Connect with us
oubliette listopad2 scaled - Oubliette - spektakl teatru tańca

Oubliette – spektakl teatru tańca

Już 4 i 5 listopada o godz. 19:15 zapraszamy na spektakl teatru tańca OUBLIETTE do teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Bilety dostępne na stronie teatru. BILETY

Oubliette to rodzaj lochu skonstruowanego na wzór butelki, w którym jedyną drogą ucieczki jest otwór znajdujący się wysoko nad miejscem izolacji. Bez zewnętrznej ingerencji wydostanie się z tego typu celi jest niemożliwe. W czasach średniowiecznych była to okrutna kara, silnie wpływająca na psychikę osadzonego poprzez dosłowne postawienie go w sytuacji bez wyjścia i odebranie mu nadziei na odzyskanie wolności.

Czterech mężczyzn skazanych na nieśmiertelność spotyka się w tym samym wymiarze, w karcerze przyszłości, gdzie zniewoleniu ulega świadomość człowieka, w którym jaźń zostaje osadzona w wirtualnej rzeczywistości. Świat bohaterów to pewnego rodzaju surrealistyczne więzienie, w którym nie obowiązują prawa fizyki, egzystencja nie ma końca, a sposób uwolnienia się jest nikomu nieznany. Tworzą specyficzne społeczeństwo opierające się na pozostawionej im iluzji własnego ciała oraz wspomnieniach realnego świata. Bezkres przestrzeni, w którym są osadzeni to warsztat przymusowej pracy, w którym nieustannie dążą do rozwiązania zagadki otaczającej ich materii oraz odzyskania wolności i upragnionego człowieczeństwa. Poddają się wzajemnie nietypowym eksperymentom, zmierzającym do zdobycia pożądanego, lecz w rzeczywistości nieosiągalnego celu, a ich działania mają różny w skutkach wpływ na funkcjonowanie wirtualnego systemu.

Spektakl „Oubliette” inspirowany jest historią penalizacji, więziennictwa, systemów karania i nadzoru, a także kaźni jako performansu „działającego na ciało”. Spektakl jest opowieścią o zniewoleniu zarówno ciała, jak i umysłu oraz sieci przymusów, wyrzeczeń, zobowiązań i zakazów. To opowieść o bezcelowym i jałowym wysiłku, o niemającym końca i z góry skazanym na niepowodzenie trudzie, ale zarazem o ogromnej nadziei i nieustannej motywacji. Przedstawiony świat ma również wyrażać w sposób wizualny wewnętrzną percepcję i kondycję człowieka samotnego.

Spektakl realizowany ze środków pochodzących z Gminy Miejskiej Kraków.

Carrodunum Dance Company to grupa tańca współczesnego, która powstała pod koniec 2021 roku w Krakowie. Została założona przez młodych, profesjonalnych tancerzy w wyniku chęci wspólnej twórczej pracy oraz rozwoju w dziedzinie sztuki tańca. Ich misją jest kreowanie interdyscyplinarnych spektakli z pogranicza teatru tańca, performanse’u oraz teatru fizycznego.

kierownictwo artystyczne i choreografia: Karol Miękina
kreacja i wykonanie: Karol Miękina, Dominik Olechowski, Damian Rusyn, Sebastian Szul
scenografia i reżyseria świateł: Wojciech Kiwacz
kostiumy: Teresa Olechowska
opracowanie graficzne: Katarzyna Jazienicka

Więcej informacji na crdn.pl oraz teatrnowy.com.pl

Zapraszamy!

DSC3121 2048x1365 - Oubliette - spektakl teatru tańca DSC2966 2048x1365 - Oubliette - spektakl teatru tańca

DSC2876 2560x3840 - Oubliette - spektakl teatru tańcaDSC2892 2560x3840 - Oubliette - spektakl teatru tańcaDSC2908 2560x3840 - Oubliette - spektakl teatru tańcaDSC2936 2560x3840 - Oubliette - spektakl teatru tańca

To Top