Connect with us
sdc1843 - Dwie dyskusję w Instytucie Cervantesa

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Dwie dyskusję w Instytucie Cervantesa

We wtorek 7 grudnia 2021 roku w Instytucie Servantesa odbyły się dwie dyskusji: „Dwie przemiany demokratyczne w kierunku Europy” i „Hiszpania, globalna historia”. Obydwie rozmowy były prowadzone w języku hiszpańskim z synchronicznym tłumaczeniem na język polski.

sdc1803 - Dwie dyskusję w Instytucie Cervantesa

Dyplomata Pedro Calvo-Sotelo i Dr hab. prof. Małgorzata Myśliwiec

Przedmiotem pierwszej rozmowy z udziałem Pedra Calvo-Sotelo i Małgorzaty Myśliwiec była zbieżności procesów transformacji dwóch państw – Hiszpanii i Polski, które – wychodząc z doświadczenia reżimów o różnorodnym podłożu ideologicznym – podążyły w kierunku systemu demokratycznego i porządku konstytucyjnego, a ostatecznie przystąpiły do wspólnoty europejskiej. 

sdc1794 - Dwie dyskusję w Instytucie Cervantesa

Dyplomata Pedro Calvo-Sotelo

Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín to dyplomata, który pracował w Ambasadach Hiszpanii w Sztokholmie, Paryżu, Quito i Kairze; pełnił funkcję Dyrektora Generalnego do Spraw Międzynarodowych Urzędu Miasta Madrytu, a także Doradcy w gabinecie Minister Any Palacio i Ministra José Manuela Garcíi-Margallo; był też Ambasadorem Hiszpanii w Czechach. Jego ojciec pełnił funkcję premiera Hiszpanii od 26 lutego 1981 do 2 grudnia 1982 r.

sdc1810 - Dwie dyskusję w Instytucie Cervantesa

Dr hab. prof. Małgorzata Myśliwiec

Dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ – doktor habilitowana nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W pracy naukowej zajmuje się badaniem systemów politycznych państw basenu Morza Śródziemnego (ze szczególnym uwzględnieniem Hiszpanii), teorią i praktyką współczesnych nacjonalizmów oraz ugrupowań regionalnych i etnoregionalnych w Europie, teorią współczesnej demokracji oraz problemami administracji publicznej. Jest autorką licznych publikacji [źródło: https://cultura.cervantes.es/cracovia/pl/Dos-transiciones-democr%C3%A1ticas-con-rumbo-a-Europa/148367].

sdc1840 - Dwie dyskusję w Instytucie Cervantesa

Dyplomata i pisarz Luis Martínez Montes i dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie Fernando Vara de Rey

Gościem drugiego spotkania z cyklu „Dyplomaci: pomiędzy polityką a historią” był dyplomata i pisarz Luis Martínez Montes. Rozmowę z nim poprowadzi Fernando Vara de Rey, dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie. 

sdc1835 - Dwie dyskusję w Instytucie Cervantesa

Dyplomata i pisarz Luis Martínez Montes

Podczas dyskusji zostały poruszone tematy takie jak wpływ Hiszpanii na konstrukcję Europy, kultura jako znak tożsamości Imperium, a także trudy i konsekwencje związane z „czarną legendą”.

sdc1825 - Dwie dyskusję w Instytucie Cervantesa

Dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie Fernando Vara de Rey

Luis Martínez Montes to dyplomata przebywający aktualnie w Brukseli. Pracował w Stałym Przedstawicielstwie Hiszpanii przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, w OBWE w Wiedniu oraz w Ambasadzie Hiszpanii w Kazachstanie. Pełnił też funkcje w gabinetach ministrów José Manuela Garcíi-Margallo, Alfonso Dastisa oraz Josepa Borrella. Jest autorem książki „España. Una historia global” (“Hiszpania, globalna historia”) [źródło: https://cultura.cervantes.es/cracovia/pl/Espa%C3%B1a.-Una-historia-global/148368].

sdc1843 - Dwie dyskusję w Instytucie Cervantesa

Tekst ze strony Instytuta Cervantesa, zdjęcia: Vladimir Milanov

Continue Reading
You may also like...

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top