Pielgrzymowali pieszo z Lipnicy Murowanej do Krakowa do grobu świętego Szymona

by admin
0 comment

Poznaj Świętego Szymona z Lipnicy Murowanej – Patrona Krakowa – klik

“Wyruszyło nas z Lipnicy pięć osób. Marysia, Małgosia, Edyta, Janusz i Ja – Jacek.
Przed domem, a obecnie kościołem św. Szymona, o trzeciej nad ranem obmyliśmy się na drogę wodą ze źródła św. Szymona, pomodliliśmy się, poczym z intencjami, prośbami i podziękowaniami ruszyliśmy na szlak św. Szymona.

Czekał nas marsz na dystansie około 58 kilometrów i ten trud z uśmiechami na twarzach i pełni nadziei podjęliśmy.
Wędrując przez Lipnicę Górną dotarliśmy do Połomia Dużego, skąd przed Muchówką skręciliśmy w ciemną jeszcze o tej porze leśną drogę. Przed Królówką trasa szlaku była porośnięta wysoką trawą pełną rosy, więc wybraliśmy nieco rozjeżdżoną drogę prowadzącą od pierwszych domów.

Z wilgotnymi butami doszliśmy do asfaltu i do samej Królówki, gdzie powitały nas poranne mgły, snujące się w dolinie jeszcze przed wschodem słońca. Za Królówką zza wzgórza pokazało się słońce i po chwili zajaśniał dzień.

Przechodzimy przez przysiółki Woli Nieszkowskiej. Doliny nadal pogrążone w gęstych mgłach, a my w promieniach porannego słońca podążamy przed siebie całą szerokością pustej o tej porze drożyny.
Znajdujemy jabłka, śliwki, morele, czernice i maliny. Przyroda hojnie nas obdarza swymi darami, z których korzystamy.

W Sobolowie mamy za sobą 18 kilometrów i odpoczywamy przed sklepem, który właśnie otwarto. Mamy dobry czas, ale przed nami jeszcze około 40 kilometrów…
Doliną Stradomki dochodzimy do Raby, a za nią spokojnie wędrując mijamy drogę Gdów – Łapczyca, by niebawem dojść do Niegowici.

W miejscu pierwszej parafii Karola Wojtyły wypada także półmetek naszego szlaku. Zasiadamy zatem na stopniach kościoła, zdejmujemy buty i spożywamy lekkie drugie śniadanie. Tu odpoczywamy pół godziny, bo trud wędrówki wymaga też i chwili wytchnienia.

Wiatowice, Trąbki – gdzie przeczekujemy przejście czarnej chmury, Przebieczany i wreszcie Wieliczka. Fontannę witamy niemal jak pustynną oazę, spragnieni wody i odpoczynku. Odpoczywamy zatem, bo nasze nogi mówią “nie”, choć nasza determinacja głosem św. Szymona podpowiada “tak!”.

Za rozkopanymi ulicami Wieliczki dochodzimy do Krakowa. Tak – to już Kraków i ostatnie kilometry! Uśmiechy jeszcze na zdjęciach widać, ale gdy idziemy, na twarzach widać skupienie i zmęczenie. Ostatnią łąkę na skraju asfaltowej ścieżki wykorzystujemy na odpoczynek i regenerację sił. Opatrujemy stopy, uzupełniamy płyny i cóż – ruszamy dalej! Na nogach trzyma nas myśl, że to już niedaleko… No i św. Szymon wlewa w nas kolejne porcje niewidzialnej energii, co widzę po tych, którym już niejeden kryzys chciał podciąć nogi…

Rynek Podgórski, Wisła, a za nią… tak ostatni kilometr, który przechodzimy uskrzydleni. Wreszcie, zza ostatniego budynku wyłania się dostojna bryła kościoła O.O. Bernardynów – nasz cel – miejsce w którym pochowany jest nasz rodak i patron – święty Szymon z Lipnicy.
Dziękujemy św. Szymonowi, uśmiechnięci mimo utrudzenia. Cieszymy się, bo każdy z nas przełamał swoje słabości, kryzysy i trudy wędrówki, by zanieść tu przed ołtarz św. Szymona swoje intencje, podziękowania i prośby.

Dziękujemy Ci święty Szymonie. Też za pogodę. Deszcze, burze i ulewy grasowały po okolicach, a nas szczęśliwie ominęły.
Dziękuję Marysi, Małgosi, Edycie i Januszowi, – pielgrzymowanie z Wami to wielka przyjemność i radość która dodawała mi sił i pozwoliła wytrwać na szlaku. Pewnie też i dlatego, że szliśmy po śladach św. Szymona…”

Relacja + zdjęcia   Jacek Piotrowski

pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (1)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (2)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (3)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (4)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (5)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (6)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (7)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (8)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (9)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (10)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (11)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (12)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (13)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (14)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (15)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (16)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (17)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (18)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (19)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (20)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (21)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (22)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (23)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (24)pielgrzymka-lipnica_murowana-krakow_swiety_szymon_z_lipnicy (25)

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej