Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 30 WRZEŚNIA – 6 PAŹDZIERNIKA

7. FESTIWAL KULTURY BEZ BARIER
30 września – 4 października (poniedziałek – piątek)
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Stara Synagoga, Apteka pod Orłem

Muzea, galerie, teatry, kina, fundacje i centra kultury gotowe na akcję #MOŻESZ!
Już dzisiaj #możesz! zrobić rezerwację na wydarzenia towarzyszące w ramach COOLturalnego Festiwalu Głuchych!
Więcej informacji na temat wydarzeń w Muzeum Krakowa:
http://bit.ly/MozeszWMuzeumKrakowa
NOWE HUTY POWOJENNEGO ŚWIATA – MAGNITOGORSK
2 października (środa) godz. 18
Muzeum Nowej Huty os Centrum E 1
Rozpoczęta u progu lat 30. rozbudowa Magnitogorska często uznawana jest za punkt odniesienia dla wielu podobnych inwestycji, które realizowane były w ZSRR oraz w krajach bloku wschodniego już po drugiej wojnie światowej. Ten modelowy ośrodek produkcji stali był pierwszym tak szczegółowo opracowanym i zrealizowanym projektem odwołującym się do zasad rodzącego się w latach 30. Nurtu realizmu socjalistycznego. Jego początki wyglądały jednak inaczej, przybyły w tym okresie do ZSRR niemiecki modernista Ernst May, pragną w tym nowym ośrodku zaproponować radyklane, awangardowe rozwiązania, które w mniejszej skali miał już okazję ćwiczyć we Frankfurcie nad Menem. Magnitogorsk w jego wizji miał się stać modelowym miastem modernizmu. Zmiany polityczne, które zaszły w ZSRR na początku dekady i związane były ze wzmożeniem propagandowym, dla którego socrealizm był kluczowym narzędziem odcisnęły ślad w przestrzeni miasta. Ostatecznie, zamiast opowiadać o narodzinach nowoczesnego miasta i jego nowoczesnych mieszkańców, projekt Magnitogorska wyrażał zasadny nowej linii radzieckiej propagandy. Nowy człowiek miał zamieszkać w przestrzeni, którą miał rozumieć i którą mógł zaakceptować jako własną. Monumentalizm założenia urbanistycznego, kwartałowy układ komponowania osiedli, bogata dekoracja to tylko kilka spośród elementów, które dominują w odbiorze tego wyjątkowego założenia. Jak wyglądała jego historia, co pozostało po pierwotnym modernistycznym projekcie, jak wyglądały losy miasta po 1956 roku? To tylko kilka pytań, które zostaną postawione podczas wykładu dr Michała Wiśniewskiego.
Wstęp bezpłatny
GARBARY I PIASEK W XIX I NA POCZĄTKU XX WIEKU. NAJWIĘKSZE PRZEDMIEŚCIE KRAKOWA I JEGO NOWOCZESNA TRANSFORMACJA NA TLE HISTORII ROZWOJU PRZESTRZENNEGO
3 października (czwartek) godz. 17:00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie Zwierzyniec zaprasza: Garbary. Prelegentem będzie dr inż. arch. Krzysztof Petrus  (Politechnika Krakowska). W trakcie wykładu przedstawiona zostanie historia dziewiętnastowiecznych przemian przestrzennych na obszarze dawnej garbarskiej jurydyki, ograniczonym dzisiejszymi ulicami: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Łobzowską, Alejami Słowackiego i Mickiewicza oraz tyłami zabudowy północnej pierzei obecnej ulicy Piłsudskiego (okolice ulicy Jabłonowskich). Opowieść o transformacji poprzedzona zostanie przy tym przedstawieniem najważniejszych wydarzeń z dziejów rozwoju przestrzennego, pozwalającym nakreślić strukturę zabudowy oraz sylwetę urbanistyczną przedmieścia w latach wcześniejszych.
Wstęp bezpłatny

NIE TYLKO KOŚCIOŁY I SYNAGOGI
5 października (sobota), godz. 10.00
START: Stara Synagoga ul. Szeroka 24

Zapraszamy na spacer, którego przewodnikiem będzie Anna Jodłowiec-Dziedzic (MK).

Kazimierz przez wieki swego istnienia był kojarzony wyłącznie z obiektami religijnymi, takimi jak Skałka,  kościół św. Katarzyny, kościół Bożego Ciała. Z czasem miasto stało się sławne miejscami spoczynku żydowskich rabinów i znawców prawa halachicznego: Mojżesza Isserlesa Remu, Joela Sirkesa, Jom-Tow Lipmana Hellera.  W XIX w. religijną przeszłość miasta ówcześni włodarze Krakowa uzupełnili o infrastrukturę rozwijającego się technicznie i przemysłowo Kazimierza. O tej przeszłości wiedzą tylko starsi krakowianie i nieliczni, zainteresowani inżynierią miejską turyści. Proponowany spacer poprowadzi trasą XIX-wiecznych zabytków miejskich, takich jak: Elektrownia Miejska, Zajezdnia Tramwajowa, Gazownia Miejska oraz żydowskich instytucji gminnych z początków  XX w.: Żydowski Dom Akademicki, Dom Gminy Żydowskiej i budynek Szpitala Żydowskiego.
Wstęp wolny

1 WRZEŚNIA 1939 R. W RAKOWICACH
5 października (sobota) godz.12.00
START: skrzyżowanie ul. Akacjowej i ul. Dzielskiego (przy liceum OO. Pijarów)

Zapraszamy na spacer dla młodzieży i dorosłych, którego przewodnikiem będzie Mateusz Niemiec (MK). Wydarzenie towarzyszące wystawie Bitwa, której nie było, eksponowanej w Fabryce Schindlera.
Pierwsze godziny II wojny światowej – na lotnisko w podkrakowskich Rakowice spadają bomby. Niemcy planowali zniszczenie polskiego lotnictwa na ziemi – czy im się to udało? O tym opowiemy Państwu podczas naszego spaceru.
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE
6 października (niedziela) godz. 12.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Nowohucianin”
Udział w cenie biletu

JOM RISZON – ŚWIĘTO ODDZIAŁU STARA SYNAGOGA
6 października (niedziela) godz. 9.00-17.00
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Zapraszamy na Jom Riszon – święto oddziału Stara Synagoga.

PROGRAM:
9.00-16.00 Zwiedzanie wystaw udostępnianych aktualnie w Starej Synagodze:
Wystawa stała: Żydowskie tradycje
Wystawa czasowa: PrzeMieszczanie. Kazimierzanin.
11.00 Polskie i krakowskie korzenie Izraela
Wykład w sali edukacyjnej.
Prowadzenie: Dr hab. Łukasz Tomasz Sroka, historyk, Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego
12.30 Zaginione kolegium, czyli gdzie król Kazimierz Wielki postanowił wznieść gmach dla Uniwersytetu.                                                                             Wykład w sali edukacyjnej.
Prowadzenie:  Dr hab. Marcin Starzyński, historyk, pracownik naukowy Zakładu Nauk Pomocniczych Historii, Instytut Historii UJ
14.00 Przestępczość żydowskiego marginesu społecznego w Krakowie.
Wykład w sali edukacyjnej.
Prowadzenie: Dr Przemysław Zarubin, historyk, badacz dziejów krakowskich Żydów, pracownik naukowy Zakładu Historii Żydów, Instytut Judaistyki UJ
17.00 Promocja książki autorstwa Prof. Czesława Brzozy, Żydzi Krakowa międzywojennego. Kalendarium, wydanej przez Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica”, Kraków 2018.
Organizatorzy spotkania promocyjnego: Muzeum Krakowa, Instytut Historii UJ oraz Instytut Judaistyki UJ.
Wstęp do muzeum i udział w programie bezpłatny

#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/JerzyZon
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

#STOLENMEMORY
3 września – 11 listopada 2019
Pl. Bohaterów Getta

KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 października 2019
Stara Synagoga

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top