Open Eyes Art Festiwal: otwarcie

sdc3199 800x500 - Open Eyes Art Festiwal: otwarcie

22 października 2022 roku w Pałacu Ogińskich i Potulickich w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu „Open Eyes Art Festiwal”. Majestatyczne rozpoczęcie festiwalu zaczęło się imponującym otwarciem trzech ogromnych wystaw jednocześnie: „Niespokojne dusze” (kuratorka: Delfina Jałowik), „Dekada” (kuratorzy: Marlena Biczak, dr Bartłomiej Chwilczyński, Michał Dziekan, dr Justyna Górowska, Oskar Hanusek, dr Jan Kuka, dr Pawel Mikosz, dr hab. Jakub Najbart, dr hab. Łukasz Sarnat, Aneta Sieniawska, dr Justyna Smoleń, Przemysław Szuba, Wawrzyniec Woźniak, Katarzyna Zielińska) i „Open Art” (kuratorzy i organizatorzy projektu: Kolektyw Rzeczy – Antonina Chmielewska-Merynda, Mateusz Kordas, Gosia Makocka, Izabela Makocka, Michał Maliński, Szymon Wołek, Ewelina Zając). Ilość ludzi, którzy przyszli na wydarzenia, była tak duża, że całkowicie wypełniła Pałac Ogińskich i Potulickich, tłum się utrzymywał przez wiele godzin aż do samej nocy.

Organizowała wyżej wspominane wydarzenia Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a organizatorami całego festiwalu są Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Agencja Artystyczne GAP.

sdc3134 - Open Eyes Art Festiwal: otwarcie
Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Andrzej Bednarczyk

Tegoroczna edycja Open Eyes Art Festival odbywa się pod hasłem „Mistrzowie, uzurpatorzy iuciekinierzy”. Tylko pozornie wydawać się może, że dzieli ono ludzi sztuki kategoryzując ich role. Festiwal temu przeczy. Nie wartościujemy postaw -rozgrywają się na wielu płaszczyznach i łączą się czasem w jednej postaci. Wszystkie one są ważne. Program Festiwalu prezentuje artystów obok siebie, dając możliwość nie tyle konfrontacji, co wzajemnej inspiracji i dialogu. Chcemy pokazać możliwie szerokie spektrum twórców, dziedzin i środków artystycznych.

Otwarcie festiwalu to wernisaże trzech wystaw: Open Art –prezentacje kilkunastu projektów studenckich, które powstaną w międzywydziałowych i międzyuczelnianych zespołach. Opiekę kuratorską tych ekspozycji sprawować będzie „Kolektyw Rzeczy” –grupa studentów ASP, zajmująca się organizacją wystaw młodych twórców; Obcym okiem –wystawa twórczości dydaktyków ASP w Krakowie, ukazana „obcym okiem” to kilkunastu artystów, blisko 100 prac operujących różnymi technikami. Kuratorką wystawy jest wraz zuczelnią DelfinaJałowik; Dekada –wystawa prezentującadziałalność absolwentów krakowskiej ASP funkcjonujących od 10 lat na rynku sztuki i projektowania.

sdc3293 - Open Eyes Art Festiwal: otwarcie

W programie festiwalu znajdą się również m.in. wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas, reprezentantki Polski na Biennale Weneckim 2022, wystawa Siergieja Czajki, wybitnego ukraińskiego artysty młodego pokolenia, festiwal filmowy Open Screen czy targi sztuki Nówka sztuka. W program OEAF 2022 wpisana została również dziewiąta odsłona cyklu wystawienniczego Przestrzeń dla sztuki (popularyzującego dorobek wybitnych artystów i pedagogów z kręgu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie), która odbyła się w maju, a poświęcona była Jackowi Waltosiowi. Prace jednego z czołowych twórców polskiej sztuki współczesnej, profesora krakowskiej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, współtwórcy grupy Wprost zostały zaprezentowane równolegle w Galerii NCK oraz przestrzeniach krakowskich uczelni: w Galerii ASP Akademii Sztuk Pięknych i Galerii GAP na Uniwersytecie Ekonomicznym. Wynikiem tego projektu jest również obszerny katalog bogato prezentujący twórczość Jacka Waltosia.

sdc3307 - Open Eyes Art Festiwal: otwarcie

Open Eyes Art Festival zakończy się podczas Kongresu Open Eyes Economy Summit w dn. 22-23 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków w trakcie którego zaprezentowana zostanie wystawa „Szara strefa –rzecz o Tadeuszu Różewiczu i Eugeniuszu Gecie-Stankiewiczu” prezentująca grafiki wykonane przez Tadeusza Różewicza i fotografie prezentujące współpracę Różewicza iGetStankiewicza oraz koncert „i milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”. Podczas koncertu na scenie spotykają się przedstawiciele różnych scen, gatunków i pokoleń, i przyjrzą się tekstom Różewicza na nowo. „Po swojemu” wierszepoety zinterpretują: Kapela ze Wsi Warszawa, Pablopavo i Ludziki, Kirszenbaum, Morświn, Imiela & Suchar oraz Karolina Cicha.

Zdjęcia: Vladimir Milanov, tekst: Open Eyes Art Festiwal.

 

By Vladimir Milanov