Connect with us
ceremonia wejscia w doroslosc - Guan Li i Ji Li – inscenizacja konfucjańskich ceremonii wejścia w dorosłość

Guan Li i Ji Li – inscenizacja konfucjańskich ceremonii wejścia w dorosłość

Z okazji obchodów nadejścia Roku Smoka Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza na wydarzenie „Guan Li i Ji Li – inscenizacja konfucjańskich ceremonii wejścia w dorosłość” w reżyserii dr Magdaleny Greli-Chen. 

 

Inscenizacja konfucjańskich ceremonii wejścia w dorosłość odbędzie się w piątek 2 lutego o godz. 18:00. w sali 3.04.

 

Tak, jak każdy nowy rok przynosi zmianę, tak i rytuały wejścia w dorosłość oznaczały zmianę w życiu. W trakcie ceremonii guan li, chłopiec stawał się mężczyzną, a w trakcie ceremonii ji li, dziewczynka stawała się kobietą.

 

W trakcie wydarzenia odtworzony zostanie przykładowy przebieg ceremonii utrzymanych w stylistyce dynastii Ming. W trakcie guan li (ceremonii czapek), po raz pierwszy nakładano nakrycia głowy odpowiednie dla mężczyzn. W trakcie ji li (ceremonia szpilek), po raz pierwszy upinano fryzurę odpowiednią dla dorosłych kobiet.

 

Ceremonie będą prowadzone w dwóch językach. W języku chińskim, wraz z tłumaczeniem na język polski.

Dr Magdalena Grela-Chen z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ to badaczka związków pomiędzy strojem a polityką w Azji, autorka publikacji dotyczących hanfu i mody chińskiej. Prywatnie właścicielka kolekcji hanfu oraz innych strojów azjatyckich.

Wstęp wolny!

 

Czas: 2 lutego (piątek) godz. 18:00.

 

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A sala 3.04.

 

Więcej informacji na stronie Facebook Ośrodka „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

To Top