17 października Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

by admin
0 comment

17 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Polska Akcja Humanitarna zwraca w tym dniu szczególna uwagę na los uchodźców, których zdecydowana większość jest pozbawiona niezbędnych środków do życia.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia 160 tys. ludzi musiało opuścić swoje domy w związku z ofensywą wojskową w Syrii. Konieczność ucieczki w sytuacji konfliktu zbrojnego oznacza, że ludzie niejednokrotnie nie mają szansy na zabranie czegokolwiek więcej niż ubrań, które mają na sobie, a dobytek całego życia zostaje utracony.

Północno-wschodnia Syria była dotychczas jednym z najspokojniejszych regionów, w którym osiedlili się ludzie zmuszeni już wcześniej uciekać przed wojną. Teraz, ratując życie, tracą po raz kolejny z trudem wypracowane poczucie stabilizacji. W nowych miejscach, w obozach położonych z dala od miast, trudno im będzie znaleźć pracę a dzieciom zapewnić dobrą edukację.

– Ocenia się, że od 70 do 90% uchodźców na Bliskim Wschodzie żyje poniżej granicy ubóstwa – mówi Rafał Grzelewski z PAH. – Większość tych ludzi nie ma realnych perspektyw powrotu do domu i jednocześnie nie może wydostać się z błędnego koła biedy.

W tym roku Polska Akcja Humanitarna pragnie zwrócić uwagę na problem ubóstwa dotykający w szczególności uchodźców, których na całym świecie jest ponad 70 milionów. W ramach kampanii No more bricks in the Walll PAH zaprasza na bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych i spotkanie poświęcone tematyce migracyjnej. Pokazy filmowe odbędą się w Krakowie w Kinie Mikro (ul. Lea 5), w czwartek o godz. 18:00. Jako pierwszy zostanie wyświetlony niemiecko-włoski film „IUVENTA” (reż. Michele Cinque). Po jego projekcji odbędzie się dyskusja, a następnie pokaz australijskiego filmu „POWRÓT” (REVENIR) w reżyserii Davida Fedele i Kumut Imesha.

Więcej informacji i zapisy na pokazy filmowe:

https://www.facebook.com/events/794662330952208/ lub http://bit.ly/2VH23vo

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej