Wydarzenia Kraków – Bierzemy pod lupę reportaż! Nowy Kurs Kreatywnego Pisania KMLU

by admin
0 comment

Jak pisać o sprawach małych i codziennych, by cały świat czytał te historie i podziwiał? Jak przyciągnąć czytelnika spragnionego prawdziwych historii? Tego nauczą uczestników kursu m.in. Michał Olszewski – zdobywca Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki za książkę Najlepsze buty na świecie i Filip Springer, którego reportaż Miedzianka. Historia znikania był w finale Literackiej Nagrody Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

5 MIESIĘCY | 11 WEEKENDÓW | 100 GODZIN WARSZTATÓW

– tak wygląda czwarta edycja Kursu Kreatywnego Pisania, który potrwa od 1 września 2018 do 27 stycznia 2019 roku. Podczas najnowszej odsłony 12 przyszłych pisarzy zmierzy się z reportażem. Na zgłoszenia czekamy tylko do 31 lipca! w tegorocznym planie zajęć znajdziemy wiele godzin warsztatów i dyskusji z ludźmi słowa – reporterami i redaktorami, ekspertami procesu wydawniczego, psychologiem twórczości i trenerem twórczego myślenia. Wśród 12 prowadzących znaleźli się m.in. Anna Goc, Michał Olszewski, Filip Springer, Iza Michalewicz, Magdalena Kicińska, Katarzyna Kubisiowska i Julianna Jonek.

Pięć miesięcy upłynie pod znakiem zgłębiania literatury non-fiction – reportaż to w końcu specyficzny gatunek, który wymaga nie tylko umiejętności pisania, lecz także wrażliwości społecznej, zdolności komunikacyjnych oraz determinacji.

Absolwenci tego kursu dowiedzą się, jak balansować między intensywnością tekstu a etyką jego pisania; jak rozmawiać z bohaterem, słuchać go i opowiadać jego historię. Tegoroczny kurs opiera się na praktyce, rzetelnej nauce warsztatu, ćwiczeniu rzemiosła oraz intensywnej pracy nad słowem.

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy będzie wydanie antologii tekstów uczestników, która następnie trafi do czołowych wydawców w kraju, wraz z rekomendacją organizatorów trzech najbardziej obiecujących absolwentów. Antologie poprzednich edycji Kursu można przeczytać pisz.miastoliteratury.pl. Uczestnicy Kursu będą mieć także możliwość uczestnictwa w Festiwalu Conrada i Targach Książki oraz wysłuchania mistrzowskiego wykładu na temat pisania podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada.

Kurs kreatywnego pisania: reportaż jest organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO.

W programie między innymi:

  • Co to znaczy: ciekawy temat? Jak go wybrać i gdzie szukać inspiracji?
  • Czym różni się warsztat autora reportażu książkowego od prasowego?
  • Czy reporter powinien być neutralny?
  • Największe problemy autora związane z trudnym bohaterem. Jak rozkochać czytelnika w czarnym charakterze?
  • Jak przywołać świat, którego już nie ma? Jak i gdzie szukać informacji? I wreszcie – jak ożywić bohatera, którego znamy tylko ze źródeł?
  • Tajniki szkieletu książki: jak rozpocząć historię i jak ją usidlić, czyli sekrety narracji.
  • Diabeł tkwi w szczególe, czyli jak zaintrygować czytelnika.
  • Gdzie leży granica między prawdą a literaturą, czyli o fact checkingu.
  • Jak rozmawiać z bohaterem i jak opowiedzieć jego historię?

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej