Connect with us
4 1 - 22. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” 19-31.07.2021 Kraków - PROGRAM

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

22. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” 19-31.07.2021 Kraków – PROGRAM

22. edycja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” tematycznie nawiązywać będzie do początków baletu zawodowego w Polsce. W programie festiwalu znajdą się widowiska na Rynku Głównym, a także seria pokazów tanecznych w ramach cyklu Kraków tańcem malowany prezentowanych w przestrzeni miejskiej. Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty taneczne online i na żywo oraz warsztaty dla dzieci Kraków tańczy pod Wawelem, które zorganizowane zostaną w przestrzeni miejskiej. Po raz pierwszy w ofercie warsztatowej znalazł się też kurs mistrzowski tańca barokowego dla uczniów szkół baletowych.

Tematyka wydarzeń skupiona będzie wokół początków baletu w Polsce. Prezentowane pokazy i spektakle nawiązywać będą zarówno do repertuaru baletów dworskich wystawianych w Polsce i w Europie od XV do XVIII wieku, jak i do powstawania na terenie Rzeczpospolitej pierwszych profesjonalnych szkół baletowych i zespołów tanecznych – mówi Romana Agnel, dyrektor artystyczny festiwalu. – Zorganizowany w formule hybrydowej festiwal zakłada zarówno wystawienie spektakli na Rynku Głównym, jak i prezentację krótkich programów tanecznych w przestrzeni miejskiej, będących jednocześnie planami filmowymi – dodaje.

Na 24 lipca został zaplanowany spektakl Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej, opowiadający o powstaniu jednej z pierwszych szkół baletowych w Polsce, w rezydencji Branickich w Białymstoku. W przedstawieniu zobaczymy m.in. audycję baletową, rekonstrukcję lekcji tańca, uczniowską galę – spektakl baletowy, popisy mistrzów czy wielki dworski bal. Poprzez prezentację oryginalnych choreografii z pierwszej połowy XVIII wieku, a także odpowiedni dobór muzyki i tańców, spektakl pokazuje jaki repertuar mógł być wykonywany w dworskim teatrze, tzw. operalni, nad którą pieczę sprawowała Izabela Branicka, kasztelanowa krakowska. W niedzielę 25 lipca natomiast, również na Rynku Głównym zobaczymy nową produkcję Baletu Cracovia Danza Fêtes Galantes, nawiązującą do ogrodowych zabaw z czasów francuskiego rokoka. Finezyjne obrazy taneczne zostały zainspirowane barokowymi ogrodami. W weekendowych przedstawieniach poza tancerzami Baletu Cracovia Danza wezmą udział także zaproszeni goście, w tym mistrzowie tańca z Niemiec i Francji – Marie-Claire Bär Le Corre i Pierre-François Dollé.

Powołując się na wielkie zainteresowanie widzów, Balet Cracovia Danza planuje kontynuację zeszłorocznego cyklu festiwalowego Kraków tańcem malowany. Tegoroczna edycja przyniesie trzy nowe pokazy opowiadające tańcem o najpiękniejszych zabytkach i dziełach sztuki Krakowa. Będą to: Kiedy tańczą dzwony nawiązujący do 500-lecia Dzwonu Zygmunta, hucznie obchodzonego w tym roku w Krakowie (Zamek Królewski na Wawelu); Harmonia mundi, przedstawiający artystyczną wizję teorii Kopernika i kolekcji astronomicznej Muzeum UJ (dziedziniec Collegium Maius); oraz Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej, opowieść nawiązująca m.in. do chopinowskiej tradycji obecnej w krakowskiej Willi Decjusza. Wszystkie pokazy z cyklu Kraków tańcem malowany będą rejestrowane i powstaną z nich trzy odcinki filmowe, które jesienią zostaną wyemitowane w TVP3 Kraków, a następnie pojawią się w Internecie.

Festiwalowi – w dniach 19-23 lipca – towarzyszyć będą jak co roku warsztaty Kraków tańczy, które poprowadzą znani mistrzowie tańca: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Pierre-François Dollé (taniec barokowy) oraz Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Zajęcia odbędą się w formule hybrydowej, zarówno online jak i stacjonarnie. Ponadto zaplanowany został także kurs mistrzowski (masterclass) tańca barokowego dla uczniów i absolwentów szkół baletowych. Podobnie jak w roku ubiegłym, odbędą się także czterodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży Kraków tańczy pod Wawelem. Przewodnikami w tej tanecznej podróży po dawnej Europie będą tancerze Baletu Cracovia Danza.

Zapraszamy!

Dyrektor artystyczny: Romana Agnel
Dyrektor organizacyjny: Dominika Kosek-Turowska

Organizator: Balet Cracovia Danza
Współorganizator: Fundacja Ardente Sole

Partnerzy:  TVP 3 Kraków,  Uniwersytet Jagielloński, Zamek Królewski na Wawelu, Instytut Kultury Willa Decjusza, I Liceum Ogólnokształcące „Nowodworek”, L’art de la Danse Niepubliczna Krakowska Szkoła Sztuki Tańca, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków “Zachód”, Restauracja Chimera, Indalo Cafe & Rooms, High Enough Film Production
Patroni medialni:  TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Kraków Culture Karnet, krakow.pl, Kwartalnik Taniec

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (festiwal)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (warsztaty)

 

PROGRAM 22. Festiwalu Tańców Dworskich w Krakowie

19-31.07.2021

Spektakle

24.07.2021 (sobota), godz. 20, Rynek Główny

Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej
Balet Cracovia Danza, uczestnicy kursu Masterclass

25.07.2021 (niedziela), godz. 20, Rynek Główny

Fêtes Galantes
premiera

Balet Cracovia Danza, Marie-Claire Bär Le Corre i Pierre-François Dollé

 

Pokazy
Kraków tańcem malowany

27.07.2021, godz. 16.00-17.30, Zamek Królewski na Wawelu
Kiedy tańczą dzwony
Balet Cracovia Danza

28.07.2021, godz. 16.00-17.30, Willa Decjusza
Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej
Balet Cracovia Danza

29.07.2021, godz. 16.00-17.30, Dziedziniec Collegium Maius
Harmonia mundi
Balet Cracovia Danza

Wydarzenie towarzyszące

Koncert inauguracyjny Morsztyn Barok Festiwal

31.07.2021, godz. 18, Pałac w Igołomnii
W Pałacu i Ogrodzie
Balet Cracovia Danza, Bożena Boba-Dyga – śpiew, Katarzyna Czubek – flet, Adam Jastrzębski – klawesyn

 

WARSZTATY

Kraków tańczy

19-23 lipca 2021
Plac na Groblach, I LO „Nowodworek”
Stacjonarne i online

Taniec barokowy – Pierre-Francois Dollé
Francuski taniec renesansowy – Marie-Claire Bär Le Corre
Dawny taniec polski – Leszek Rembowski

Kraków tańczy pod Wawelem

20-23.07.2021
Stadion na Placu na Groblach

Taneczna podróż po dawnej Europie

taniec grecki – Nikoleta Giankaki    (wtorek 20.07)
taniec hiszpański – Małgorzata Nabrzeska    (środa 21.07)
taniec francuski – Łukasz Szkiłądź   (czwartek 22.07)
taniec włoski – Marta Baranowska   (piątek 23.07)

Masterclass

19-23.07.2021

Niepubliczna Krakowska Szkoła Tańca “L’Art de la Danse”, Rynek Główny 34

Warsztaty tańca barokowego dla uczniów i absolwentów szkół baletowych

Prowadzący: Romana Agnel, Dariusz Brojek, Marie-Claire Bär Le Corre,
Pierre-François Dollé, Alina Towarnicka,


Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie


 

Dodaj swoje Krakowskie Wydarzenie do naszego kalendarza

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top