Jak Kraków realizuje wizję miasta rowerowego? Raport: Miasta dla rowerzystów 2023

Kraków to jedno z miast, które widzi ogromną szansę w propagowaniu ekologicznych form transportu. Jako jedyna miejscowość w Polsce pracuje nad koncepcją Strefy Czystego Transportu, a jednocześnie inwestuje zarówno w akcje propagujące jazdę na dwóch kółkach, jak i w rozwój infrastruktury. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

krakaw 229x300 - Jak Kraków realizuje wizję miasta rowerowego? Raport: Miasta dla rowerzystów 2023W Krakowie będzie oddychało się lepiej!

Wzorując się na innych europejskich miastach, Kraków, jako jedyne miasto w Polsce, pracuje nad koncepcją Strefy Czystego Transportu. Celem jest ograniczenie emisji spalin w centrum. Na razie urzędnicy opracowują koncepcję, a pierwszy etap prac rozpocznie się dopiero w lipcu 2024 roku. Nie oznacza to jednak, że to jedyne działania w stolicy Małopolski. Duży potencjał niosą za sobą lokalne akcje rowerowe. Wśród nich na pierwszy plan wysunęła się, chociażby „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca… i tak w kółko”. Poza tym, popularnością cieszą się wycieczki edukacyjne dla cyklistów czy takie udogodnienia, jak wprowadzenie rekreacyjnej linii autobusów LR0 – co drugi kurs obsługiwał pojazd wyposażony w przyczepkę rowerową. Co ważne, transport dwóch kółek w komunikacji miejskiej jest darmowy.

Parke-e-Bike i LajkBajk, czyli innowacyjny koncept rowerów publicznych

Jednym z wyróżników Krakowa jest brak rozumianego w klasyczny sposób systemu rowerów publicznych. W mieście rozwijają się dwa niezależne od siebie projekty, którym przyświeca jeden cel –propagowanie jazdy na dwóch kółkach. Od 2020 roku funkcjonuje bezpłatna wypożyczalnia e-bike’ów Park-e-Bike. Jedyne ograniczenie dla użytkownika to konieczność zwrotu pojazdu przed godz. 21.00. Jeżeli Krakowianin chce korzystać z najmu długoterminowego, może skorzystać z „LajkBajk”. Opłata za miesiąc to tylko 29 zł (plus kaucja).

Plany rozwoju infrastruktury

Jednym z dalekosiężnych celów Krakowa jest ograniczenie ruchu kołowego w centrum miasta. Stąd też prowadzone są prace nad rozwojem infrastruktury rowerowej. Miasto przeznaczyło na ten cel w 2022 roku blisko 19 mln zł. W planach jest rozbudowa ścieżek oraz mniejszych elementów bazowych, w tym zadaszonych parkingów. Co ważne, sprawy rowerowe są istotne także dla mieszkańców. W Budżecie Obywatelskim aż 5% projektów stanowią te dedykowane cyklistom.

„Wizja 0”, czyli walka o bezpieczeństwo

Nadrzędnym celem wszystkich działań, jakie proponowane są przez urzędników, jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Zero ofiar śmiertelnych wśród pieszych i rowerzystów to główne założenie „wizji 0”. Z  „Raportu: Miasta dla rowerzystów 2023” wynika, że w 2022 żaden cyklista nie stracił życia, jeżdżąc po Krakowie. Sytuacja nie jest jednak idealna. Odnotowano rekordową liczbę zdarzeń drogowych. Według oficjalnych statystyk było ich aż 536, co wskazuje, że wiele nadal pozostało do zrobienia.

Pełną treść Raportu: Miasta dla rowerzystów 2023 znajdziesz na CentrumRowerowe.pl.

Patronat medialny

Prezentacja 81. Tour de Pologne już 17 lipca w TVP Sport!

Tylko kilka dni pozostało do oficjalnej prezentacji Tour de Pologne....

Edukacja żywieniowa kobiet w ciąży i po porodzie

Udział w realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków miasta...

Wystawa pt: “Wałek ART”

To zbiór prac tematycznie różnych z pracowni Doroty Wałek,...

Wielki Festyn Franciszkański w Wieliczce. Niedziela 23 czerwca 2024

Już w najbliższą niedziele 23 czerwca 2024 r. od...

Wojownicy Maryi Kraków zapraszają wszystkich mężczyzn!

Kim są Wojownicy Maryi? Poznajmy się bliżej! Wojownicy Maryi to...

Czytaj również

Popularne kategorie