Connect with us
spirobus krakow - Bezpłatne badania płuc w Krakowie.

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Bezpłatne badania płuc w Krakowie.

Fundacji NEUCA dla Zdrowia zaprasza! Sprawdź, czy nie cierpisz na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP)

Kraków to jedna z 36 lokalizacji, których mieszkańcy w tym roku będą mogli bezpłatnie przebadać swoje płuca w ramach programu „Weź głęboki oddech”. W dniach 20-22 lipca 2021 r. na mieszkańców Krakowa czekać będzie wykwalifikowany personel, który bezpłatnie wykona badania i udzieli fachowych porad odnośnie profilaktyki chorób układu oddechowego.

Pomimo spadającej liczby palaczy w Polsce, nadal co czwarta osoba regularnie sięga po papierosa – wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, a przede wszystkim na raka płuca. Jest również podstawowym czynnikiem rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach także przyczynia się do pogorszającej się kondycji płuc Polaków. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka.

– Szacuje się, że w Polsce na POChP cierpi ok. 2 mln osób. Chorzy kaszlą, odczuwają duszność nawet przy najmniejszym wysiłku i przewlekle wykrztuszanje plwociny. Często nie wiedzą, że rozwija się u nich groźna choroba, która powolnie niszczy ich układ oddechowy, m.in. zmniejszając objętość płuc. Najbardziej narażeni na POChP są nałogowi i bierni palacze, pracownicy przedsiębiorstw z wysokim stężeniem pyłów oraz mieszkańcy regionów występowania smogu. Podstawą w diagnozowaniu POChP jest badanie spirometryczne – wyjaśnia dr hab. n. med. Jan Szczegielniak, Krajowy Konsultant w dziedzinie fizjoterapii i członek Rady Programowej projektu „Weź głęboki oddech”.

Spirometria to badanie, podczas którego mierzy się pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 10 minut. Badanie służy ocenie wydolności oddechowej człowieka. Dzięki niemu możemy rozpoznać POCHP, a także określić stopień kliniczny astmy oskrzelowej.

Bezpłatne i bezpieczne badania spirometryczne będą się odbywać w gabinecie medycznym przy ulicy Aleja 29 Listopada 130/270 w Krakowie, między godzinami 10.00 a 16.00. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać przed planowanym badaniem pod numerem telefonu: 795 474 459.

W trakcie każdego badania, na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania i udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego.

Dokładamy wszelkich starań, żeby w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim Pacjentom bezpieczeństwo. W gabinecie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Przed wejściem do gabinetu każdy pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę i będzie dezynfekował ręce. Zapraszamy pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos.

O Programie „Weź głęboki oddech”:

,,Weź głęboki oddech” to projekt Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w partnerstwie z Krakowskim Alarmem Smogowym oraz Fundacją NEUCA dla Zdrowia i zachęca do rzucania palenia, zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zmniejszenia zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu oddechowego a także ograniczenia szkód zdrowotnych spowodowanych paleniem tytoniu. Celem projektu jest również wdrożenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego dotyczącego przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Realizacja projektu obejmuje makroregion południowo-wschodni tj. województwo małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie i zakłada uczestnictwo 717 Pacjentów Poradni oraz 136 uczestników z obszaru medycznego w szkoleniach profilaktycznych. Podczas 3-letniej realizacji projektu zaplanowano szereg działań z których mogą skorzystać nie tylko nałogowi palacze, ale również:

  • osoby pracy pracujący w narażeniu na działanie czynników szkodliwych predysponujących do powstawania POChP,
  • pracownicy służby BHP,
  • pielęgniarki i lekarze POZ oraz lekarze Medycyny Pracy.

Projekt zakłada także prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie POChP w szczególności: kampanie medialne, edukację pracowników i personelu medycznego w formie konsultacji, spotkań i szkoleń czy stworzenie ogólnodostępnej aplikacji mobilnej. Realizacja poszczególnych zadań ma służyć wypracowaniu i wdrożeniu w systemie opieki zdrowotnej rozwiązań skoncentrowanych na zapobieganiu chorobom układu oddechowego, które są główną przyczyną dezaktywacji zawodowej.

Więcej informacji na temat projektu na stronie Szpitala:

http://www.szpitaljp2.krakow.pl/Wez-gleboki-oddech.866+M54a708de802.0.html

 


Oferta Turystyczna Kraków – dodaj swoją ofertę

Kraków Ogłoszenia drobne – klik

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top