oKrakow.pl

Portal, Miasto Kraków Wydarzenia

„10 x 10” – wystawa ilustracji Artura Wabika. Galeria Zajazd, ul. Białoprądnicka 3

10 x 10 plakat 212x300 - „10 x 10” - wystawa ilustracji Artura Wabika. Galeria Zajazd, ul. Białoprądnicka 315 lutego (piątek) g. 19.00, Galeria Zajazd, ul. Białoprądnicka 3,Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, wstęp wolny

Kultura Paryska, Grafen, Reaktor Ewa czy Gwiazda Polski to tylko niektóre z dziesięciu wydarzeń z historii Polski, z lat 1918-2018, do których ilustracje stworzył Artur Wabik. Na każdą dekadę przypada jedno wydarzenie, wybrane przez autora w sposób absolutnie subiektywny. Wystawę zatytułowaną „10 x 10”, wraz z tekstami towarzyszącymi, będziemy prezentować w Galerii „Zajazd” Dworku Białoprądnickiego od 15 lutego.

Ilustracje zostały przygotowane w ubiegłym roku na wystawę w Domu Krakowskim w Norymberdze i tam były prezentowane po raz pierwszy (w dniach 11.11 – 16.12. 2018).
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy!

***
„Nie łatwo jest wybrać klucz i zdecydować, które wydarzenia, postaci są ważniejsze, niż inne. Wybrałem więc te, które wydały mi się nieco zapomniane, niedoceniane lub wypychane z debaty publicznej przez bieżący dyskurs polityczny. Przede wszystkim zaś te, które dla mnie osobiście znaczą coś więcej, niż tylko krótkie notki na kartach podręcznika do historii. Starałem się uzasadnić ich wybór w tekstach towarzyszących ilustracjom”. [Artur Wabik]

Artur Wabik – Urodzony w 1982 roku w Krakowie. Artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Od 1996 r. związany z ruchem graffiti a następnie ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Od 2016 r. działa na rzecz utworzenia w Krakowie Muzeum Komiksu. W 2018 r. kurator wystawy „Teraz Komiks!” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 2018 r. kurator galerii sztuki site-specific „Baszta” w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie.