Zapraszamy na “Drążenie miasta”! Święto Rynku Podziemnego

podziemny rynek 800x500 - Zapraszamy na "Drążenie miasta"! Święto Rynku Podziemnego

W styczniu 2022 r. już po raz kolejny w ramach święta oddziału Rynek Podziemny drążymy miasto w poszukiwaniu różnych tematów związanych z Krakowem. Od trzech lat towarzyszą nam w tym żywioły. Teraz przyszedł czas na kolejny z nich – ziemię. Przyjrzymy się jej z punktu widzenia geodetów, geografów, artystów, a także historyków oraz historyków sztuki. Dzięki życzliwości Muzeum Geologicznego ING PAN udamy się w fascynującą podróż do wnętrza ziemi. 

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających (e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60). Liczba miejsc ograniczona.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny

PROGRAM

11 stycznia 2022 r., godz. 17.30 – Ziemia: żywioł Saturna. Opowieść o Melancholii i nie tylko (wykład online transmitowany na stronie Facebook Rynku Podziemnego).
W średniowieczu w oparciu o teorie antyczne uważano, że istnieje powiązanie między przyrodą, porami roku, żywiołami, ludzką kondycją psychiczną i fizyczną a gwiazdami i planetami. Ziemia, określana jako “zimna i sucha”, była wiązana z temperamentem melancholicznym. W czasie wykładu przyjrzymy się przedstawieniom Saturna, Melancholii i żywiołu ziemi w sztuce średniowiecznej i nowożytnej.
Prowadzenie: dr Magdalena Łanuszka (historyk sztuki, autorka bloga Posztukiwania).
 
18 stycznia 2022 r., godz. 17.30 – Trzęsienia ziemi w dawnym Krakowie (wykład stacjonarny, Rynek Podziemny, Rynek Główny 1)
Choć nasze miasto leży daleko od obszarów sejsmicznych, w przeszłości było nawiedzane przez trzęsienia ziemi. W czasie wykładu dowiemy się, skąd się biorą trzęsienia ziemi, jak to możliwe, że występowały w Krakowie, a także dzięki komu wiemy, że kiedyś miały miejsce.
Prowadzenie: Katarzyna Matusik-Niwicka (geograf, przewodniczka po Krakowie).
 
25 stycznia 2022 r., godz. 17.30 – Na miarę Krakowa… czyli miasto okiem geodety (wykład stacjonarny, Rynek Podziemny, Rynek Główny 1)  
Kraków zajmuje ważne miejsce w dziejach geodezji. W czasie wykładu dowiemy się m.in., co łączy nasze miasto z Paryżem, Londynem i Waszyngtonem, czym są tajemnicze medaliony na ścianach krakowskich kamienic oraz poznamy wiele innych geodezyjnych ciekawostek.
Prowadzenie: Mariusz Meus (geodeta, przewodniczący akcji Honorowy Południk Krakowski).
 
1 lutego 2022 r., godz. 17.30 – Z krakowskiej gliny, czyli rzecz o garncarzach i ich wyrobach
Garncarze należeli do rzemieślników, których wyroby znajdowały się z pewnością w każdym krakowskim domu. Na wykładzie dowiemy się, z których miejsc w Krakowie garncarze wydobywali glinę i jakie możliwości dawał im lokalny materiał. Opowiemy też, jakie były metody pracy garncarzy i jakich narzędzi używali oni w swoich warsztatach. Wykład zilustrują wyroby znajdujące się niegdyś w gospodarstwach krakowian, a dziś należące do zbiorów  Muzeum Krakowa.
Prowadzenie: dr Katarzyna Moskal (historyk sztuki, Muzeum Krakowa).

15 stycznia 2022 r., godz. 10.30 – Zwiedzanie Muzeum Geologicznego ING PAN (limit 15 osób).


WYDARZENIA DODATKOWE

11 stycznia–1 lutego 2022 r., wystawa fotografii Jurka Łobazy Drążenie miasta. Ziemia (hol Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35)
Seria fotografii Ziemia jest swobodną interpretacją powiązań pomiędzy bytem (człowiek) i żywiołem (ziemia). Fotografie prezentują wizualne skojarzenia z przyrodą w kolejnych sezonach, a jednocześnie są obrazem zmian ekologicznych powodowanych przez rozwój cywilizacji.
 

INFORMACJA WS. PASZPORTÓW PRZECIWKO COVID-19

Muzeum Krakowa informuje, że w związku z wprowadzonymi z dniem 1 grudnia 2021 r. obostrzeniami dotyczącymi ograniczenia liczby osób zwiedzających wystawy i biorących udział w wydarzeniach edukacyjnych, a także wyłączenia spod tych ograniczeń osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, Muzeum umożliwiać będzie osobom zaszczepionym zwiedzanie oraz udział w wydarzeniach poza obowiązującymi limitami po przedstawieniu przez nie certyfikatu zaszczepienia (w postaci wydrukowanej lub cyfrowej). Przedstawienie certyfikatu jest oczywiście dobrowolne, jednak jego nieprzedstawienie może spowodować konieczność oczekiwania na wejście na wystawę lub niemożność uczestniczenia w wydarzeniu.
Wybierając się do Muzeum Krakowa, pamiętajcie zatem o certyfikatach!

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!