Connect with us
fot. Bruno Opoka

Kraków Pisze

Turniej dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami… relacja

Balon nad boiskiem przy ulicy Winnickiej w Krakowie unosił się pod wpływem ciepła emocji, radości i przyjaźni, które każdej minuty każdego meczu rozlewały się w jego wnętrzu. W czwartek, 21 marca KSPN Pogoń Kraków zorganizowała tam turniej piłki nożnej pod nazwą „321 Cup” przeznaczony dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami intelektualnymi, w tym głównie z zespołem Downa. Uczestnikami była również młodzież ze spektrum autyzmu.

Wzięło w nim udział osiem zespołów z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Swoich reprezentantów, poza gospodarzami turnieju, miały między innymi fundacja Megamocni z Kielc i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II z ulicy Niecałej w Krakowie. Data turnieju, jak i jego nazwa nie są przypadkowe. Właśnie w czwartek, trzeciego miesiąca w roku i dwudziestego pierwszego dnia obchodzimy bowiem Światowy Dzień Syndromu Downa.

Na naszych boiskach zobaczyliśmy ponad siedemdziesięciu zawodników – dziewczynek i chłopców. Każde z nich zabrało ze sobą nie tylko pamiątki i podarunki, ale też ogromną dawkę fantastycznych wspomnień – mówi prezes KSPN Pogoń Kraków Mateusz Dziedzic. – To było z pewnością ogromne święto dla tych dzieciaków i prawdziwa, szczera, nieskażona radość z kopania futbolówki.

Zabraliśmy z Kielc i okolic dzieciaki, które jeszcze nigdy nie brały udziału w takim wydarzeniu – mówiła po ceremonii zakończenia Aleksandra Jakubowska z kieleckiej fundacji Megamocni. – Kilkoro z nich zwyczajnie rozpłakało się z emocji. To świadczy o tym, jak ważny to był dla nich dzień.

Wtórował tym słowom Michał Amarowicz, trener krakowskiej Pogoni – rodzice moich zawodników opowiadali o tym, jak każdego wieczora przed snem jedynym tematem przewodnim był dzisiejszy turniej i dni, które odliczali wspólnie do jego rozpoczęcia. Jak widać żadne ograniczenia nie mają znaczenia. Piłka nożna jest tym, co znakomicie je niweluje.

Turniej jest efektem działań akademii, które w obszarze sportu dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością są w Pogoni szeroko rozwinięte. Od kilku lat w klubie funkcjonuje sekcja dziecięcego ampfutbolu, a od września ubiegłego roku regularne treningi mają także młodzi piłkarze z zespołem Downa. Wywodzą się oni z krakowskiego Stowarzyszenia Tęcza, z którym klub współpracuje od 2019 roku.

To było spotkanie ludzi wyjątkowych, jedyne takie w skali kraju – uzupełnia Marek Dragosz, dyrektor sportowy krakowskiej akademii. – Pełne ciepła, wartości i empatii. Takie, w trakcie którego młodzi ludzie rozwijają swoje pasje i takie gdzie starsi zmagający się z problemami zdrowotnymi, emocjonalnymi i społecznymi znajdują oparcie. Trudno nie być zadowolonym gdy patrzy się na uśmiechy zawodników, rodziców i trenerów.

Szczególne podziękowania chcemy przesłać dla partnerów naszego turnieju. Dzięki ich wsparciu mamy ogromną wiarę, że robimy i jeszcze nie raz będziemy robić razem wiele dobrego dla wszystkich piłkarzy, którzy wzięli udział w czwartkowym turnieju. Mateusz Dziedzic wylicza: – Otrzymaliśmy wspaniałą pomoc od firm Kupiec i OEX Cursor. Paczki dla uczestników wypełniły obszerne podarunki ufundowane przez firmy Herbapol, Delecta i Bakalland. O nawodnienie zadbało Oshee. Poza nagrodami rzeczowymi każdy z uczestników wyjechał do domu z medalem, które przygotował krakowski Brandsport i wadowicka firma SUTEMI. Patronat nad wydarzeniem objęła Dzielnica VIII – Kraków Dębniki. Ku naszej wielkiej radości okazało się, że współpraca przy jego organizacji i wsparcie jakie otrzymaliśmy stało się naszą fajną, wspólną sprawą.

materiał prasowy

fot. Bruno Opoka

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top