Sylwester w Krakowie – zmiana w organizacji ruchu

mapa 300x169 - Sylwester w Krakowie – zmiana w organizacji ruchuZmiana organizacji ruchu, czas trwania koncertów, wejście na teren imprezy i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami – przedstawiamy szczegóły organizacyjne tegorocznego Sylwestra w Krakowie: to już jutro!

Wejścia na teren imprezy

Koncert sylwestrowy na Rynku Głównym rozpocznie się we wtorek 31 grudnia o godzinie 21.00 i potrwa do ok. 1.30-2.00 w nocy. Scena zlokalizowana będzie naprzeciw Wieży Ratuszowej. Na teren imprezy będzie można wejść od godziny 20.00 dzięki bramkom zlokalizowanym przy wylotach ulic Wiślnej i Brackiej.

Zabawa na Rynku Podgórskim potrwa od 21.00 do 1.00, a na teren imprezy można będzie wchodzić od godziny 20.00. Wejście znajdować się będzie od strony ulicy Limanowskiego.

Z kolei na teren imprezy w namiocie w nowohuckiej alei Róż będzie można wejść od strony alei Przyjaźni. Bramki dla publiczności zostaną otwarte o godzinie 20.00, a sama impreza rozpocznie się o 21.00 i potrwa do 1.00. Tradycyjnie wstęp na koncerty będzie bezpłatny.

Zmiany w organizacji ruchu 31 grudnia:

  • na ul. Brackiej, ul. św. Jana (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym), ul. Wiślnej (odcinek pomiędzy Rynkiem Głównym a ul. Gołębią), ul. Sławkowskiej (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym), ul. Szczepańskiej (odcinek pomiędzy Rynkiem Głównym a ul. Jagiellońską), ul. św. Anny (odcinek pomiędzy ul. Jagiellońską a Rynkiem Głównym), ul. Szewskiej (odcinek pomiędzy ul. Jagiellońską a Rynkiem Głównym), ul. Jagiellońskiej (odcinek pomiędzy ul. Św. Anny a ul. Szczepańską) od godz.12.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów.
  • od ok. 19.00 zostaną całkowicie wyłączone z ruchu (z wyjątkiem dojść do posesji) drogi ewakuacyjne: ul. Bracka (odcinek od ul. Gołębiej do Rynku) i ul. św. Jana (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym);
  • od ok. 19.00 ul. Szewska (odcinek od Rynku Głównego do ul. Jagiellońskiej), ul. Sławkowska (odcinek od Rynku Głównego do ul. św. Tomasza), ul. Szczepańska (odcinek od Rynku Głównego do ul. Jagiellońskiej) będą wyłącznie drogami wyjścia (kierunek od Rynku);
  • przez cały dzień, a także od północy do godz. 6.00 w dniu 01.01.2020 r. będzie wyłączony postój dorożek na Rynku Głównym;
  • od ok. 19.00 mogą zostać wprowadzone przez policję dodatkowe ograniczenia wjazdu w rejonie pierwszej obwodnicy miasta.

Strefa dla osób niepełnosprawnych

Na płycie Rynku, a dokładniej w pobliżu krzyża Sukiennic, zostanie utworzona strefa dla osób niepełnosprawnych na specjalnym podeście zapewniającym jak najlepszą widoczność. Osobne wejście dla osób niepełnosprawnych w rejon podestu będzie możliwe wzdłuż arkad Sukiennic od strony ul. Brackiej. Wyznaczeni asystenci osób niepełnosprawnych pomogą wszystkim zainteresowanym dotrzeć na platformę oraz dopilnują, aby osoby nieupoważnione z niej nie korzystały. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca osobie z niepełnosprawnością na platformie może towarzyszyć tylko jedna osoba wspierająca. Przy każdej ze scen dostępna będzie jedna toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Informacje techniczne

Scena na Rynku Głównym ma wymiary 14 x 12 m. Demontaże na Rynku Głównym rozpoczną się 1 stycznia rano i potrwają do 4 stycznia do godzin popołudniowych. Demontaże w Nowej Hucie i na Podgórzu również rozpoczynają się 1 stycznia, a zakończenie prac planowane jest na 3 stycznia po południu.

Bezpieczeństwo

Zgodnie z regulaminem na wyznaczony teren nie można wnosić: butelek, alkoholu i wszelkich napojów oraz środków pirotechnicznych. Wszystkie takie przedmioty będą odbierane przez ochronę przy bramach wejściowych i wyrzucane.

Punkt medyczny na Rynku Głównym zlokalizowany będzie przy scenie. Przy każdej ze scen znajdować się będzie karetka. Po terenie każdej z sylwestrowych imprez poruszać się będą ruchome patrole medyczne. O bezpieczeństwo uczestników zadba w sumie 7 karetek. Impreza sylwestrowa zabezpieczana będzie przez szereg służb porządkowych w tym przez policję, straż miejską, zastępy straży pożarnej oraz agencję ochrony osób i mienia.

Sylwestrowe wydarzenia na Rynku Głównym, w alei Róż oraz na Rynku Podgórskim rozpoczną się o tej samej godzinie (21.00). Koncert na Rynku Głównym w Krakowie otworzy jeden z najciekawszych raperów młodego pokolenia Jan-rapowanie. Tuż po nim zaprezentują się wysłannicy projektu Albo inaczej: Andrzej Dąbrowski, Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Te-Tris, Emil Blef, Rahim & Fokus, Piotr Zioła, Rosalie., Paulina Przybysz i Ralph Kaminski. Po północy na scenie pojawi się duet The Dumplings. Na Sylwestra w Nowej Hucie zaprasza z kolei jeden z najbardziej uznanych polskich dziennikarzy muzycznych Hirek Wrona, który wcieli się w rolę didżeja na największej krakowskiej prywatce w nowohuckiej alei Róż. Potańcówka będzie jednocześnie zwieńczeniem obchodów 70. urodzin Nowej Huty. Rynek Podgórski podczas ostatniej nocy roku 2019 zamieni się natomiast w wielką salę balową rodem z minionych epok. Goście Podgórskiego Balu Sylwestrowego wezmą udział w wyjątkowej, uteatralizowanej zabawie, a wodzireje zaproponują m.in. naukę tańców towarzyskich (od rumby i samby po salsę, walca i twista).

Na Sylwestra w Krakowie, Sylwestra w Nowej Hucie oraz Podgórski Bal Sylwestrowy zapraszają: Prezydent Miasta Krakowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakowskie Forum Kultury, a także teatr KTO.

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!