Wystawa na 15-lecie Teatru Łaźnia Nowa

by admin
0 comment

Wystawa „Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej” jest zaproszeniem do realnej i symbolicznej przestrzeni miejsca – Teatru Łaźnia Nowa. To tutaj, w postindustrialnych halach dawnych warsztatów Zespołu Szkół Mechanicznych w Nowej Hucie, 15 lat temu zrealizowała się idea Bartosza i Małgorzaty Szydłowskich, by stworzyć przestrzeń spotkania artystów i mieszkańców dzielnicy.

Od początku swojej działalności Łaźnia była instytucją o szerokiej funkcji społecznej. Nie ograniczała się wyłącznie do produkcji kolejnych spektakli, ale inicjowała szereg działań artystycznych, okołoartystycznych i edukacyjnych, które zmierzały do społecznej rewitalizacji i transformacji Nowej Huty, z jednoczesnym poszanowaniem jej historii i wykorzystaniem drzemiącego w niej potencjału.

Bartosz Szydłowski angażuje w swoje przedstawienia amatorów-nowohucian, stawiając ich na scenie obok zawodowych aktorów. Znakiem rozpoznawczym Łaźni jest również brak podziału między sceną a widownią. „Zależało mi na tym, żeby połączyć te dwa światy w taki sposób, aby zdarzenie teatralne odbywało się w środku i było jednym spójnym i wspólnym dla wszystkich miejscem” – mówi Małgorzata Szydłowska, która jest autorką przebudowy i aranżacji przestrzeni hali. Teatr nie posiada stałego zespołu aktorskiego, do każdego projektu artystycznego tworzone są zespoły twórców i wykonawców.

„Przeszłość…” jest również okazją do pokazania podróży Łaźni z krakowskiego Kazimierza do Nowej Huty. Z małej, ciasnej sceny w piwnicy mieszczącej się przy ul. Paulińskiej 28 – wyremontowanej własnymi rękami – do ogromnej hali na osiedlu Szkolnym. Przed wojną w kamienicy przy Paulińskiej 28 mieściła się mykwa – żydowska łaźnia rytualna, do której przychodzili wyznawcy judaizmu, aby obmyć się z duchowych nieczystości. To właśnie stąd Małgorzata i Bartosz Szydłowscy zaczerpnęli nazwę dla stworzonego przez nich teatru.

Teatr Łaźnia Nowa w liczbach:

15 lat działalności w Nowej Hucie

610610 widzów

2635 wydarzeń artystycznych

81 premier

44 reżyserów

369 aktorów

40 scenografów

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej