W zaśnieżonym, bajkowym Krakowie rozpoczęła się Boska Komedia

Lupa autoironiczny – Boska Komedia wystartowała!

 W zaśnieżonym, bajkowym Krakowie rozpoczęła się Boska Komedia. Festiwal miał mocne otwarcie – można było zobaczyć „Śmierć komiwojażera”, „Oresteia”, „Verry Funny” oraz  „Balkony – pieśni miłosne”, który to pokaz zakończył się długo po północy.

boska komedia 9 300x200 - W zaśnieżonym, bajkowym Krakowie rozpoczęła się Boska Komedia Jak co roku zwraca uwagę ogromne zainteresowanie festiwalem. Nadkomplety i walka o bilety to znaki rozpoznawcze Boskiej. Do Krakowa przyjechało prawie 100 gości z zagranicy, akredytowało się ponad 40 redakcji. Całość obsługuje także około 50 wolontariuszy, którym należy się szczególne uznanie, bo tak duże wydarzenie bez ich energii i entuzjazmu nie miało by się szans powieść na taką skalę.

boska komedia 5 300x200 - W zaśnieżonym, bajkowym Krakowie rozpoczęła się Boska KomediaW Łaźni Nowej, mimo rozbudowania widowni, na spektaklu Krystiana Lupy zajęte były wszystkie dostawki i schody. Pierwsze reakcje? Balkony – pieśni miłosne pokazane wczoraj na festiwalu to kolejny dowód, że nikt tak jak Lupa wśród polskich twórców nie traktuje teatru jako głębokiej rozmowy o ludzkich traumach, śmieszności, niespełnieniach. To Lupa, do którego tęskniłem, oparty na literaturze (Dom Bernardy Alba Lorki, Lato Coetzeego, wyimki z Jelinek), a jednak z literaturą na swoich warunkach grający. A przy tym spektakl jest może dla niektórych zaskakująco komunikatywny, chwilami bardzo śmieszny, gdy zaś idzie o stosunek artysty do samego siebie, ożywczo autoironiczny” – mówi Jacek Wakar, krytyk i selekcjoner tegorocznej edycji. Wielbiciele mistrza dostali zatem to, co lubią najbardziej.  Pokaz Orestei” Michała Zadary na AST pokazał z kolei niesamowitą energię młodych twórców i  zakończył się ogromnymi brawami,  Very funny” okazało się przy swojej jaskrawości i wyrazistości – także głęboko refleksyjne.

Co zobaczymy dziś? Sobota jest upakowana wydarzeniami po śniegowe chmury, które nadciągnęły właśnie nad Kraków. Sobota to pokazy etiud na AST, a także muzyczny monodram Byłam żoną Boba Marleya” w KTO; poza tym spektakle na dużych krakowskich scenach – 1989” w Teatrze Słowackiego, Dobrze ułożony młodzieniec”  w NST na Scenie Kameralnej, oraz drugi pokaz Balkonów” w Łaźni Nowej. Patrzcie na giełdę biletów na fanpejdżu Boskiej Komedii – zdarza się, że komuś przez te śniegi nie uda się dotrzeć i sprzedaje swój bilet!

 

źródło: materiał prasowy

Patronat medialny

Prezentacja 81. Tour de Pologne już 17 lipca w TVP Sport!

Tylko kilka dni pozostało do oficjalnej prezentacji Tour de Pologne....

Edukacja żywieniowa kobiet w ciąży i po porodzie

Udział w realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków miasta...

Wystawa pt: “Wałek ART”

To zbiór prac tematycznie różnych z pracowni Doroty Wałek,...

Wielki Festyn Franciszkański w Wieliczce. Niedziela 23 czerwca 2024

Już w najbliższą niedziele 23 czerwca 2024 r. od...

Wojownicy Maryi Kraków zapraszają wszystkich mężczyzn!

Kim są Wojownicy Maryi? Poznajmy się bliżej! Wojownicy Maryi to...

Czytaj również

Popularne kategorie