Connect with us
sacrum - Osiemnastka, czyli #młodość Program 18. edycji Sacrum Profanum

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Osiemnastka, czyli #młodość Program 18. edycji Sacrum Profanum

Przestrzeń eksperymentu i poszukiwania to esencja Sacrum Profanum. Dlatego jeśli wymagać od jakiegoś wydarzenia wytyczania nowych ścieżek – to właśnie od tego krakowskiego festiwalu. 18. edycja Sacrum Profanum odbędzie się w tym roku całkowicie w sieci, a jej hasłem przewodnim będzie Młodość: muzyczna, metaforyczna, ale też dosłowna. Festiwal potrwa od 1 do 30 listopada 2020 roku, a 9 premierowych koncertów będzie dostępnych online na platformie PLAY KRAKÓW.

2020 to rok, na który przypada symboliczna 18. edycja Sacrum Profanum wchodzącego w dorosłość w przełomowym czasie, pełnym zmian i redefinicji, a nawet niepokojów. Jednak dla takiego festiwalu jak Sacrum Profanum to przede wszystkim szansa – ze względu na ogromny potencjał drzemiący w cyfrowej formule. Młodość to zarazem pierwszy odcinek trylogii, czy też pierwsza odsłona trzysezonowego serialu – by posłużyć się sformułowaniem lepiej oddającym cyfrowy charakter festiwalu.

Festiwal Sacrum Profanum podczas całej swojej historii ewoluował, bo taki też od początku był jego charakter: otwarty i reagujący na bieżące wydarzenia. Nie tylko muzyczne, ale też społeczne. Sacrum Profanum od początku nie bał się odkrywać nowej muzyki, stawiać odważnych tez i nurtujących pytań na wielu płaszczyznach. Dlatego dzisiaj ogłaszamy pierwszą w jego historii edycję cyfrową – to kolejny krok rozwoju festiwalu. – podkreśla Izabela Helbin – Błaszczyk, dyrektor KBF.

#18 Sacrum Profanum: hołd dla Pendereckiego inspirowany Netflixem

18. edycja festiwalu to 9 premierowych koncertów, jak również wydarzenia towarzyszące i warsztaty dla dzieci. Program tegorocznego Sacrum Profanum obejmuje utwory z Polski, Irlandii, Kanady, USA i Australii. Festiwal rozpocznie się 1 listopada, a ta szczególna w polskiej kulturze data znajdzie odzwierciedlenie w charakterze koncertu Ars Antiqua w wykonaniu Stefana Węgłowskiego. From 1 to 7 to cykl pieśni będących swoistym hołdem dla zmarłej matki kompozytora, Doroty Grynczel: nawiązują do jej twórczości, ale też bolesnych etapów procesu pożegnania wybitnej malarki.

Wśród 10 zamówień festiwalowych znajduje się m.in. inspirowany serialem Black Mirror: Bandersnatch hołd dla Krzysztofa Pendereckiego. Skomponowany przez Piotra Peszata PEnderSZATch to utwór z wielowariantowym biegiem wydarzeń, a o tym jak potoczy się kariera „młodego i dobrze zapowiadającego się kompozytora z Krakowa” zadecyduje publiczność.

Barbara Kinga Majewska oraz Marcin Masecki zaprezentują z kolei projekt poświęcony nie muzyce, ale… ćwiczeniu. Adonis Gamut jest propozycją dyskusji na temat znaczenia treningu w budowaniu tożsamości artysty. Z kolei Performed Lecture w wykonaniu wrocławskiego Kompopolexu połączy elementy wykładu i muzyki wykonywanej na żywo, a Muzyka i sport podejmie niekonwencjonalną próbę uchwycenia związków między tymi dwiema pozornie odległymi dziedzinami. W koncercie Streamforms usłyszymy zestawienie pozornie niespójnych brzmień i struktur muzyki dawnej, popu, muzyki „alternatywnej” i tanecznej, w tym nawet nawiązania do… Justina Biebera.

Partytury architektoniczne i flirt z internetowymi zjawiskami

W programie 18. edycji Sacrum Profanum znalazło się miejsce nie tylko na koncerty, ale też wydarzenia grające z konwencją i angażujące odbiorcę na innym niż to zwykle bywa poziomie. Jednym z nich jest ASMR, czyli ciesząca się niezwykłą internetową popularnością teoria o specyficznej ludzkiej reakcji na odpowiednio dobierane szepty czy szmery: mają wprowadzać słuchacza w przyjemny stan odprężenia i dostarczać mu zmysłowych wrażeń. Koncert ASMR podejmie polemikę z tym fenomenem, prezentując utwory eksplorujące te zagadnienia, a ponadto klasyczny już  Quartetto per archi Krzysztofa Pendereckiego.

Układając program festiwalu pamiętaliśmy także o parytetach, ale do posłuchania Form żeńskich zachęcamy z innych względów. Kompozytorki, jak i instrumentalistki podążając za własną tożsamością, nie chcą iść na barykady – po prostu chcą zagrać to, co same sobie nawzajem skomponowały. One zagrają muzykę, a my posłuchajmy, co mają do powiedzenia.

Tegoroczne Sacrum Profanum zwieńczą natomiast soliści Hashtag Ensemble. Koncert #archi-solos potraktuje architekturę i miejską tkankę jako partytury do improwizacji. W ten sposób soliści zespołu odczytają nie tylko świetnie wszystkim znane perły krakowskiej architektury, od Cricoteki po lokomotywownię Płaszów.

Organizując Sacrum Profanum w sieci, kompletnie przemodelowaliśmy jego format. Internet to nadpodaż treści, a my chcemy Wam jej dostarczyć w najwyższej jakości oraz w takiej ilości i takim natężeniu, które pozwolą na jej przyswojenie. Począwszy od ostatniego tygodnia października – swoistego prologu do festiwalowego listopada – w sumie przez pięć tygodni seria punktów programu będzie realizowana w regularnym rytmie. Wierzymy, że utopijny slow festiwal jest możliwy online! – podkreśla kurator festiwalu Sacrum Profanum, Krzysztof Pietraszewski.

Oprócz koncertów w tegorocznym programie Sacrum Profanum znalazło się także miejsce na wydarzenia zapowiadające: Tova orazLizée’s Kubrick Studies dostępne na profilu Sacrum Profanum oraz szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak wykonanie Opery dla Głuchych, Jak brzmi Kraków? – czyli zabawa dźwiękowa i warsztaty muzyczne dla dzieci, przedsięwzięcie audiowizualne Random Check czy warsztaty z Pawłem Romańczukiem zatytułowane Samoróbka, które pokażą, jak zbudować instrumenty z… niczego.

Niech żyje Młodość!

Pełny program festiwalu dostępny na www.sacrumprofanum.com

Sprzedaż dostępów do koncertów w ramach festiwalu Sacrum Profanum 2020 rozpocznie się w październiku na platformie www.playkrakow.com

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top