Connect with us
glos ciszy6 - Jak oddajemy głos ciszy? - czyli o ważnej inicjatywie młodzieży

Kraków Pisze

Jak oddajemy głos ciszy? – czyli o ważnej inicjatywie młodzieży

Projekt społeczny ,,Głos Ciszy”

Jesteśmy grupą pięciorga uczniów V LO w Krakowie, którzy tworzą zespół projektu społecznego „Głos Ciszy”, realizowanego w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.
 
plakat a4 212x300 - Jak oddajemy głos ciszy? - czyli o ważnej inicjatywie młodzieżyCelem naszego projektu jest zwiększenie świadomości i wiedzy w społeczeństwie na temat szeroko pojętej wrażliwości sensorycznej oraz zaburzeń przetwarzania sensorycznego, w tym podwrażliwości oraz nadwrażliwości. Poruszamy problematykę różnorodności sposobów odbierania bodźców zmysłowych oraz między innymi tematy takie jak przebodźcowanie, które w różnych momentach może dotyczyć każdego człowieka. 
 
Szczególnie zależy nam na tym, aby oddać głos osobom na co dzień doświadczającym problemów na tle wrażliwości sensorycznej. Często spotykają się one z niezrozumieniem swoich odczuć przez innych ludzi oraz z niemożliwością zaspokojenia swoich potrzeb w nieprzyjaznych sensorycznie środowiskach. Chcemy wobec tego dawać wsparcie oraz tworzyć bezpieczną przestrzeń, w której edukacja, akceptacja i wzajemne zrozumienie stoją na pierwszym miejscu.
 
Zależy nam na tym, aby przesłanie „Głosu Ciszy” miało jak największy zasięg i docierało do dużej ilości osób z wielu środowisk. Z tego względu nasze treści przedstawiamy w różnorodnie przyswajalnych formach – od tych ściśle edukacyjnych, po takie przekazujące równie ważne informacje w sposób luźniejszy, czasem nieco humorystyczny i pokazujący różne aspekty problematyki. Słuchamy też nieustannie naszych odbiorców i tworzymy treści w oparciu o ich potrzeby. 
 
 
W zakres naszych działań wchodzą między innymi:
 
• stała działalność w mediach społecznościowych (Instagram, TikTok, Facebook) 
 
• rozmowy z osobami doświadczającymi problemów związanych z wrażliwością sensoryczną  
 
• wywiady ze specjalistami (podcast na Spotify)
 
• przeprowadzenie cyklu warsztatów dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych
 
• organizacja wykładów dla uczniów
 
• relacje z miejsc związanych z integracją sensoryczną oraz polecenia miejsc sensorycznie przyjaznych 
 
• przeprowadzenie ankiety określającej poziom świadomości społecznej na tematy wrażliwości i zaburzeń przetwarzania sensorycznego oraz badającej powszechność występowania problemów na tym tle
 
• wprowadzanie realnych ułatwień i pomocy dla osób mierzących się z trudnościami w kontekście wrażliwości sensorycznej
 
• stworzenie ulotki edukacyjnej we współpracy z specjalistą
 
• organizacja co najmniej kilku spotkań społeczności uczniowskiej w ramach grupy wsparcia, podczas których możliwe będzie między innymi dzielenie się swoimi przeżyciami oraz sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach, w kontekście wrażliwości sensorycznej i dbania o swoje zdrowie psychiczne. 
 
 
Projekt „Głos Ciszy” objęty jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego – Witolda Kozłowskiego, Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie – Stanisława Pietrasa oraz Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
 
 
Zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety: 
 
 
Linki do wszystkich naszych mediów:
 
 
Facebook:
 
 
Instagram:
 
 
Spotify:
 
 
TikTok:
 

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top