Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

A niech to gęś kopnie zdobywa Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2017!

nagroda im ferdynanda wspanialego fldd laureaci2 fot. a.stachurka 300x200 - A niech to gęś kopnie zdobywa Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2017!

Nagroda im Ferdynanda Wspaniałego – FLdD – laureaci. fot. A. Stachurka

Autorką zwycięskiej książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Tashka, jest dramatopisarka Marta Guśniowska; ilustracje wykonał Robert Romanowicz.

Podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków Marta Guśniowska i Robert Romanowicz odebrali statuetki Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w łącznej wysokości 20 tysięcy złotych z rąk Andrzej Kuliga, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.

Niedzielna Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego wraz z towarzyszącym jej koncertem Grzegorza Turnaua Księżyc w misce stanowią finał 5. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie – sześciu dni wypełnionych wspólnym czytaniem, spotkaniami i warsztatami skoncentrowanymi na inspirujących lekturach dla młodych miłośników literatury.

Nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci towarzyszy festiwalowi od początku jego istnienia, a od ubiegłego roku nosi imię Ferdynanda Wspaniałego. Celem konkursu jest wytypowanie oraz promocja najbardziej wartościowej polskiej literatury dla dzieci w wieku 3-12 lat. Przy wyborze finalistów i laureatów kapituła nagrody skoncentrowała się tym razem na książkach wydanych w Polsce w 2017 roku, napisanych i zilustrowanych z wyjątkową dokładnością i dbałością o rozwój wrażliwości młodego czytelnika. Fundatorem Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Laureata nagrody wybiera kapituła w składzie: Barbara Gawryluk, Tomasz Z. Majkowski, Joanna Olech, Agnieszka Karp-Szymańska, Szymon Kloska i Łukasz Dębski. W finałowej siódemce

a niech to ges kopnie okladka 153x300 - A niech to gęś kopnie zdobywa Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2017!

A niech to gęś kopnie – okładka

znalazły się następuje książki:

  • A niech to gęś kopnie, tekst Marta Guśniowska, ilustracje Robert Romanowicz, wydawnictwo Tashka;
  • Bajka na końcu świata. Ostatni ogród, tekst i ilustracje Marcin Podolec, wydawnictwo Kultura Gniewu;
  • Lolek, tekst Adam Wajrak, ilustracje Mariusz Andryszczyk, wydawnictwo Agora;
  • Nieumarły las, tekst Adam Wajrak, ilustracje Tomasz Samojlik, wydawnictwo Agora;
  • To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą), tekst Bogusław Janiszewski, ilustracje Max Skorwider, wydawnictwo Publicat;
  • Reformator Marcin Luter, tekst Michał Rzecznik, ilustracje Piotr Nowacki, wydawnictwo Widnokrąg;
  • Ten i tamten las, tekst Magdalena Tulli, ilustracje Alec Rose, wydawnictwo Wilk&Król.

Historia opowiedziana przez Martę Guśniowską i zilustrowana przez Roberta Romanowicza, to zaskakująca i niebanalna opowieść o nieco gapowatej, ale serdecznej i upartej Gęsi, której trudno nie polubić. Ma ona dziewczęcy urok, godny podziwu dystans do siebie, autoironię i otwartość wobec otoczenia. Jednak jej największą zaletą jest to, że – nietypowo dla swojego gatunku – niechętnie się szarogęsi. Ma natomiast zupełnie inny atrybut: olbrzymią, pierzastą, okrągłą i czarną… depresję. Historyjka, która z pozoru wydaje się jedynie mądrą przypowieścią o ponadczasowych wartościach i sile przyjaźni, jest jednocześnie elementarzem rozumienia prawd o świecie – rozciąga przed czytelnikami cały wachlarz postaw, filozofii i refleksji o tym, jak w tym świecie się odnaleźć. To książka dla dzieci, ale przejrzą się w niej, jak w zwierciadle, także dorośli, przy okazji doceniając ironiczną dwuznaczność i językowe zacięcie, dzięki któremu słowa pod piórem Marty Guśniowskiej nabierają nowych sensów.

Dodatkowe informacje o autorce i ilustratorze zwycięskiej książki:

Marta Guśniowska – z wykształcenia filozofka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), z zawodu dramatopisarka, od 2007 roku związana z Białostockiem Teatrem Lalek. Jedna z najczęściej wystawianych polskich dramatopisarek, autorka kilkudziesięciu sztuk wystawianych w kraju i za granicą. Debiutowała tekstem Baśń o Rycerzu bez Konia na deskach Teatru Animacji w Poznaniu (2005). Tam również miał miejsce jej debiut reżyserski: A niech to Gęś kopnie! (2014). Wielokrotna laureatka rozlicznych konkursów, między innymi Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu), Konkursu dramaturgicznego Teatroteka (ZAiKS i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie), konkursu Strefy Kontaktu (Wrocławski Teatr Współczesny), Konkursu na Słuchowisko (Program II Polskiego Radia), Konkursu na Treatment Filmu Animowanego (Polski Instytut Sztuki Filmowej) i wielu innych. Debiut prozatorski A niech to Gęś kopnie! (Wydawnictwo Tashka) uzyskał wyróżnienie w konkursie Książka roku 2017 organizowanym przez Polską Sekcję IBBY. Marta Guśniowska została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Robert Romanowicz – architekt z wieloletnim doświadczeniem. Mieszka we Wrocławiu, gdzie zajmuje się również malarstwem, ilustracją książkową, scenografią. To właśnie architektura ukształtowała jego graficzne spojrzenie na sztukę. Malarstwo Roberta Romanowicza jest wynikiem wieloletnich poszukiwań, eksperymentów z mediami oraz stosowania różnych środków ekspresji – wszystko to pozwoliło mu osiągnąć niepowtarzalny, rozpoznawalny styl. Efekty jego twórczych działań mają charakter ilustracji, a postaci pojawiające się na obrazach wplatane są w przeróżne historie: bohaterowie z płócien często przenoszą się na karty książek będących swoistą kontynuacją wcześniej namalowanych opowieści. Odbiorcą jego twórczości może być każdy, niezależnie od wieku. Robert Romanowicz jest twórcą wszechstronnym ‒ tworzy m.in. ilustracje prasowe, plakaty teatralne, instalacje, tunnel booki oraz pop-up booki, a także fotografuje. Jego prace wzbogacają zbiory kolekcjonerów z różnych stron świata.

Kraków Miasto Literatury UNESCO: http://miastoliteratury.pl/

Festiwal Literatury dla Dzieci: http://fldd.pl/2018/ 

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top