Connect with us
fot. nowe czyzyny 3 1 - Zbiórka elektrośmieci i warsztaty ekologiczne dla dzieci w Nowych Czyżynach

Zbiórka elektrośmieci i warsztaty ekologiczne dla dzieci w Nowych Czyżynach

Masz w domu zużyte i zepsute sprzęty elektroniczne lub AGD? Przez jeden dzień w centrum handlowym Nowe Czyżyny działać będzie specjalny punkt, do którego można przynieść elektroodpady. Co więcej, pod okiem EKObohaterów m.in. Biolki, Zmieszusia i Szklaniora, dzieci nauczą się tu segregacji śmieci.

Szacuje się, że Polsce, co roku, każdy z nas wytwarza około 8 kg elektrośmieci. Część z nich jest już prawidłowo segregowana, część niestety trafia do przypadkowych koszy np. na plastik czy zmieszane odpady. Tymczasem wyrzucanie sprzętów elektronicznych byle gdzie jest niebezpieczne dla środowiska.

Co więcej, grozi za to kara finansowa, którą można odczuć na przykład w niespodziewanej podwyżce czynszu. O tym, jak prawidłowo segregować takie odpady i pozbywać się ich z głową, przypomni wielka zbiórka elektrośmieci, którą już 20 kwietnia organizują Nowe Czyżyny.

Zbierany będzie tam sprzęt elektroniczny i elektryczny, jednym zdaniem wszystko, co działa na prąd lub na baterie. Do specjalnie przygotowanego punktu, który później zajmie się bezpieczną utylizacją opadów, będzie można przynieś m.in. zepsute laptopy i telefony, radia, zabawki, gadżety elektroniczne, telewizory, a także drobne urządzenia AGD, np. suszarki czy miksery, a nawet stare płyty CD.

Pierwsze 400 osób, które przyniesie minimum 2 kg elektrośmieci, w zamian za odpady otrzyma skrzydłokwiat. To roślina, która jest naturalnym filtrem powietrza. Według NASA pochłania aż 5 groźnych toksyn, które znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach, w tym chociażby tlenek węgla.

– Organizowana przez nas akcja ma na celu przede wszystkim edukację. Chcemy przypomnieć mieszkańcom Krakowa o zasadach segregacji śmieci, a także o tym, czym jest GOZ, czyli gospodarka obiegu zamkniętego i jak postępować z elektroodpadami, aby nie wyrządzić krzywdy środowisku, ludziom i swojemu portfelowi – mówi Anna Brzozowska z CH Nowe Czyżyny.

– Ponadto, wspólnie z naszymi partnerami, tworzymy na jeden dzień miejsce, do którego można przynieść tyle elektrośmieci, ile damy radę unieść, tym samym bezpiecznie pozbywając się ich z mieszkania, biura lub domu. Tego typu akcja organizowana jest u nas już po raz drugi. Jesienią dzięki zbiórce zebrano aż 1,2 tony odpadów – dodaje.

Zbiórka pod hasłem „Wymień elektroodpady na kwiaty!” trwać będzie od godz. 10.00 do 16.00.

Ale akcja zaplanowana w Nowych Czyżynach to nie tylko zbiórka. Dzień wcześniej, czyli 19 kwietnia, uczniowie z jednej z krakowskich szkół podstawowych wezmą tu udział w warsztatach tworzenia domków dla owadów, które poprowadzi Leroy Merlin. Przyjazne różnym gatunkom schronienia staną następnie na terenach zielonych przy centrum handlowym. Oprócz tego dzieci razem z Leroy Merlin wysprzątają pobliski, nieużywany już pas startowy dla samolotów.

Z kolei 20 kwietnia w Nowych Czyżynach nie zabraknie konkursów oraz zabaw o tematyce ekologicznej w czasie których najmłodsi poprzez zabawę i różne animacje będą uczyć się segregacji odpadów. Pomoże im w tym pięciu nowych EKObohaterów: Metaloplastika, Szklanior, Zmieszuś, Biolka i Papieruś.

To postaci stworzone we współpracy ze sztuczną inteligencją (AI), które mają ułatwić dzieciom zrozumienie zasad recyclingu. Wśród atrakcji edukacyjnych znajdzie się m.in. zabawa w dopasowywanie odpadów do pojemników, malowanki, komiksy i puzzle, stół gier drewnianych czy gra XXL poświęcona segregacji śmieci.

Całemu wydarzeniu partnerują: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, BIOSYSTEM, Leroy Merlin i Carrefour.

 

To Top