Connect with us
sdc6250 1 - Festiwal im. Mikołaja Kopernika: Obserwacja Perseidów

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Festiwal im. Mikołaja Kopernika: Obserwacja Perseidów

12 sierpnia 2023 roku w Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi odbyło się pierwsze, przedinauguracyjne, wydarzenie Festiwalu im. Mikołaja Kopernika: Obserwacja Roju Meteorów. Obserwacja była skuteczna: każdy z obserwatorów zobaczył co najmniej kilkanaście spadających gwiazd – Perseidów. Podczas wydarzenia uczestnicy warsztatów rakietowych przygotowali pokaz fajerwerków.

sdc6130 - Festiwal im. Mikołaja Kopernika: Obserwacja Perseidów

Perseidy – to jest rój meteorów komety 109P/Swift-Tuttle z 113-letnim okresem obiegu dookół Słońca. Zbliżając się do Słońca jądro komety zaczyna parować pozostawiając w przestrzeni kosmicznej warkocz twardych cząstek rozpędzonych do 59 km/s. Raz w roku planeta Ziemia przelatuje przez ten warkocz. Cząstki komety, zdarzając się z atmosferą Ziemi tworzą zjawisko “spadających gwiazd”, albo inaczej “deszczu meteorów”.

sdc6221 - Festiwal im. Mikołaja Kopernika: Obserwacja Perseidów

W tym 2023 roku najbardziej wygodny czas na obserwacje Perseidów był w noc z soboty na niedzielę z 12. na 13. sierpnia. Pogoda była przyjazna, stosunkowo ciepła i sucha, małochmurna (a po godzinie drugiej bezchmurna), tarcia Księżyca wynosiła tylko 17%.

Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi znajduje się w sużej odległości od większych miejskich aglomieracji i jest jednym z najleprzych miejsc do obserwacji gwiazdnego nieba.

sdc6241 - Festiwal im. Mikołaja Kopernika: Obserwacja Perseidów

Organizatorem Festiwalu jest Grupa Inicjatywna Organizatorów Festiwalu im. Mikołaja Kopernika, patronat medialny: Radio Kraków.

sdc6249 - Festiwal im. Mikołaja Kopernika: Obserwacja Perseidów

Continue Reading

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

grudzień 2023
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top