem (ul. Długa 1), Spółdzielnia Ogniwo (ul. Paulińska 28), Swoją Drogą (ul. Nadwiślańska 5/1) i Szafa Pełna Książek (ul. Krakusa 7).

Bogactwo i różnorodność programu przygotowanego przez krakowskich księgarzy i księgarki robi wrażenie – czeka nas m.in. głośne czytanie dla dorosłych z Witem Szostakiem w Księgarni pod Globusem, prelekcja o aktywizmie prozwierzęcym w kawiarnio-księgarni podróżniczej Bonobo i spotkanie z wybitnym wspinaczem nowej fali lat 80., Andrzejem Marciszem, w niedawno otwartej księgarni Swoją Drogą w Podgórzu. Księgarnia Karakter zaprosi m.in. na spotkanie dla maniaków pięknych okładek książkowych z Przemkiem Dębowskim i czytanie Marcina Wilka w ramach cyklu „Przed korektą”, a De Revolutionibus Books & Café na spotkanie wokół książki o krakowskim odkrywcy adrenaliny – Napoleonie Cybulskim, organizowane w 100-lecie śmierci tego wybitnego fizjologa. To już kolejne wydarzenie z cyklu #opartenafaktach. W Spółdzielni Ogniwo odbędzie się Spółdzielczy Kiermasz Książek, zaś w Głównej Księgarni Naukowej – przypomnijmy: to laureatka ubiegłorocznej edycji plebiscytu na księgarnie roku – warsztaty z książki artystycznej. Intensywny repertuar obejmujący warsztaty dla dzieci, spotkanie Klubu Książki „Przewrót” oraz zajęcia w ramach Szkoły Czytania przygotowała wreszcie nowohucka księgarnia NOWA, dzieląca siedzibę z punktem InfoKraków na os. Zgody 7.

Atmosfery literackiego weekendu dopełni pierwszy w tym roku Krakowski Kiermasz Książki na placu św. Marii Magdaleny (27 i 28 kwietnia, godz. 10.00-18.00), na którym zaprezentują się liczni krakowscy antykwariusze oraz bukiniści, i któremu towarzyszyć będą spotkania, warsztaty i animacje dziecięce.

Sprawdź szczegółowy program na stronie http://www.miastoliteratury.pl/

Partnerem Weekendu Księgarń Kameralnych jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.