Czy chcesz przebywać obok Króla? Stać w Jego honorowej straży?

Ad Maiorem Dei Gloriam

Kościół Bożego Ciała. Monumentalna gotycka świątynia stojąca od wieków w miejscu, gdzie Kazimierz żydowski stykał się z Kazimierzem chrześcijańskim. Tu codziennie wystawiony jest Pan Jezus. Tu wchodząc, codziennie, w jednej z kaplic, spotkasz Go w Jego Eucharystycznej postaci. To jest ciekawy kościół. Jeden z nielicznych krakowskich kościołów, gdzie ambona ma kształt łodzi – to nawiązanie do łodzi Piotrowej.

adoracja 300x165 - Czy chcesz przebywać obok Króla? Stać w Jego honorowej straży?
Ad Maiorem Dei Gloriam

Jednak mury tego kościoła skrywają jeszcze jedna tajemnicę. Jest nią Arcybractwo Pięciu Ran Pana Jezusa i Najświętszego Sakramentu. Arcybractwo działa już przy kościele ponad pięćset lat. Jego tradycja sięga XV w. Bractwo ma nadane przez papieży odpusty. Podobnie jak istniejące w Hiszpanii bractwa, które w swoich historycznych strojach biorą udział w procesjach Semana Santa (hiszpańskiego Wielkiego Tygodnia), Arcybractwo w swoich tradycyjnych czerwono-białych strojach bierze udział w procesjach Eucharystycznych.

Cel Arcybractwa to trwać przy swoim Królu, Jezusie Chrystusie Eucharystycznym i szerzyć kult Najświętszego Sakramentu.

Kto należał na przestrzeni dziejów do Arcybractwa? Należeli do niego mieszczanie, ale także rycerze, i ….. uwaga! Król Jan III Sobieski, ten sam który zwyciężył zagrażającą Europie inwazję muzułmańskich Turków w sławnej bitwie pod Wiedniem.

I wszystko byłoby dobrze gdyby nie to, że dziś Arcybractwo umiera. Brakuje mężczyzn, którzy by o nim wiedzieli i chcieli zasilić jego topniejące szeregi. Jeśli chcesz pomóc sprawie – Arcybractwo czeka na Twój ruch.

Kontakt do Księdza Proboszcza, który jest opiekunem Arcybractwa to: tel. 883 333 873 ks. Przemysław Soboń

Może to sprawa właśnie dla Ciebie?

 

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!