Connect with us
dyskusja z miloszem - Poezja żyje i ma się dobrze! Festiwal Miłosza zaprasza na kolejną zaskakującą odsłonę poetyckich działań:

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Poezja żyje i ma się dobrze! Festiwal Miłosza zaprasza na kolejną zaskakującą odsłonę poetyckich działań:

ruszymy w sentymentalną podróż po mieszkaniu Czesława Miłosza, odkryjemy pełne pasji i emocji poetyckie odpowiedzi na wiersze noblisty oraz poznamy nowe smaki w „Spiżarni poetyckiej”, podcastach powstających w samym sercu literackiego Krakowa. Organizatorami Festiwalu Miłosza są Miasto Kraków, KBF i Fundacja Miasto Literatury.

Poetycki dialog z Miłoszem

Poezja może zmieniać świat, ale ma moc sprawczą tylko wtedy, kiedy jest żywa: budzi emocje, prowokuje do dyskusji, zasiewa ziarno niepewności, rodzi nowe pytania. Siedmioro poetek i poetów zmierzyło się z wierszami patrona Festiwalu Miłosza, by odkryć je na nowo przez wejście z nimi w twórczy dialog. Dominik Bielecki, Aldona Kopkiewicz, Alicja Rosé, Juliusz Pielichowski, Paulina Pidzik, Jakub Pszoniak i Ilona Witkowska stworzyli poetyckie odpowiedzi na wiersze Czesława Miłosza – młodzi autorzy nie tylko rzucają nowe światło na znane utwory noblisty, ale też tworzą odkrywczą współczesną opowieść wzbogacającą polską poezję.

Wszystkie wiersze można znaleźć na stronie internetowej festiwalu tutaj: http://miloszfestival.pl/dialog-z-miloszem

Z wizytą w mieszkaniu Miłosza

Wizyta w mieszkaniu poety rozpocznie się pod kamienicą, w której Miłosz zamieszkał wraz z żoną po powrocie do Krakowa – oplecionej bluszczem zasadzonym lata temu przez Carol. Mieszkanie, w którym pozostały ślady noblisty, zwiedzimy wspólnie dzięki filmowemu spacerowi wraz z Krzysztofem Żwirskim z Działu Literackiego KBF. Poznamy opowieści z życia poety, dowiemy się, dlaczego jego syn musiał stworzyć dla autora specjalny program na starego Macintosha, zajrzymy do kuchni, poznamy historie zdjęć oraz sprzętów, które zdawać by się mogły zupełnie zwyczajne, ale dzięki fascynującemu życiu noblisty zyskały zupełnie nowe znaczenie.

Film z oprowadzania po mieszkaniu Czesława Miłosza jest dostępny tutaj: http://bit.ly/spacer-po-mieszkaniu-milosza

Kolejne odcinki podcastu „Spiżarnia poetycka”

Na złaknionych rozmów o poezji czekają kolejne podcasty – dyskusje o tłumaczeniu poezji, współczesnych poetyckich głosach i różnicach między poezją a prozą. Drugi z czterech podcastów już czeka na słuchaczy (https://soundcloud.com/biurofestiwalowe/spizarnia-poetycka-odc-2 ). Gościmy w nim Łukasza Jarosza wraz z Sylwią i Maciejem Miłkowskimi jako prowadzących audycję, w której usłyszymy m.in. debatę Marty Eloy-Cichockiej i Xaviera Farré o przekładzie poetyckim, a także poszukamy znaczenia wiersza „Sens” Czesława Miłosza. Z kolei Jacek Dehnel, sięgając po poezję Federica Garcíi Lorki, pokaże, ile różnych możliwości interpretacyjnych oferuje jeden utwór, a Julia Fiedorczuk będzie szukać odpowiedzi na trudne pytanie: „Co to takiego poezja?”.

Trzeci odcinek „Spiżarni poetyckiej”, dostępny już od 1 października, to spotkanie z Barbarą Sadurską i Jakubem Kornhauserem oraz dyskusja o granicach między prozą a poezją, zgłębianie tajników wiersza z Barbarą Klicką i opowieść Alicji Rosé o jej ulubionym utworze poetyckim. Na deser Tomasz Różycki przedstawi prozą to, o czym wiele razy zdarzyło mu się pisać wierszem.

Link do odcinka: https://soundcloud.com/biurofestiwalowe/spizarnia-poetycka-odc-3

Ostatni, czwarty podcast będzie dostępny dla słuchaczy od 22 października i zostanie poświęcony laureatkom i laureatom 5. Ogólnopolskiego Konkursu Młodej Poezji, organizowanego w ramach Festiwalu Miłosza. Posłuchamy nagrodzonych wierszy, zapytamy także członków kapituły konkursu o to, czy łatwo być jurorem i jak wygląda współczesna młoda polska poezja. Natalia Malek opowie natomiast, dlaczego pisze poezję. Nie zabraknie również kącika „Co poeta miał na myśli?”.

Podcasty dostępne tutaj w serwisach Soundcloud (https://soundcloud.com/biurofestiwalowe/sets/spi-arnia-poetycka-9-festiwal) oraz na Spotify (http://bit.ly/spizarnia-poetycka).

Organizatorami Festiwalu Miłosza są Miasto Kraków, KBF i Fundacja Miasto Literatury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top