Zapraszamy na otwarcie wystawy „Stał dwór szlachecki”

dwor szlachecki 800x500 - Zapraszamy na otwarcie wystawy „Stał dwór szlachecki”

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na otwarcie wystawy „Stał dwór szlachecki”. 15 czerwca (środa), godz. 17:00 Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

dwor szlachecki 300x169 - Zapraszamy na otwarcie wystawy „Stał dwór szlachecki”Ekspozycja jest próbą przybliżenia mieszkańcom Krakowa historii czterech majątków: Prokocimia, Woli Duchackiej, Bieżanowa i Piasków Wielkich.

Co zdecydowało o wyborze tych właśnie przykładów? „Omawiane dwory istnieją fizycznie i pełnią bardzo różne funkcje. Pałac w Prokocimiu jest siedzibą zakonu, dwór w Bieżanowie pełni funkcje placówki kultury, jeden budynek dworu na Woli Duchackiej jest publicznym przedszkolem, drugi popada w ruinę, a dwór w Piaskach Wielkich nadal jest własnością prywatną”, tłumaczy kuratorka wystawy Melania Tutak. „Ważnym dla nas czynnikiem była rola, jaką wybrane miejsca pełnią w przestrzeni społecznej dzielnic: siła oddziaływania ich historii na współczesne życie dzielnicy, obecność w świadomości mieszkańców, a także kondycja architektoniczna obiektów i to, do kogo dziś należą”, dodaje.

Do współtworzenia wystawy zaproszono organizacje społeczne oraz aktywistów działających na rzecz lokalnego dziedzictwa. Ekspozycja jest swego rodzaju podziękowaniem za ich aktywność i nieoceniony wkład w pielęgnowanie i odkrywanie lokalnych historii.

Wystawę podzielono na części, a każda z nich dotyczy innego aspektu życia dworu i podmiejskiego pałacu. Ponadto każdy obiekt otrzymał swój własny kolor, który towarzyszy poświęconym mu fotografiom, opowieściom i przestrzeniom. Wystawa została pomyślana tak, aby jej goście poczuli się jak goście dworów.

W części zatytułowanej „Z drewna, lecz podmurowany” znajdują się informacje na temat historii i architektury budynków. „Ogrody” prezentują urodę terenów przydworskich, a w Sali balowej znajduje się segment „Właściciele i mieszkańcy”. Część „Dobroczynność” prezentuje działalność charytatywną mieszkańców i właścicieli majątków. W części „Fora ze dwora” prezentowane są powojenne losy majątków. Ekspozycję kończy przestrzeń „Spotkanie”,  zaaranżowana przy współpracy i zaangażowaniu aktywistów i stowarzyszeń działających na terenach dawnych obszarów dworskich Podgórza. Całej narracji towarzyszą pamiątki rodzinne „rozsypane” na całej przestrzeni wystawy, co przypomina gubione podczas ucieczki artefakty spakowanego naprędce życia.  

Wystawa powstawała w trudnym okresie pandemii COVID-19. Końcowe etapy prac zbiegły się z początkiem agresji rosyjskiej na Ukrainę, co wymusiło ucieczkę przed wojną milionów Ukraińców, którzy swoje życie, przeszłość i dorobek pokoleń musieli nagle spakować do jednej walizki. Te wydarzenia dodały wystawie niezwykle aktualny wymiar, przestrzegając, że historia nieustannie i bezlitośnie się powtarza.

Wystawa „Stał dwór szlachecki
Kuratorka: Melania Tutak
Miejsce: Muzeum Podgórza
Czas trwania: 17 czerwca 2022–12 lutego 2023 r.
Godziny otwarcia: środa – niedziela, godz. 10:00–17:00

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!