Abp Marek Jędraszewski na adwent: trwajmy przy prawdzie o człowieku objawionej przez Chrystusa

marek jedraszewski krakow archidiecezja - Abp Marek Jędraszewski na adwent: trwajmy przy prawdzie o człowieku objawionej przez Chrystusa
Read Time:3 Minute, 0 Second

– Chrystusowa Ewangelia rzuca fundamentalne światło na to, kim jest człowiek jako kobieta i mężczyzna, a także: jak powinnymarek jedraszewski krakow archidiecezja 300x200 - Abp Marek Jędraszewski na adwent: trwajmy przy prawdzie o człowieku objawionej przez Chrystusa kształtować się relacje małżeńskie i rodzinne, i w oparciu o jakie wartości należy budować nasze życie społeczne i narodowe – pisze do wiernych Archidiecezji Krakowskiej w liście na adwent abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski w tegorocznym liście pasterskim na adwent zwraca uwagę, że Boże Narodzenie, do którego ten okres liturgiczny przygotowuje wiernych, stanowi „pełnię czasu” (por. Ga 4, 4-5). Fundamentalną treścią tego wydarzenia jest nieskończona miłość Boga do wszystkich ludzi. Bóg Ojciec dał nam swego Syna jako dar. Z kolei Syn Boży niejako przedłużył ten dar Ojca, przez swoje śmierć i zmartwychwstanie.

Arcybiskup zaznacza, że podobnie, jak bywa w odniesieniu do każdego daru, który może zostać przyjęty lub odrzucony, tak też jest i z darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. – Tylko ci ludzie nie zginą i tylko ci będą mieli życie wieczne, którzy ten Boży dar przyjmą w duchu wiary – to znaczy uwierzą w Jezusa Chrystusa Syna Bożego i staną się Jego prawdziwymi uczniami. Tak wiele więc zależy od nas – od naszej otwartości na Bożą miłość w odniesieniu do każdej i każdego z nas! Tak wiele zależy od przyjęcia Bożego daru – Jezusa Chrystusa – i dziękowania Bogu za to, że On „nas do końca umiłował” – podkreśla metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski dodaje, że święta Bożego Narodzenia są czasem dziękowania i wysławiania Boga za wielkie dzieło Jego miłości do człowieka, a adwent czasem przygotowania do dobrego przeżycia tego dziękczynienia. – Adwent – czas modlitwy, czas oczyszczania serc w sakramencie pokuty, czas dobroci okazywanej innym, zwłaszcza bardziej od nas potrzebującym ludziom. Prawdziwie błogosławiony czas! – pisze metropolita krakowski.

Charakterystyczna dla adwentu postawa czuwania i gotowości – jak zaznacza abp Jędraszewski – polega przede wszystkim na nieustannym wsłuchiwaniu się w głos Chrystusa i trwaniu przy prawdzie, którą On sam nam objawił odnośnie do nas jako ludzi.

Odwołując się do słów św. Jan Paweł II z Placu Zwycięstwa w Warszawie z 2 czerwca 1979 roku, o tym, że „człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa”, abp Jędraszewski podkreśla, że Chrystus jest podstawowym kluczem dla człowieka, aby mógł on zrozumieć siebie samego. – Jedynie bowiem w świetle Chrystusowej Ewangelii każdy człowiek może pojąć swoje powołanie i swoją osobową godność. To Chrystusowa Ewangelia rzuca też fundamentalne światło na to, kim jest człowiek jako kobieta i mężczyzna, a także: jak powinny kształtować się relacje małżeńskie i rodzinne, i w oparciu o jakie wartości należy budować nasze życie społeczne i narodowe – pisze w liście na adwent metropolita krakowski.

Arcybiskup zauważa, że czterdzieści lat temu słowa Jana Pawła II wzywały Polaków do jednoznacznego sprzeciwu wobec materialistycznej i ateistycznej wizji człowieka, którą głosiła obowiązująca wówczas totalitarna ideologia marksistowska. – Dzisiaj musimy za wszelką cenę trwać przy nauce Chrystusa, zdając sobie sprawę z tego, że zawiera ona w sobie jednoznaczne „nie” wobec lansowanych przez niektóre środowiska ateistycznych ideologii gender i LGBT – podkreśla abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski zaznacza, że jeśli chcemy ocalić prawdę o sobie jako o istotach stworzonych na obraz i podobieństwo Boga i odrodzonych do godności dzieci Bożych dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, musimy przyjąć sposób myślenia o człowieku i o jego powołaniu do życia wiecznego, który jest zawarty w Jego Ewangelii. – Jednocześnie zaś w tym Chrystusowym sposobie myślenia o człowieku musimy być do końca jednoznaczni i konsekwentni, w myśl Jego słów: „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5, 37) – dodaje abp Jędraszewski.

List kończy się pasterskim błogosławieństwem abp. Marka Jędraszewskiego na „adwentowy czas czuwania i gotowości – czas pełnego radosnej wiary głoszenia Chrystusowej prawdy o człowieku”.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

List pasterski na Adwent 2019 roku – pobierz

thumbs up - Abp Marek Jędraszewski na adwent: trwajmy przy prawdzie o człowieku objawionej przez Chrystusa 0 thumbs down - Abp Marek Jędraszewski na adwent: trwajmy przy prawdzie o człowieku objawionej przez Chrystusa 0
happy - Abp Marek Jędraszewski na adwent: trwajmy przy prawdzie o człowieku objawionej przez Chrystusa
Happy
0 %
sad - Abp Marek Jędraszewski na adwent: trwajmy przy prawdzie o człowieku objawionej przez Chrystusa
Sad
0 %
excited - Abp Marek Jędraszewski na adwent: trwajmy przy prawdzie o człowieku objawionej przez Chrystusa
Excited
0 %
sleepy - Abp Marek Jędraszewski na adwent: trwajmy przy prawdzie o człowieku objawionej przez Chrystusa
Sleppy
0 %
angry - Abp Marek Jędraszewski na adwent: trwajmy przy prawdzie o człowieku objawionej przez Chrystusa
Angry
0 %
surprise - Abp Marek Jędraszewski na adwent: trwajmy przy prawdzie o człowieku objawionej przez Chrystusa
Surprise
0 %

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Sierpień 2020
Wrzesień 2020
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej