Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii 2200 m2 przestrzeni kreatywnej dla Nowej Huty i Krakowa

by admin
0 comment
dom utopii wizualizacja elewacji przod 300x111 - Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii 2200 m2 przestrzeni kreatywnej dla Nowej Huty i Krakowa

Dom Utopi wizualizacja elewacji – przód

W Nowej Hucie powstaje Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii.
W dawnym, nieczynnym skrzydle Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 na osiedlu Szkolnym 26 zostanie otwarty nowoczesny ośrodek rozwoju sztuki współczesnej i relacji międzyludzkich. Współdziałanie, wymiana i wspólnota – miejsce współpracy środowisk twórczych i mieszkańców Krakowa. W obiekcie znajdą się m.in. pracownie technik artystycznych, wielofunkcyjna sala edukacyjna, galeria prezentacji i zaplecze dla rezydujących artystów. Prace nad inwestycją już się rozpoczęły i potrwają do końca 2020 roku, planowane otwarcie w pierwszym kwartale 2021 roku. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i Gminy Miejskiej Kraków i wyniesie ponad 22 mln złotych.

Dom Utopii informacje 04-10-2019 – PDF

Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii to kolejny pionierski projekt Małgorzaty Szydłowskiej i Bartosza Szydłowskiego, dla których najważniejszą funkcją miejsc kulturotwórczych jest budowanie kapitału społecznego w oparciu o wspólne działanie, dialog, poszerzanie pola identyfikacji, w duchu wzajemnego rozumienia i tolerancji.

Wspólnota mieszkańców i artystów

Niesłabnącą popularnością cieszy się organizowany nad Zalewem Nowohuckim Bulwar[t] Sztuki – wakacyjna strefa aktywności teatru. Cztery edycje Bulwar[t]u zgromadziły 33 000 uczestników i ponad 300 artystów. Dom Utopii, którego otwarcie zaplanowano na początek 2021 roku, pozwoli na szeroką współpracę teatru z mieszkańcami nie tylko w miesiącach letnich, ale przez cały rok. Warsztaty twórcze, pokazy, społeczny uniwersytet, lokalne debaty – tych aktywności dla młodzieży i osób dorosłych możemy się spodziewać w nowym miejscu. Wielofunkcyjny budynek zapewni teatrowi bazę warsztatową, wystawienniczą i rezydencyjną.

„Chcemy wykorzystać potencjał i wieloletnie doświadczenie Teatru Łaźnia Nowa, aby zbudować przestrzeń przyjazną wielu odbiorcom, stworzyć miejsce lokalnego dialogu i nauki współdziałania. Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii będzie żył i promieniował ideami zaufania i otwartości, czyli tym, czego tak bardzo brakuje w naszym społeczeństwie” – mówi Małgorzata Szydłowska, kierownik projektu Dom Utopii i wicedyrektor Teatru Łaźnia Nowa.

We współpracę teatr zamierza zaangażować wybitne osobowości świata kultury, artystów reprezentujących różne dyscypliny sztuki, osoby o uznanym dorobku twórczym. Dziesięć pracowni zlokalizowanych w budynku posłuży za zaplecze dla międzynarodowego programu rezydencji artystycznych. Goście Domu Utopii zostaną zaproszeni do pracy nad projektami w dialogu z przestrzenią Nowej Huty i jej mieszkańcami. Międzynarodowy program to szansa na wymianę doświadczeń w gronie artystów z różnych stron świata, a dla Nowej Huty – promocja dzielnicy za granicą.

Rewitalizowana Nowa Huta

To właśnie Nowej Huta, jej tożsamość, bogate dzieje i pustoszejące dziś przestrzenie dały impuls do powołania przez teatr nowej strefy kreatywnej. Inwestycja mieści się na osiedlu Szkolnym 26, na tyłach Teatru Łaźnia Nowa i Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2. Powstaje w miejscu tzw. Nowego Skrzydła – opuszczonej części kompleksu szkolnego, z którego wywodzi się także budynek Łaźni (miejsce dawnych warsztatów zawodowych). Teatr nabył prawa do użytkowania skrzydła we wrześniu 2014 roku, by zapobiec jego dalszej degradacji. W przestrzeni odbyły się projekty artystyczne, m.in. instalacja „Szkoła utopii” Marka Chlandy i Marcina Chlandy oraz spektakl „Ostatnie zwierzęta” w reżyserii Magdy Szpecht. Dzięki modernizacji budynek powiększy przestrzeń użytkową Teatru Łaźnia Nowa o blisko 2200 m2.

Budynek inspirowany historią dzielnicy

W wyniku realizacji projektu powstanie nowoczesny budynek odznaczający się zwartą w formie bryłą. Projekt przebudowy, opracowany przez Marka Dormusa z Atelier Dormus, wpisuje się w tkankę architektoniczną Nowej Huty i nawiązuje do jej zabudowy (materiał: corten). Aranżacja wnętrz została zainspirowana historią i codziennością dzielnicy, ważną rolę odegrały w niej także motywy ikonograficzne zaczerpnięte ze zdjęć związanych z Nową Hutą fotografów. Budynek wdraża rozwiązania energooszczędne i zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu tego roku. Obejmują przebudowę i docieplenie budynku wraz z instalacjami wewnętrznymi (elektrycznymi, wodno-kanalizacyjnymi, c.o., wentylacji, klimatyzacji), przebudowę przyłącza kanalizacji oraz zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Teatr zakupi też wyposażenie i sprzęty niezbędne do aranżacji i działalności Domu Utopii – Międzynarodowego Domu Utopii. Inauguracja programu nastąpi w pierwszym kwartale 2021 roku.

 

15 lat Łaźni w Nowej Hucie

Teatr Łaźnia Nowa to instytucja miejska z siedzibą w sercu nowohuckiego osiedla Szkolnego. Powołana do życia 15 lat temu, do dziś czerpie z Nowej Huty to, co w niej najlepsze – szczerość i pracowitość, otwartość i zaufanie – mając również w pamięci trudną historię dzielnicy i niełatwą teraźniejszość jej mieszkańców. Teatr zrealizował dotychczas 82 premiery i 2635 wydarzeń artystycznych, w których udział wzięło ponad 600 tys. widzów.

Pełna nazwa projektu:

Przebudowa i modernizacja budynku os. Szkolne 26, tzw. Nowe Skrzydło dla Centrum Artystyczno-Edukacyjnego Dom Utopii

 

Projekt jest realizowany w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona Dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 13 150 134,42 zł

Planowany koszt realizacji zadania: 22 230 511,72 zł, w tym 9 080 377,30 zł ze środków Gminy Miejskiej Kraków

Planowane zakończenie projektu: grudzień 2020

Partnerzy projektu:

Aga-Bauservice Sp. z o.o. – Generalny wykonawca robót budowlanych

Atelier Dormus – Marek Dormus Architekt – Projekt budowlany

BUK Invest Sp. z o.o. – Podmiot zarządzający

Marcin Marzec Instal-Tech – Projekty wykonawcze

Przedsiębiorstwo Projektowania i Realizacji Inwestycji PROBADEX – KRAKÓW – Inwestor zastępczy

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej