Connect with us
sdc6341 - Krakowskie noce: poezja polskich Żydów na krakowskim Kazimierzu

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Krakowskie noce: poezja polskich Żydów na krakowskim Kazimierzu

9 października w Krakowie w ramach Nocy Poezji 2021 odbył się spacer tematyczny Poezja Żydów polskich na krakowskim Kazimierzu.

sdc6345 - Krakowskie noce: poezja polskich Żydów na krakowskim Kazimierzu

Wydarzenie odbyło się w języku polskim i rosyjskim, a narracja uzupełniała się możliwościami urządzeń mobilnych. Jako inicjator i organizator spaceru wystąpiło Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oddział w Krakowie. Uczestnicy poznali drogi życiowe i dorobek literacki poetów związanych z Krakowem i Kazimierzem w różny sposób. Byli to światowej sławy polscy artyści żydowskiego pochodzenia – Bruno Schulz, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Zuzanna Ginczanka, Mordechaj Gebirtig i Józefa Bau. Los wspomnianych artystów związany był ze swoistą izolacją spowodowaną żydowskim pochodzeniem i burzliwymi czasami, w których żyli. W trakcie spaceru zabrzmiały fragmenty utworów poetyckich w kilku językach (polski, jidisz, rosyjski, ukraiński). Wsparciem w oprowadzaniu posłużyły urządzenia multimedialne (tablet, smartfon, urządzenia mobilne uczestników spaceru). Uczestnicy zobaczyli informacje w QR kodach na planie zwiedzania, fotografie, czytali po polsku i rosyjsku biogramy i wiersze poetów i inne informacje dotyczące ich spuścizny artystycznej. Tematyka i treść spaceru komponowała się ze swoim celem – przełamaniem izolacji kulturowej, która często wiąże się z emigracją i zmianą środowiska. Akcja artystyczna przyczyniła się integracji w krąg kultury europejskiej (literatury polskiej) środowisk rosyjskojęzycznych Krakowa – gości, rezydentów i mieszkańców miasta. Płaszczyzną spaceru była sztuka poetycka, która łączy ludzi różnych kultur i różnych czasów.
Prowadziły spacer Aleksandra Łagowska i Marta Półtorak.

sdc6369 - Krakowskie noce: poezja polskich Żydów na krakowskim Kazimierzu

Na zdjęciu: Aleksandra Łagowska

Aleksandra Łagowska urodziła się w Żytomierzu na Ukrainie, w Polsce mieszka od 1999 roku. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych. Autorka cyklu „Najbliższy Wschód” w Krakowskim Forum Kultury (w ramach projektu Zakup Dzieł) poświęconemu rozmaitej tematyce, a przede wszystkim literaturze rosyjskiej i ukraińskiej. Przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek. Opracowuje autorskie trasy zwiedzania Krakowa dla turystów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i innych krajów. Pracownik Działu Edukacji w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży.

sdc6363 - Krakowskie noce: poezja polskich Żydów na krakowskim Kazimierzu

Na zdjęciu: Marta Półtorak

Marta Półtorak – dziennikarka, poetka, historyk, animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Humanistycznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Jej teksty ukazywały się m.in. na łamach Fragile, Lounge Magazine, Frazy, Dziennika Polskiego, Kwartalnika Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za Granicą „Ekspresje”, Odra, Miesięcznika KRAKÓW, Arcana, Głos Podgórza, Interia.pl oraz w krakowskich almanachach poetyckich w latach 2008 -2018. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 2018 roku prowadzi autorski cykl Literatura na Forum w Krakowskim Forum Kultury, a od 2020 cykl internetowych spotkań E-pidemia poezji z Grupą Literyczną Na Krechę.

Hasło przewodnie spaceru Poezja polskich Żydów na Krakowskim Kazimierzu to słowa Zuzanny Ginczanki: „a wrosnąć w słowa tak radośnie, a pokochać słowa tak łatwo –trzeba tylko wziąć je do ręki i obejrzeć jak burgund pod światło”.

Wydarzenie sfinansowano ze środków finansowych Gminy miejskiej Kraków.

Tekst: Aleksandra Łagowska, zdjęcia: Vladimir Milanov

 

Continue Reading
You may also like...

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top