Connect with us
zus - Nowe zasady wystawiania i rozliczania PIT dla emerytów i rencistów – dyżury telefoniczne małopolskich ZUS

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Nowe zasady wystawiania i rozliczania PIT dla emerytów i rencistów – dyżury telefoniczne małopolskich ZUS

Zmieniły się zasady wystawiania i rozliczania przez ZUS deklaracji podatkowych PIT dla emerytów i rencistów. W tym tygodniu małopolscy seniorzy będą mogli skorzystać z dyżurów telefonicznych organizowanych przez placówki ZUS w regionie i dowiedzieć się więcej na ten temat. Dyżury rozpoczynają się jutro i potrwają do końca tygodnia (17-19 lutego).

Na przełomie stycznia i lutego ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2020 r. Trafią one do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia, np. emeryturę, rentę lub zasiłek.

Co ważne, w tym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku – takie osoby otrzymają PIT 11A. Podatnik w takiej sytuacji składa samodzielnie zeznanie albo może poczekać do 30 kwietnia – wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub 3 miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym.

Aby dowiedzieć się więcej o zmianach, warto skorzystać z konsultacji telefonicznych. Eksperci wyjaśnią m.in. kto otrzyma z ZUS PIT 11A, a kto PIT 40A; czy osoby, które otrzymają PIT 11A muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym oraz jakie są zasady sporządzania i wysyłania przez ZUS PIT-ów po osobie zmarłej.

Dyżury organizują poszczególne oddziały ZUS w Małopolsce:

  • oddział w Krakowie – dyżur odbędzie się jutro (środa 17 lutego) w godz. od 10.00 do 12.00, pod numerem telefonu 12 424 62 69.

  • oddział w Tarnowie – dyżur odbędzie w czwartek (18 lutego) w godz. od 10.00 do 13.00, pod numerem telefonu 14 632 76 73.

  • oddział w Nowym Sączu – dyżur odbędzie się w piątek (19 lutego) w godz. od 10.00 do 12.00, pod numerem telefonu 18 449 85 45.

Więcej informacji na stronie internetowej ZUS. W zakładce „szkolenia i wydarzenia”. Tutaj link: https://www.zus.pl/o-zus/kalendarium.

Anna Szaniawska
regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top