Czy krakowscy licealiści angażują się społecznie? [SONDA]

Krakowska młodzież realizująca projekt Generacja Zmian przeprowadziła sondę w V LO im. Augusta Witkowskiego, w ramach której zadawała uczniom proste pytanie: Czy angażujesz się społecznie? W sondzie wzięło udział ponad dwudziestu uczniów, a odpowiedzi, których udzielili, można uznać za ogromnie zróżnicowane. Wynika z nich jednak bezsprzecznie, że średnio co druga zapytana osoba nie angażuje się społecznie z powodów takich jak często wymieniany brak czasu związany z duża ilością nauki lub rozwijaniem innych, czasochłonnych zainteresowań, a także brak wiary w to, że licealista czy licealistka może być osobą na tyle dojrzałą i posiadającą na tyle ukształtowany światopogląd, by podejmowana przez niego/nią aktywność okazała się realnie pożyteczna.

Wyniki przeprowadzonej przez grupę projektową Generacja Zmian można jednak interpretować jako pozytywne. Wbrew często powtarzanej opinii, że dzisiejszej młodzieży nic się nie chce i że jej zaangażowanie w społeczeństwo obywatelskie po prostu nie istnieje, z wypowiedzi uczniów V LO wynika nie tylko, że działalność społeczna w tak młodym wieku jest czymś normalnym i postrzeganym jako ogromny atut, ale też to, że młodzi realizują się na wielu płaszczyznach w bardzo świadomy i odpowiedzialny sposób, decydując się na podjęcie wiążącej się z tym odpowiedzialności. Wiele z zapytanych osób na wolontaryjną pracę na rzecz społeczeństwa poświęca wiele godzin, godząc ją i wynikającą z niej obowiązki z nauką z jednym z najbardziej prestiżowych liceów, rozwijaniem innych zainteresowań i życiem towarzyskim.

Jak angażują się młodzi?

Byłam dwa razy na misjach, w Kazachstanie i na Rumunii, z takiej wspólnoty katolickiej. Poza tym też czasami angażuję się w jakieś takie młodzieżówki liberalne.

– Na sto procent angażuję się społecznie; w tym momencie jestem w samorządzie szkoły i robię własny projekt społeczny o tolerancji.

– Angażuję się społecznie, aktualnie robię projekt do Zwolnionych z Teorii, nazywa się Sukces po polsku; i zapraszam do oglądania naszych przyszłych efektów!

– Jestem zastępową w harcerstwie.

– Robię roczny wolontariat w JCC (Jewish Community Center) Kraków, gdzie siedzę na recepcji i w sumie zajmuję się jakimiś innymi sprawami Centrum Żydowskiego.

– Tak, biorę udział w projekcie Zwolnieni z Teorii “Dzieciaki ratujmy zwierzaki” oraz należę do takiej organizacji proekologicznej Bye Bye Plastic Bags.

Angażuję się w życie katechumenatu przy kościele św. Marka w Krakowie.

Na podstawie przeprowadzonej przez grupę projektową Generacji Zmian sondy można wysnuć wniosek, że w krakowskich liceach nie brakuje młodych osób, które świadomie angażują się w społeczeństwo obywatelskie, biorąc udział we wspaniałych inicjatywach i zdecydowanie odbiegając od stereotypowej “dzisiejszej młodzieży”.

 

Patronat medialny

Prezentacja 81. Tour de Pologne już 17 lipca w TVP Sport!

Tylko kilka dni pozostało do oficjalnej prezentacji Tour de Pologne....

Edukacja żywieniowa kobiet w ciąży i po porodzie

Udział w realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków miasta...

Wystawa pt: “Wałek ART”

To zbiór prac tematycznie różnych z pracowni Doroty Wałek,...

Wielki Festyn Franciszkański w Wieliczce. Niedziela 23 czerwca 2024

Już w najbliższą niedziele 23 czerwca 2024 r. od...

Wojownicy Maryi Kraków zapraszają wszystkich mężczyzn!

Kim są Wojownicy Maryi? Poznajmy się bliżej! Wojownicy Maryi to...

Czytaj również

Popularne kategorie