nowe czyzyny fot newbridge 2 - W wakacje krew pilnie poszukiwana! Możesz ją oddać w krwiobusie pod CH Nowe Czyżyny

W wakacje krew pilnie poszukiwana! Możesz ją oddać w krwiobusie pod CH Nowe Czyżyny

Pomimo pandemii zapotrzebowanie na krew nie słabnie, wręcz przeciwnie. Teraz tym najcenniejszym darem będzie można podzielić się w krwiobusie, który 17 lipca zaparkuje pod Centrum Handlowym Nowe Czyżyny. Na każdego dawcę czekać będzie słodki upominek i… Zamiokulkas.

Wstrzymywane z powodu epidemii planowe zabiegi w szpitalach wróciły bez ograniczeń. Co za tym idzie wzrasta zapotrzebowanie na krew i jej składniki, apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Pilnie potrzebują jej m.in. pacjenci po przeszczepach, w trakcie terapii onkologicznej, osoby po skomplikowanych operacjach chirurgicznych lub ciężkich krwotokach.

Dodatkowo, zapotrzebowanie zwiększa okres wakacyjny, kiedy dochodzi do większej ilości wypadków i urazów. Miesiące letnie są najtrudniejszym okresem dla służby zdrowia, ponieważ ze względu na wyjazdy spada liczba dawców, a stany magazynowe krwi w punktach krwiodawstwach są niskie.

Jak można pomóc? W najbliższą sobotę krakowianie będą mogli solidarnie włączyć się w zbiórkę krwi, która wystartuje pod Centrum Handlowym Nowe Czyżyny. Krew będzie można oddać między godz. 9 a 13 w specjalnym mobilnym punkcie poboru krwi RCKiK, który 17 lipca stanie na parkingu przed obiektem.

Zgodnie z informacją, jaką podaje krakowski oddział RCKiK najpilniej poszukiwane są aktualnie grupy A Rh+, A Rh- oraz B Rh-. W centrach krwiodawstwa pobierane jest także osocze ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19.

Każda kropla krwi jest cenna! To ważne, aby sukcesywnie odbudowywać stany zapasów krwi i jej składników sprzed pandemii. Idea honorowego krwiodawstwa jest szczytna, a cała procedura bezbolesna i bardzo prosta. Co więcej, każdy, kto zdecyduje się oddać krew, otrzyma słodki upominek oraz roślinę doniczkową od partnerów akcji – hipermarketu Carrefour oraz Leroy Merlin – mówi Anna Brzozowska z centrum handlowego Nowe Czyżyny.

Przedstawiciele krakowskiego centrum handlowego uspokajają, że mimo okresu pandemii krew można oddać w pełni bezpiecznie. Krwiodawca na miejscu otrzymuje maseczkę, rękawiczki i jednorazowy długopis.

Nie ma powodu, aby potencjalni dawcy obawiali się o zdrowie swoje lub bliskich. Całą procedurę przeprowadza wykwalifikowany personel, a do pobierania stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku. Przed zabiegiem z kolei wykonywana jest niezbędna kwalifikacja pacjenta. Krwiodawca musi wypełnić specjalną ankietę, dezynfekuje dłonie oraz ma badaną na miejscu temperaturę. Następnie przystępuje do drugiej kwalifikacji, takiej jak sprzed okresu pandemii – wyjaśnia Anna Brzozowska.

Jak odpowiednio przygotować się do poboru? Krew pobierana jest od osób w wieku 18-65 lat, wadze ponad 50 kg, które posiadają ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość). Każdy, kto chciałby oddać krew, musi być także zdrowy, wypoczęty, a także 24 godziny wcześniej spożyć lekkostrawny i niskokaloryczny posiłek oraz wypić około 1,5 płynów.

Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana. Organizatorzy informują także o aktualnych przeciwwskazaniach z racji pandemii.

Co się zmieniło w tym zakresie? Krew może oddać osoba, która m.in. w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywała poza granicami Polski, jej temperatura nie przekracza 37,3 °C, nie wykazuje objawów infekcji, nie jest objęta kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym i w ciągu ostatnich 14 dni nie miała kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną zaleca się zgłaszanie do krwiobusa bez osób towarzyszących.

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Lipiec 2021
Sierpień 2021
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

PN
WT
ŚR
CZW
PT
SOB
NIE
28
29
30
1
2
3
4
Events for 28th Czerwiec
Events for 29th Czerwiec
Events for 30th Czerwiec
Events for 1st Lipiec
Events for 2nd Lipiec
Events for 3rd Lipiec
Events for 4th Lipiec
5
6
7
8
9
10
11
Events for 5th Lipiec
Events for 6th Lipiec
Events for 7th Lipiec
Events for 8th Lipiec
Events for 9th Lipiec
Events for 10th Lipiec
Events for 11th Lipiec
12
13
14
15
16
17
18
Events for 12th Lipiec
Events for 13th Lipiec
Events for 14th Lipiec
Events for 15th Lipiec
Events for 16th Lipiec
Events for 17th Lipiec
Events for 18th Lipiec
19
20
21
22
23
24
25
Events for 19th Lipiec
Events for 20th Lipiec
Events for 21st Lipiec
Events for 22nd Lipiec
Events for 23rd Lipiec
Events for 24th Lipiec
Events for 25th Lipiec
26
27
28
29
30
31
1
Events for 26th Lipiec
Events for 27th Lipiec
Events for 28th Lipiec
Events for 29th Lipiec
Events for 30th Lipiec
Events for 31st Lipiec
Events for 1st Sierpień