Zobacz, jak wygląda teatr zza kulis!

by admin
0 comment

Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? W jaki sposób powstają kostiumy, rekwizyty i poszczególne elementy scenografii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć podczas warsztatów „Jak działa teatr?” organizowanych przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dzięki nim widzowie mogą poznać tajniki teatralnego rzemiosła i zobaczyć miejsca, do których wstęp mają jedynie pracownicy teatru. Uczestnicy warsztatów – które rozpoczną się już w styczniu – uszyją m.in. sukienkę dla Balladyny, spodnie dla Ofelii i krezę dla Hamleta. Dowiedzą się też, w jaki sposób powstaje scenografia, realizowane są multimedia i zobaczą spektakl „Hamlet” zza kulis. Szczegóły: jakdzialateatr.pl

jak oswoic smoka warsztaty z mirkiem kaczmarkiem fot. monika stolarska 585x439 - Zobacz, jak wygląda teatr zza kulis!
Jak oswoić smoka, warsztaty z Mirkiem Kaczmarkiem, fot. Monika Stolarska
pracownia modelatorska dlon do spektaklu hamlet fot. archiwum teatru slowackiego 585x439 - Zobacz, jak wygląda teatr zza kulis!
Pracownia modelatorska - dłoń do spektaklu HAMLET Fot. Archiwum Teatru Słowackiego
smok w  pracowni modelatorskiej mn fot. michal ramus 585x390 - Zobacz, jak wygląda teatr zza kulis!
Smok w pracowni modelatorskiej fot. Michał Ramus
szycie koszul mn fot monika stolarska 585x439 - Zobacz, jak wygląda teatr zza kulis!
Szycie Koszul fot Monika Stolarska

– Kiedy powstaje nowy spektakl, zwykle pojawiają się rozmowy z reżyserem, który mówi o tym jakie są jego założenia. Po premierze publiczność ocenia grę aktorów, scenografię i kostiumy. Tymczasem na efekt końcowy pracuje w teatrze wiele osób, których nie widać na scenie – mówi Małgorzata Szydłowska, scenografka, kuratorka i pomysłodawczyni projektu edukacyjnego „Myśląca ręka”, w ramach którego odbywają się warsztaty „Jak działa teatr?” – Mam na myśli rzemieślników teatralnych: inspicjentów, krawcowe, tapicera, modelatorów, stolarzy, oświetleniowców, akustyków i realizatorów video – nazywamy ich w teatrze „duchami”, ponieważ większość z nich jest dla widzów niewidzialna, ale bez ich pracy nie byłoby zarówno materii, jak i magii teatru. To właśnie im zawdzięczamy wykonanie kostiumów, rekwizytów i poszczególnych elementów scenografii.

Podczas nowej edycji warsztatów „Jak działa teatr?” – która rozpocznie się już w styczniu – przewidziane są m.in. warsztaty z szycia sukienek, koszul, damskich spodni, stylowych koszul i… krezy. Najmłodsi widzowie będą mogli zajrzeć do pracowni sceno-technicznej, w której powstał m.in. 7-metrowy smok ze spektaklu „Smok!” w reż. Jakuba Roszkowskiego i gigantyczna dłoń do spektaklu „Hamlet” w reż. Bartosza Szydłowskiego. Uczestnicy warsztatów, poznają również tajemnice teatralnych guzików i zasoby magazynu kostiumów.  W programie nie zabraknie też warsztatów dla profesjonalistów, w tym m.in. z realizacji multimediów, które są w teatrze coraz bardziej popularne.

„Jak działa teatr?” to pierwszy tego typu projekt w Polsce, przybliżający świat rzemieślników teatralnych i dający możliwość poznania tajników ich pracy.

Pełna lista warsztatów i rezerwacja miejsc: jakdzialateatr.pl Pod tym samy adresem znajduje się blog, na którym można przeczytać m.in. rozmowy z rzemieślnikami z Teatru im. J. Słowackiego.

PROGRAM WARSZTATÓW: STYCZEŃ – MARZEC 2020

 

ZA KULISAMI: 

„Na piaskach Elsynoru”. Spektakl „Hamlet” zza kulis – 11 stycznia, godz. 16.00

 

WARSZTATY KRAWIECKIE:

 

„Kołnierz czy kreza dla Hamleta?” – 11 stycznia, godz. 10.0

„Guzik wieńczy dzieło” – 18 stycznia, godz. 10.00

„Spodnie Ofelii”. Warsztaty szycia damskich spodni – 15 lutego, godz.10.00

„Koszula bliska ciału”. Warsztaty szycia koszul – 22 lutego, godz. 10.00

„Suknia Balladyny”. Warsztaty szycia sukienek – 7 marca, godz. 10.00

 

WARSZTATY DLA PROFESJONALISTÓW: 

„Elsynor okiem kamery”. Warsztaty multimedialne – 15 lutego, godz. 10.00

 

WARSZTATY DLA DZIECI:

„Głowa smoka”. Tajemnice scenografii teatralnej – 14 marca, godz. 10.00

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej