Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 9- 15 WRZEŚNIA 2019

OPROWADZANIE KURATORSKIE
10 września (wtorek) godz. 18.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Bitwa, której nie było.
Wstęp w cenie biletu na wystawę

JEDYNA TAKA KAMPANIA WYBORCZA. O KOMITECIE OBYWATELSKIM 1989
11 września (środa) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Fot. Plakietka KO „S”, zbiory Muzeum Krakowa

30 lat temu, w czerwcu 1989 roku, odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory w historii powojennej Polski. Poprzedziła je niezwykła kampania wyborcza na rzecz kandydatów Solidarności – pełna nadziei, pomysłowości i determinacji. O wyjątkowości tych dni oraz triumfie opozycji antykomunistycznej porozmawiamy z Profesorem Tomaszem Gąsowskim – szefem kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w okręgu Kraków – Śródmieście oraz Edwardem Nowakiem – kandydatem Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w okręgu nowohuckim. Spotkanie poprowadzi Adam Szostkiewicz
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE
12 września (czwartek) godz. 16.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Mieszczanin.
Wstęp w cenie biletu na wystawę

DNI PAMIĘCI OFIAR GESTAPO
12 – 14 września (czwartek-sobota)
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Po raz trzynasty Muzeum Krakowa organizuje obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo, pragnąc zachować w pamięci krakowian i Małopolan tragiczną historię domu przy ul. Pomorskiej 2. Wydarzenie to jest organizowane we wrześniu w związku z rocznicą przejęcia przez niemieckie formacje policyjne Domu Śląskiego (13 września 1939). W uroczystościach biorą udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, kompania honorowa Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa, uczniowie krakowskich szkół oraz mieszkańcy Krakowa i Małopolski. W programie uroczystości zaplanowano m.in.  uroczysty apel ku czci ofiar Gestapo, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na fasadzie Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej 2, prelekcje przygotowane przez pracowników oddziału Ulica Pomorska, spotkanie ze świadkami historii i grę miejską.
Tegoroczna edycja będzie poświęcona rocznicy wybuchu II wojny światowej i represjom Gestapo wobec polskich żołnierzy września 1939.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na naszej stronie:
http://bit.ly/DniPamieciOfiarGestapo
Udział bezpłatny

TRASA MIŁOŚNIKÓW KAZIMIERZA
14 września (sobota) godz. 10.00

START: Stara Synagoga

Przez kilka wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej.  Dziś zabytki religijnej kultury materialnej „miasta żydowskiego” na Kazimierzu przyciągają turystów z całego  świata bardziej niż ważne w historii Polski chrześcijańskie zabytki średniowiecza. Stąd pomysł na spacer,  który poprowadzi od bardziej znanej – żydowskiej części miasta Kazimierza – do mniej obleganej przez turystów, spokojniejszej, a zasługującej w równym stopniu na poznanie, chrześcijańskiej części miasta. Dlatego proponujemy spacer tradycyjną trasą kazimierskich synagog, a potem kościołów Kazimierza (od dawnego rynku Kazimierza – Wolnicy z kościołem parafialnym Bożego Ciała – do Skałki). Przewodnikiem będzie Anna Jodłowiec-Dziedzic (MK).
Udział bezpłatny

SPLATAMY TRADYCJĘ, TRADYCJA SPLOTÓW. KRAKOWSKA KORONKA KLOCKOWA

14-15 września (sobota, niedziela) godz. 10.00-18.00
Celestat, ul. Lubicz 16

Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej prowadzone przez Stowarzyszenie
Koronczarki Ziemi Krakowskiej. Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Koronczarki Ziemi Krakowskiej to stowarzyszenie zrzeszające depozytariuszki, które kontynuują tradycję koronki klockowej, a także igiełkowej. Staramy się podtrzymać ten element folkloru i rzemiosła artystycznego. Krakowska Koronka Klockowa została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski.
Zapraszamy na otwarte warsztaty w kolejne dwa tygodnie września. Będziemy pokazywać nasze metody i pomoce, które wykorzystujemy w przygotowaniu koronki klockowej. W czasie warsztatów będzie można podpatrzeć, nauczyć się lub nawet wykonać koronkę. Zapraszamy wszystkich, bez ograniczeń wiekowych.
Stowarzyszenie „Koronczarki Ziemi Krakowskiej” stanowi grupę depozytariuszek, które kontynuują m. in. tradycję koronczarstwa zapoczątkowaną w Krakowie przez p. Zofię Dunajczan i Olgę Szerauc. Zajmujemy się przede wszystkim koronką klockową, wpisaną na LNDK Polski.
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE
15 września (niedziela) godz. 11.30
Muzeum Podgórza, ul Limanowskiego 51

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Podgórzanin, zaś od godziny 12:45 będziemy czekać na wszystkich chętnych do gry w karciankę „Postaw fabrykę”!

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
MAŁY WIELKI KRAKÓW: POD OKIEM FARAONA
15 września (niedziela) godz. 11.00
START: Wieża Ratuszowa

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 9-12 lat na spacer miejski!
Czy wiecie, że w Krakowie, jest miejsce, gdzie przez cały dzień można zobaczyć półksiężyc? I wcale nie jest nam potrzebna gondola by dopłynąć do Wenecji…Zapraszamy na spacer szlakiem „zagranicznych domów”. Skąd się w Krakowie wzięły? Co się w nich mieściło? Jakich sekretów strzegą ich drzwi i klamki? To tylko niektóre zagadki, które rozwiążemy wspólnie pod czujnym okiem Faraona…
Miejsca: Dom Turecki, Dom Egipski, Dom Wenecki, Dom Włoski
Spacer poprowadzi Magdalena Litwa
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl

ZBIÓRKA PAMIĄTEK

Fot. J. Podolecki

Muzeum Nowej Huty przygotowuje wystawę na temat pomnika Lenina z alei Róż. Będzie prezentowana w dawnym kinie Światowid między majem o październikiem 2020 r. W związku z tym bardzo prosimy osoby posiadające zdjęcia, gadżety, dokumenty lub przedmioty z nim związane o pomoc. Chętnych prosimy o informację na adres nowahuta@mhk.pl albo kontakt przez fanpage: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty

PRZEMIESZCZANIE
Kim jest i jaki jest współczesny krakowianin – mieszczanin XXI wieku? Zobacz, co mieszkańcy Krakowa mówią o sobie i o swoim mieście w naszej ulicznej sondzie „przeMieszczanie”. Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

http://bit.ly/przeMieszczanie5
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

#STOLENMEMORY
3 września – 11 listopada 2019
Pl. Bohaterów Getta

KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 października 2019
Stara Synagoga

PODGÓRZANIN
12 czerwca – 22 września 2019
Muzeum Podgórza

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

NASZ JEST TEN DZIEŃ
7 czerwca – 27 września 2019
Muzeum Nowej Huty
 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top