Connect with us
krakow teatr - Nowy sezon w NOWYM ŚWIECIE - premiery sezonu w Krakowskim Teatrze im. J Słowackiego

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Nowy sezon w NOWYM ŚWIECIE – premiery sezonu w Krakowskim Teatrze im. J Słowackiego

Styczeń 2021

Spóźnione odwiedziny

Zaczyna się trochę jak w Bogu mordu Yasminy Rezy: dwa małżeństwa spotykają się, by porozmawiać o problemie, który skłócił ich dzieci. Tym razem jednak nie będzie śmiesznie, bo i temat nie nastraja do żartów. Wykluczenie, hejt w internecie, wreszcie samobójstwo – to problemy, które porusza ten tekst i które rozpaliły pospektaklowe dyskusje wśród publiczności w Kanadzie czy na West Endzie. Jak ta historia może rezonować w Polsce? W dzisiejszej Polsce?

Spóźnione odwiedziny to fascynująca sztuka niewystawianego dotąd w Polsce, a niezwykle już cenionego na świecie młodego kanadyjskiego artysty – Jordana Tannahilla. Wyreżyseruje ją powracająca do Teatru Słowackiego Iwona Kempa.

Luty 2021

Tysiąc nocy i Jedna

Projekt Wojtka Farugi i Magdy Fertacz inspirowany Baśniami Tysiąca i Jednej Nocy oraz życiem i twórczością Oriany Fallaci. Przez pryzmat starych perskich opowieści przyglądać się będzie islamskiej rewolucji irańskiej z 1979 roku. Pretekstem do tego będzie wizyta reporterki Oriany Fallaci w Teheranie, w celu przeprowadzenia wywiadu z Ajatollahem Chomeinim. Fallaci spędziła w Teheranie parę nocy, ale jedna była szczególna: ta w czasie której jej bezpieczeństwo było zagrożone, po tym jak ośmieliła się odsłonić włosy w obecności charyzmatycznego duchownego. Fallaci – niczym współczesna Szeherezada – siłą opowieści walczyć będzie o swoje prawo do życia.

Marzec 2021

O dwóch doktorach i jednej pacjentce

czyli seks, władza i medycyna

Dwóch doktorów: Józef Dietl – emerytowany lekarz i prezydent Krakowa oraz młody Stanisław Kurkiewicz – pionier polskiej seksuologii. Spotykają się pod koniec XIX wieku w krakowskim salonie, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W pełen lekkości i humoru sposób odkrywają oni przed nami kulisy dawnego Krakowa, polskiego nazewnictwa seksuologicznego oraz… teatru.

O dwóch doktorach… to sztuka napisana specjalnie dla naszych aktorów przez świetnie znanego krakowskiej publiczności Macieja Wojtyszkę. Twórcę, który z niezwykłą uważnością i poczuciem humoru zagłębia się w tematy i życiorysy z przeszłości, by wydobyć z nich świetnie rezonujące z teraźniejszością treści.

Kwiecień 2021

Zimowla

Miasteczko Twin Peaks Cukrówka, w Dolinie Zmornickiej, gdzieś w okolicach Wadowic. Pozornie zwykłe miejsce, pełen małomiasteczkowych tęsknot, radości i problemów. Ale… po ulicach nocami nago chodzi dziewczyna, z okolicznego jeziora wyłowiono ciało, jeden z mieszkańców zostaje wróżem, a w kościele dzieją się cuda. Nad Cukrówką unosi się aura tajemnicy i grozy. Co się tam naprawdę dzieje? Co to za trup? Jakie sekrety skrywają żyjący w niej ludzie? I czy na pewno chcemy je odkrywać?

Zimowla to okrzyknięta wydarzeniem literackim roku 2019 i nagrodzona m.in. Paszportem Polityki powieść krakowskiej pisarki Dominiki Słowik. Przenosi nas w małomiasteczkowy klimat polskiej transformacji i początków lat dwutysięcznych, by w niezwykle wciągający, momentami groźny, ale też pełen ironii i humoru sposób przyglądać się naszej magicznej codzienności.

Adaptacja i reżyseria: Jakub Roszkowski

Maj 2021

Powarkiwania drogi mlecznej – notka

Powarkiwania drogi mlecznej Bonn Parka to idealny dramat, by postawić wszystko na głowie. Na scenie. Poza nią przecież już od dawna wszystko  na głowie stoi. Nie bardzo wiadomo, jak oceniać rzeczywistość, jakie wyciągać wnioski, w co wierzyć, a w co nie. My twórcy czujemy się jak w wielkiej maszynie deprywacyjnej. Czyż moglibyśmy teraz dawać rady, pocieszać, budzić sumienia, zabawiać? Nie ma mowy! Teraz jest czas na kosmiczną podróż z mini mini alienem albo na nienasycony żołądek Heidi Klum, na kilka chwil szczerości z Otrzeźwiałym Donaldem Trumpem, albo na giętki język palącej nałogowo żyrafy. A z resztą… jak pewnie sami czujecie – teraz jest czas na wszystko poza myśleniem o najbliższych pięciu minutach. Dobranoc!

Reżyseria: Wojtek Klemm
Dramaturgia: Tomasz Cymerman

Boginie – notka

Mityczna opowieść o Demeter i Korze staje się dla twórców punktem wyjścia do rozważań o lawirowaniu między światem zdrowych i światem chorych. Stan umierania, któremu przyglądamy się tu za pośrednictwem mitu, jest czymś więcej niż etapem przejściowym między życiem i śmiercią – jest stanem docelowym i permanentnym. W spektaklu temat choroby potraktowany jest zarówno jako doświadczenie jednostkowe o charakterze osobistym, ale także jako stan, w którym pogrążona jest ludzkość i planeta. Droga, którą pokonują Demeter i Kora, staje się próbą odnalezienia lekarstwa na choroby współczesnego świata.

Reżyseria: Jan Jeliński

Dramaturgia: Alicja Kobielarz

Czerwiec 2021

Sztuka Myślenia – esej sceniczny

Spektakl Bartosza Szydłowskiego i Piotra Augustyniaka będzie zwieńczeniem kolejnego sezonu Sztuki Myślenia i kolejnym elementem tego teatralno-filozoficznego projektu, rozwijanego przez obu twórców od początku 2016 roku w naszym teatrze. Spektakl będzie mieć formę eksperymentalnego eseju scenicznego, w ramach którego twórcy zmierzą się z pytaniem o przyszłość człowieka, o możliwość odrodzenia się w dzisiejszych czasach, które wymagają nowej wrażliwości, krytycznego myślenia i sił twórczych, chroniących przed beznadzieją i bezsensem.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top