Connect with us
dsc 1855 - Relikwie bł. Michaela McGivneya w Łagiewnikach

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Relikwie bł. Michaela McGivneya w Łagiewnikach

W sobotę – w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęła się w Archidiecezji Krakowskiej peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. 

Relikwie w świątyni przywitał Rycerz Kolumba – Tomasz Konturek. – Błogosławiony księże Michale prosimy Ciebie, aby najbliższe dni, kiedy będziemy za twoją przyczyną modlić się w tym łagiewnickim Sanktuarium przyniosły błogosławione owoce. Niech ten czas spędzony na modlitwie przy Relikwiach będzie czasem pogłębienia naszej wiary, miłości i nawrócenia, wyproś nam nadzieję i odwagę do większego zaufania i zawierzenia siebie wszechmogącemu Bogu – mówił.

Na początku Mszy świętej zebranych w łagiewnickim Wieczerniku pozdrowił ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał krótko życiorys Błogosławionego. Zwracając się do zebranych w świątyni powiedział: – Niech czas peregrynacji przynosi błogosławione owoce, niech spełniają się słowa Najwyższego Rycerza Carla Andersona: “Zainspirowani przykładem błogosławionego Michaela McGivneya kroczmy naprzód z odnowionym duchem miłosierdzia, abyśmy również byli błogosławieństwem dla tych, których spotykamy”. Niech czas peregrynacji przynosi błogosławione owoce, niech spełniają się słowa Jana Pawła II z Listu do Rycerzy Kolumba: „Obyście, zachowując wierność wizji ks. Michaela McGivneya, nie ustawali w poszukiwaniu nowych dróg bycia zaczynem Ewangelii w tym świecie i stanowili siłę duchową odnowy Kościoła w duchu świętości, jedności i prawdy” – pisał do Rycerzy Kolumba w 2003 roku Jan Paweł II.

Ks. abp Marek Jędraszewski w homilii przywołał proces beatyfikacyjny ks. McGivneya oraz cud, dzięki któremu możliwa była beatyfikacja. – Rok temu, w 2020 r., za wstawiennictwem Błogosławionego nastąpiło cudowne uzdrowienie śmiertelnie chorego chłopca w łonie matki. Dziś Michael Schachle jest aktywnym 5-latkiem z zespołem Downa, otoczonym kochającą rodziną. Ten cud sprawił, że Ojciec Święty Franciszek wydał dekret o beatyfikacji, która miała miejsce w katedrze św. Józefa w Hartford – mówił. 

Metropolita krakowski podkreślił, że wzór, jaki Błogosławiony zostawił współczesnemu światu, przypomina nam słowa Pana Jezusa: „Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro”. – Nie byłoby tego wspaniałego ruchu Rycerzy Kolumba,  gdyby nie wielkie i oddane Kościołowi serce ks. Micheala – zauważył arcybiskup. – Jeżeli widzimy tak wiele owoców jego duszpasterskiej działalności znaczy to, że był on człowiekiem dobrym Chrystusową mocą, Jego zapałem i poświęceniem (…). Rycerze Kolumba to wierzący katolicy, którzy w swoją działalność włączają całe rodziny. Powinniśmy podkreślać wagę czterech filarów stanowiących istotę ich dzieła: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, a wraz z nimi troskę o każde człowiecze życie od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Fakt ten jest solą w oku wielu sił liberalnych i lewicowych, które chcą doprowadzić do tego, żeby aborcja była prawem kobiety. Rycerze stanowią znak sprzeciwu dla tych antyhumanistycznych tendencji, które coraz silniej odzywają się w naszej Ojczyźnie – dodał abp Jędraszewski.

Na zakończenie Eucharystii zebranymi w świątyni odmówili Litanię do Błogosławionego, modląc się o jego szybką kanonizację.

Małgorzata Pabis

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top