Wolność wypływa z Ewangelii – abp Marek Jędraszewski w krakowskim Kościele Matki Bożej z Lourdes

by admin
0 comment

– To właśnie w Lourdes Kościół usłyszał raz jeszcze to, co Maryja mówiła w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko to, co powie wam mój Syn” (…). Dajcie się prowadzić Ewangelii, wierzcie w Ewangelię, według niej kształtujcie swoje życie” – mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskim Kościele Matki Bożej z Lourdes podczas odpustowej Mszy św.

archidiecezja krakowska 2 585x390 - Wolność wypływa z Ewangelii - abp Marek Jędraszewski w krakowskim Kościele Matki Bożej z Lourdesarchidiecezja krakowska 3 585x390 - Wolność wypływa z Ewangelii - abp Marek Jędraszewski w krakowskim Kościele Matki Bożej z Lourdesarchidiecezja krakowska 4 585x390 - Wolność wypływa z Ewangelii - abp Marek Jędraszewski w krakowskim Kościele Matki Bożej z Lourdes

W homilii metropolita krakowski nawiązał do wydarzeń z Kany Galilejskiej i niezwykłego dialogu pomiędzy Jezusem a Jego Matką. – Pierwszy dokonany przez Jezusa znak-cud, wykraczający poza zwykły bieg rzeczy tego świata. Pierwsze fundamentalne wskazanie Maryi dla nowego Ludu Bożego, który dzięki swej wierze właśnie wtedy zaczął się gromadzić wokół Jej Bożego Syna: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Oto tajemnica obecności Maryi u samych początków dziejów Kościoła – powiedział i odwołał się do kolejnej rozmowy Chrystusa z Matką, jaka miała miejsce na szczycie Kalwarii. – Oto tajemnica obecności Maryi w chwili, gdy Kościół rodzi się z przebitego Serca Jej Syna. Jest, obok Jana, pierwszym świadkiem spełnienia się słów z Wieczernika: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane. To jest moja Krew nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów” – zaznaczył i odniósł się do wydarzeń z chwili zesłania Ducha Świętego. Dodał, że katecheza św. Piotra wygłoszona w Cezarei Nadmorskiej w domu centuriona Korneliusza zawiera istotę apostolskiego przepowiadania. – Kościół, na wzór swojego Mistrza i Założyciela, spotyka się z człowieczymi sprawami, dokonuje znaków-cudów, w imię Boże rozgrzesza ludzi od ich grzechów (…) Takie są dzieje Kościoła, które trwają już prawie 2000 lat. Jest w nich głęboko obecna ta, która była u początku publicznej, nauczycielskiej działalności swojego Syna, ta, która stała się Matką Kościoła na Kalwarii i świadkiem wypełnienia się słów z Wieczernika i ta, która domaga się od Kościoła, aby spełniał Eucharystię. Z woli Bożej wkracza w dzieje Kościoła jako ta, która mówi o swoim Synu, o Jego Ewangelii – zaznaczył.

Metropolita przypomniał, że 162 lata temu, 11 lutego 1858 roku, 14-letnia Bernadette Soubirous doświadczyła serii 18 objawień „Pięknej Pani”. Najważniejsze z nich zdarzyło się 25 marca 1858 w Święto Zwiastowania, kiedy Maryja powiedziała: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, potwierdzając tym samym dogmat o Niepokalanym Poczęciu ogłoszony 8 grudnia 1854 przez Piusa XI. – Jeżeli Matka Najświętsza objawia się prostej dziewczynie, to ma na uwadze wejście raz jeszcze w samą istotę życia Kościoła, to znaczy przyjmowania z wiarą tego wszystkiego, czego nauczał Pan Jezus (…). To właśnie w Lourdes Kościół usłyszał raz jeszcze to, co Maryja mówiła w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko to, co powie wam mój Syn” (…). Dajcie się prowadzić Ewangelii, wierzcie w Ewangelię, według niej kształtujcie swoje życie” – mówił.

Arcybiskup zauważył, że Jan Paweł II podporządkował swój pontyfikat Matce Bożej, co ujął w zawołaniu „Totus Tuus”. Zacytował słowa papieża, które ciężko chory Ojciec Święty wygłosił podczas pielgrzymki do Lourdes w sierpniu 2004 roku: „W mojej posłudze apostolskiej zawsze pokładałem wielką ufność w ofierze, modlitwie i poświęceniu osób cierpiących. Proszę was, byście zjednoczyli się ze mną w czasie tej pielgrzymki, by przedstawić Bogu, przez wstawiennictwo Maryi Panny, wszystkie intencje Kościoła i świata”. Dzień później, papież zwrócił się do młodych, tłumacząc im ich rolę we współczesnym świecie: „Drodzy bracia i siostry! Z Groty Massabielskiej Dziewica przemawia także do nas, chrześcijan trzeciego tysiąclecia. Wsłuchujmy się w Jej głos! Wsłuchajcie się zwłaszcza wy, młodzi, szukający odpowiedzi, która nadałaby sens waszemu życiu. Tu możecie ją znaleźć. Jest to odpowiedź wymagająca, ale jest to jedyna ważna odpowiedź. W niej tkwi sekret prawdziwej radości i pokoju. (…) Dziewica z Lourdes przekazuje przesłanie dla nas wszystkich. Oto ono: bądźcie kobietami i mężczyznami wolnymi!              Pamiętajcie jednak: ludzka wolność to wolność naznaczona grzechem. Ona sama musi być również wyzwolona. Chrystus jest jej wyzwolicielem”. – Nasza wolność jest darem i skarbem, dzięki której my ludzie możemy być prawdziwie Bożymi dziećmi. Stąd ten wielki obowiązek, by strzec wolności przez wierne i niekiedy heroiczne trwanie przy Chrystusowej Ewangelii – przekonywał metropolita.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej