Connect with us
dsc 9065 - Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych: ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego – Kraków, 14.09.2021

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych: ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego – Kraków, 14.09.2021

plakat 212x300 - Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych: ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego – Kraków, 14.09.2021Zapraszam na uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych: ks. Władysława Gurgacza „Sema”, Ryszarda Kłaputa „Pomsty” i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego „Mokrego”, które odbędą się we wtorek 14 września 2021 r. w Krakowie. W uroczystościach weźmie udział prezes IPN dr Karol Nawrocki oraz jego zastępcy: dr hab. Karol Polejowski i dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Szczątki ks. Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Zajączkowskiego zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, prowadzonych w latach 2017-2018.

  • Plan uroczystości

11.40 – wprowadzenie trumien do bazyliki Mariackiej w Krakowie
12.00 – msza święta w bazylice Mariackiej, którą uświetni Męski Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich (przed rozpoczęciem nabożeństwa planowane jest odczytanie listu prezydenta od Andrzeja Dudy oraz wręczenie dwóch przyznanych pośmiertnie odznaczeń państwowych; po zakończeniu nabożeństwa planowane są trzy wystąpienia: odczytanie przez wojewodę listu od premiera, odczytanie listu od ministra obrony narodowej, wystąpienie prezesa IPN dr Karola Nawrockiego)
13.25-14.15 – przemarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz Rakowicki
14.15 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową na nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963, ul. Prandoty
ok. 15.10-15.30 – ewentualnie czas dla dziennikarzy

  • Wystawa o ks. Gurgaczu

Przed uroczystościami pogrzebowymi, o godz. 10.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8, otwarta zostanie wystawa przygotowana przez Oddział IPN w Krakowie oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, zatytułowana „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej”.

Partnerem wystawy jest Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi koło Brzozowa.

Scenariusz wystawy: dr hab. Filip Musiał, dr Dawid Golik
Kuratorzy wystawy: Agnieszka Masłowska, Roksana Szczypta-Szczęch

Zaprezentowane zostaną artefakty związane z ks. Władysławem Gurgaczem TJ, pochodzące ze zbiorów Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi koło Brzozowa oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Są to m.in. obrazy namalowane przez ks. Gurgacza oraz rzeczy osobiste kapłana. Ponadto wystawa wzbogacona jest o multimedia.

Wystawę będzie można oglądać do końca października 2021 r.

W trakcie wernisażu zaplanowane jest wystąpienie prezesa IPN dr Karola Nawrockiego i dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacka Pawłowicza.

W godz. 10.30-11.00 obaj panowie będą do dyspozycji dziennikarzy.

  • Nowa Kwatera Wojenna Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963

Niedawno zakończony został pierwszy etap budowy Kwatery Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963​, która znajduje się na terenie cmentarza przy ul. bp Prandoty. Kwaterę sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. W trakcie jej budowy współpracowaliśmy z wojewodą małopolskim oraz Zarządem Cmentarzy Komunalnych i Miastem Kraków.

Kwatera będzie miejscem spoczynku szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy polegli w walce z okupantem niemieckim i sowieckim​ bądź zostali zamordowani w akcjach represyjnych lub w wyniku innych zbrodni w czasie wojny. Spoczną tam także osoby, które straciły życie w walce lub w wyniku represji za działalność niepodległościową w czasach komunizmu i zniewolenia Polski w latach 1944-1989.

Głównym elementem rzeźbiarskim kwatery jest granitowa ściana z wizerunkiem ukoronowanego orła wojskowego. Nierówno wysunięte bloki ściany symbolizują wysiłek walczących o niepodległość i wolność Polski. Całość zwieńczona jest napisem: „WIERNYM SYNOM OJCZYZNY”.

Pod orłem umieszczone zostały jako motto słowa ks. Gurgacza, skierowane w 1949 r. do komunistycznego sądu: „Każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę”.

Z chwilą złożenia trumien do komór grobowych miejsce to uzyska oficjalny status grobu wojennego, pozostającego pod opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt architektoniczny i koncepcję kwatery przygotował Dominik Dousa w konsultacji z pracownikami IPN. Wizerunek graficzny orła został wypracowany w kooperacji grafika Wojciecha Mazura z pracownikami Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa krakowskiego oddziału IPN.

Więcej materiałów: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/149516,Uroczystosci-pogrzebowe-ks-Wladyslawa-Gurgacza-Ryszarda-Klaputa-i-ppor-Tadeusza-.html

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top