oKrakow.pl

Portal, Miasto Kraków Wydarzenia

17 października Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

17 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Polska Akcja Humanitarna zwraca w tym dniu szczególna uwagę na los uchodźców, których zdecydowana większość jest pozbawiona niezbędnych środków do życia.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia 160 tys. ludzi musiało opuścić swoje domy w związku z ofensywą wojskową w Syrii. Konieczność ucieczki w sytuacji konfliktu zbrojnego oznacza, że ludzie niejednokrotnie nie mają szansy na zabranie czegokolwiek więcej niż ubrań, które mają na sobie, a dobytek całego życia zostaje utracony.

Północno-wschodnia Syria była dotychczas jednym z najspokojniejszych regionów, w którym osiedlili się ludzie zmuszeni już wcześniej uciekać przed wojną. Teraz, ratując życie, tracą po raz kolejny z trudem wypracowane poczucie stabilizacji. W nowych miejscach, w obozach położonych z dala od miast, trudno im będzie znaleźć pracę a dzieciom zapewnić dobrą edukację.

– Ocenia się, że od 70 do 90% uchodźców na Bliskim Wschodzie żyje poniżej granicy ubóstwa – mówi Rafał Grzelewski z PAH. – Większość tych ludzi nie ma realnych perspektyw powrotu do domu i jednocześnie nie może wydostać się z błędnego koła biedy.

W tym roku Polska Akcja Humanitarna pragnie zwrócić uwagę na problem ubóstwa dotykający w szczególności uchodźców, których na całym świecie jest ponad 70 milionów. W ramach kampanii No more bricks in the Walll PAH zaprasza na bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych i spotkanie poświęcone tematyce migracyjnej. Pokazy filmowe odbędą się w Krakowie w Kinie Mikro (ul. Lea 5), w czwartek o godz. 18:00. Jako pierwszy zostanie wyświetlony niemiecko-włoski film „IUVENTA” (reż. Michele Cinque). Po jego projekcji odbędzie się dyskusja, a następnie pokaz australijskiego filmu „POWRÓT” (REVENIR) w reżyserii Davida Fedele i Kumut Imesha.

Więcej informacji i zapisy na pokazy filmowe:

https://www.facebook.com/events/794662330952208/ lub http://bit.ly/2VH23vo