Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. – Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady”

Wystawa Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady prezentuje prace artystów, pochodzące z polskich i niemieckich publicznych kolekcji etnograficznych oraz zbiorów prywatnych.
Przedstawione zostaną m. in. rzeźby Władysława Chajca „Hitlerowcy” (1967), Adama Zegadły „Wspólna dola” (1969), Wacława Czerwińskiego „Ostatni uścisk” (1983), Zygmunta Skrętowicza cykl „

fot. w.wilczyk 247x300 - Wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. - Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady"

Władysław Chajec, Komendat oźwięcimu Hoss Masakruje okrutnie Więźniów (fragment), Muzeum Regionalne w Jaśle, 1971 r. Fot. Wojciech Wilczyk, seria Powiększenia

Auschwitz” (1963), Jana Staszaka „Gaz” (1969), Jana Wojtarowicza „Deutsche Fabriken” (ok. 1970) i obrazy Adama Czarneckiego „Wygnanie Żydów z Pierzchnicy” (1959) i „Żydy do roboty” (1965-67).
Są to dzieła, które opowiadają o wojnie, widzianej z bardzo bliskiej perspektywy. Część z nich celowo lub przypadkiem ujęła Zagładę, pokazując ją jako tragedię Żydów, martyrologię Polaków lub uniwersalny dramat ludzkości. Widzimy je jako skomplikowane obiekty złożone z różnych impulsów; ich twórcami są artyści, ale także kolekcjonerzy, etnografowie, kustosze i kuratorzy, ideolodzy…
Wybrane prace zostały sfotografowane przez Wojciecha Wilczyka. Artysta tworząc serię Powiększenia (2016-2018), skupił się na spojrzeniach twórców, którzy stają się świadkami lub postronnymi. Wojciech Wilczyk kieruje nasz wzrok w ślad za nimi, w stronę ofiar i sprawców. Seria ta współtworzy wystawę.
Wystawa mierzy się z wieloma pytaniami. W jakich okolicznościach prace te powstawały? Kto je wykonywał? Z jakim nastawieniem? Kto kupował, zamawiał i zbierał takie sceny? Czy były pokazywane? Jakiej publiczności? Co w ogóle przedstawiają? Jak na nie patrzeć?
Czy przechowały spojrzenie na śmierć?
I kim my sami jesteśmy, kim stajemy się, skonfrontowani z tym, co przedstawiają?

Miejsce: Dom Esterki, ul. Krakowska 46
Czas trwania: 1.12.2018 – 31.03.2019
Wernisaż: 30.11.2018

Kuratorzy wystawy: Erica Lehrer, Roma Sendyka, Wojciech Wilczyk, Magdalena Zych
Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 19.00
Ceny biletów: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł.
Nie poleca się zwiedzania wystawy przez dzieci do lat czternastu.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top