Connect with us
zus krakow - Ostatnia chwila na korekty dokumentów w ZUS

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Ostatnia chwila na korekty dokumentów w ZUS

Jeszcze tylko parę dni zostało płatnikom składek, żeby przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych korekty dokumentów rozliczeniowych za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 roku. Po 1 stycznia 2024 r. te korekty możliwe będą tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji.

Zbliżający się termin dotyczy korygowania deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych – ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 roku. Natomiast korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okresy od stycznia 2022 r. płatnicy mogą sporządzić i przekazać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. Po upływie tych terminów korekty mogą być zrobione tylko z urzędu przez ZUS, jedynie na koncie ubezpieczonego. Będą przygotowane na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. Na ich podstawie nie nastąpią już żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek.

Z tego powodu warto przeanalizować dokumenty rozliczeniowe za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 r., żeby ewentualnie je jeszcze poprawić. O możliwości korekty i jej nieprzekraczalnej dacie ZUS przypominał płatnikom za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

 

Karol Jagielski

regionalny rzecznik ZUS

województwa zachodniopomorskiego

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top