oKrakow.pl

Portal, Miasto Kraków Wydarzenia

Studencka Francja-elegancja w Krakowie

Przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce, Instytutu Francuskiego, agencji Campus France oraz sieci Alliance Françaisedni campus france grafika poziom 300x156 - Studencka Francja-elegancja w Krakowie zapraszają na 8. edycję Dni Campus France. Na ogólnopolskiej mapie spotkań nie zabrakło Krakowa. W województwie małopolskim, według aktualnych statystyk Centrum Informatycznego Edukacji, które podlega pod Ministerstwo Edukacji Narodowej, języka francuskiego uczy się blisko 15 000 dzieci i młodzieży. 5.12. w Instytucie Francuskim przedstawiciele wymienionych instytucji będą prezentować korzyści oraz możliwości studiowania na francuskich uczelniach.

Tomasz Krupa, krakowski absolwent studiów magisterskich w dziedzinie literatury rumuńskiej (2016), obecnie doktorant związany z Narodowym Instytutem Języków i Kultur Orientalnych w Paryżu mówi, że dzięki wyjazdowi do Francji w ramach programu Erasmus+ miał możliwość studiowania na najwyższym poziomie, korzystając z szerokiej ofert zajęć, staży, programów wymian zagranicznych czy też dofinansowań inicjatyw badawczych. – To zdobyte doświadczenie już procentuje, bowiem wraz ze zbliżającym się powrotem do Polski otrzymuję różne propozycje zawodowe, które pozwolą mi dalej realizować obraną w Paryżu ścieżkę kariery jako badacz i tłumacz literacki – mówi Tomasz Krupa.

Parole, parole, parole…

Udział w Dniach Campus France jest bezpłatny, spotkania skierowane są do osób młodych, których interesuje tematyka studiów we Francji oraz ich rodziców i opiekunów:

  • krakowskie spotkanie odbędzie się 5 grudnia w Instytucie Francuskim, przy ul. Stolarskiej 15, o godz. 10:00

W trakcie spotkań z ekspertami Campus France i zaproszonymi przez nich gośćmi uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z porad, wysłuchać rekomendacji absolwentów programu, włączyć się do dyskusji oraz wziąć udział w sesji pytań i odpowiedzi. Organizatorzy przewidzieli także konkursy
z nagrodami.

Francja elegancja!

– Uniwersytet Badawczy w Paryżu, Uniwersytet Paryski oraz Politechnika w Palaiseau pod Paryżem to trzy najlepsze uczelnie we Francji, a Paryż, Lyon, Toulouse i Montpellier to najlepsze akademickie miasta w tym kraju. Dni Campus France pokażą, że francuskie uczelnie czekają na ambitnych studentów ze Śląska oraz że jest to bardziej realne i osiągalne niż można przypuszczać – przekonuje Eliza Łuczyńska, ekspertka i koordynatorka Campus France, organizacji, która działa przy Ambasadzie Francji w Polsce i pomaga młodzieży w przygotowaniu się do wyjazdu na studia
we Francji.

Rocznie 100 000 studentów zagranicznych absolwentami francuskich uczelni

W najnowszej edycji rankingu QS Top Universities w kategorii Best Student Cities cztery francuskie miasta trafiły do zestawienia przodującej setki w skali całego świata: Paryż (miejsce 7), Lyon (50), Toulouse (74) i Montpellier (100). Francja odnosi sukcesy także w akademickim rankingu światowych uniwersytetów (Academic Ranking of World Universities), gdzie na 1000 najlepszych uczelni świata, 35 mieści się właśnie w kraju nad Sekwaną. Z kolei według UNESCO Institute For Statistics, Global Flow of Tertiary-Level Students w top 3 krajach na świecie, które najchętniej wybierają do studiowania osoby spoza danego kraju (z wyłączeniem programu Erasmus) jest Francja, po Wielkiej Brytanii i Niemczech. Według raportu dziennika „The Financial Times” z 2018 roku w czołówce światowych uczelni oferujących studia z zakresu finansów i zarządzania aż 3 czołowe lokaty zajmują uczelnie z francuskim rodowodem i działające we Francji, zarówno państwowe, jak i prywatne.

– Stopniowo zmienia się sposób postrzegania studiowania we Francji. Przez wiele lat pokutowało przekonanie, że bez znajomości francuskiego nie ma takiej możliwości, albo, że koszty życia dla osób
z Polski są zbyt wysokie. Warto wiedzieć, że francuski system programów stypendialnych umożliwia każdemu studentowi otrzymanie zwrotu kosztów zakwaterowania – tłumaczy Eliza Łuczyńska. – Dziś miasta akademickie we Francji to niezwykle rozwojowe tygle intelektualne, kulturowe i językowe,
o czym będziemy przekonywać uczestników spotkań w trakcie Dni Campus France – mówi.

Polsko-Francuskie rocznice a Dni Campus France

W tym roku przypada 100. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską
i Francją. Z tej okazji 2019 rok został uznany za Polsko-Francuski Rok Nauki. W tym roku także
5. urodziny obchodzi stowarzyszenie France Alumni Pologne, klubu zrzeszającego
i aktywizującego polskich absolwentów francuskich uczelni wyższych.

Polacy, którzy studiowali we Francji

Na francuskich uczelniach studiowało wielu znanych Polaków, w tym Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz oraz współcześnie: Andrzej Żuławski czy Grzegorz Krychowiak.

 

Szczegółowy harmonogram Dni Campus France

Znajduje się pod poniższym linkiem

https://www.pologne.campusfrance.org/pl/dni-campus-france-wszystko-o-studiach-we-francji-0

oraz w części „Wydarzenia” na profilu FB Campus France Polska

https://www.facebook.com/pg/CampusFrancePolska/events/?ref=page_internal

***
Campus France to sieć agencji, które działają międzynarodowo przy placówkach dyplomatycznych Francji.
Obecnie jest 255 biur w 125 krajach na całym świecie. Misją Campus France Polska, która działa przy Ambasadzie Francji
w Polsce, jest promocja francuskiego szkolnictwa wyższego oraz mobilności międzynarodowej. Strona polskiej filii www.polska.campusfrance.org zawiera wyszukiwarkę programów stypendialnych oraz wszelkie niezbędne informacje dotyczące studiowania we Francji.